Olivia Wilde omawia władzę mediów nad wizerunkiem kobiet

Aktorka Olivia Wilde, znana z roli biseksualnej lekarki Thirteen w serialu „Dr House”, otrzymała burzę oklasków po swojej przemowie dotyczącej wpływu mediów na kształtowanie wizerunku kobiet na całym świecie. Podczas telewizyjnego panelu pt. „The State of Female Justice” Wilde opowiedziała o seksizmie dotykającym aktorki w świecie Hollywood, które nadal nie zdaje sobie sprawy jak wiele mogłoby zmienić w postrzeganiu kobiet gdyby tylko zechciało wykorzystać swoje medialne uprzywilejowanie.

Wilde zauważyła, że dyskryminacja dostrzegalna na ekranie przenika również do życia codziennego powodując uprzedmiotowienie kobiet przez innych ludzi i przez siebie same, a także przekładając się na społeczne nierówności. Zadała też istotne pytanie: „Naszą rolą jest opowiadanie historii, dlaczego więc nie opowiadamy historii edukujących masy i pomagających im zmienić ten stan rzeczy?”

Pomimo bogatego doświadczenia filmowego, Wilde uderza to, z jak wieloma ograniczeniami spotykają się aktorki i producentki w Hollywood: jak ciężko jest pozyskać fundusze na film z kobietą w roli głównej i jak inaczej pisane są dialogi kobiece. Podczas swojej mowy przytacza anegdotę, która idealnie obrazuje dyskryminację płciową w świecie filmu:

„Ostatnio wzięłam udział w czytaniu scenariusza do „American Pie”, z tym że odwróciliśmy/łyśmy role – kobiety czytały kwestie mężczyzn i odwrotnie. Było to niezwykłe doświadczenie, bo kiedy kobiety weszły w główne, męskie role okazało się, że mają najlepsze i najzabawniejsze teksty i najciekawsze momenty – a mężczyźni czytający kobiece kwestie byli absolutnie znudzeni, bo nie przyzwyczaili się do grania drugoplanowych postaci. To było bardzo ciekawe – obserwować ich zmieszanie, móc poruszyć z nimi ten temat, usłyszeć jak mówią: „To okropnie nudne grać kobietę!” i odpowiedzieć im: „Serio, panowie? Witajcie w naszym świecie!”

Wilde zaznaczyła również, że każdy i każda z nas ma władzę, aby zmienić ten stan rzeczy. Jako konsumenci i konsumentki możemy domagać się bardziej dynamicznej, zróżnicowanej i sprawiedliwej reprezentacji kobiet w filmie.

design & theme: www.bazingadesigns.com