Ježevo: Nikt nie jest nielegalny!

W sobotę 29.11.2014 roku około 20 aktywistów i aktywistek zebrało się przed zamkniętym obozem przejściowym dla uchodźców w Ježevie. Celem ich zgromadzenia było okazanie solidarności z osobami przetrzymywanymi w ježevskim obozie, poinformowanie opinii publicznej o sytuacji w tej instytucji i pozyskanie informacji o warunkach osób tam przetrzymywanych.

Zrzut ekranu 2014-12-18 o 20.55.04

Do obozu trafia się za przekroczenie granicy z Chorwacją, czyli podróżowanie między krajami i decydowanie, gdzie chce się żyć. Jest to kryminalizacja poszukiwań bezpiecznego miejsca do życia.

Albowiem w obozie w Ježevie żyje się w warunkach więziennych: wieloosobowe pokoje, wspólne przestrzenie, ustalone godziny jedzenia, spania, wizyt, czy spacerów po otoczonym murem podwórku. Zatrzymanym ogranicza się bardzo kontakt ze światem zewnętrznym. Odwiedziny są utrudnione i możliwe wyłącznie po wcześniejszym zgłoszeniu władzom obozu. Ponadto, telefony komórkowe rekwiruje się i umożliwia tylko jedno połączenie telefoniczne z ambasadą przez oficjalny telefon. Za pozostałe rozmowy trzeba płacić ze swojej kieszeni. Konfiskacie podlegają również prywatne rzeczy, w tym pieniądze. Jeśli ktoś je w ogóle posiada, są porcjowane w wysokości 300 kn (ok. 40 euro) na tydzień. Uchodźcy i uchodźczynie są także obciążani finansowo za pobyt w obozie w kwiocie 200 kn (ok. 26 euro) dziennie! Rachunki wystawia się również za deportację.

Protest przebiegł spokojnie, bez większych interwencji organów represji. Wewnątrz obozu też było spokojnie. Uchodżcom i uchodźczyniom zabroniono jedynie spacerów w trakcie protestu. Zostało odczytane oświadczenie solidarnościowe w kilku językach. Udało się bezpośrednio nawiązać dialog z osadzonymi. Transparentami, skandowaniem okrzyków i bezpośrednią rozmową z osobami przetrzymywanymi w obozie, aktywistkom i aktywistom udało się przełamać codzienną ciszę w ośrodku.

Zrzut ekranu 2014-12-18 o 20.56.22

Akcja w Ježevie była symboliczna, ale pokazała zjednoczoną walkę z kryminalizowaniem imigrantów i imigrantek oraz z represyjną polityką imigracyjną Unii Europejskiej. Przestrzeni do działania jest wiele. Naszym obowiązkiem jest sprawić, aby głos zza murów i drutów kolczastych został usłyszany: zamknięte ośrodki przejściowe dla imigrantów i imigrantek to kolejna forma więzienia! Nikt nie jest nielegalny!

No Border Zagreb

Tłumaczenie: Łukasz Wójcicki
Korekta: Szpro

design & theme: www.bazingadesigns.com