Codziennik Feministyczny: Nienawiść rasowa nie przejdzie!

Podczas demonstracji solidaryzującej się z czarnym mężczyzną pobitym w centrum Warszawy oraz innymi ofiarami rasistowskich ataków w imieniu Codziennika Feministycznego przemawiała Kamila Kuryło.

12415777_1073514189347237_1537721468_ofot. Piotr Stasiak

Stoimy dziś w obliczu coraz bardziej powszechnego rasizmu, mowy nienawiści, szowinizmu, homofobii, ksenofobii, postaw antyimigranckich i wzrostu prawicowego populizmu.

W centrum Poznania przed Starym Browarem trzech mężczyzn pobiło Syryjczyka. Grozili mu śmiercią, wyzywali od „śmieci”, „pierdolonych muzułmanów”.

W Poznaniu ofiarami rasizmu padli również tancerz i animator z Chile oraz syryjski chrześcijanin, pobity do nieprzytomności w galerii handlowej.

Moustafa Fatota, mieszkający we Wrocławiu Egipcjanin, został pobity i wyzwany przez czterech napastników od „czarnych”. Ze złamanym nosem trafił do szpitala.

W Szczecinie doszło do ataku na wokalistę zespołu reggae, który został pobity za kolor skóry. Napastnicy kazali mu „wypierdalać do Syrii”, następnie wymierzyli kilka ciosów, a gdy upadł na ziemię, skopali go.

W centrum Warszawy cztery osoby zaatakowały młodego Hindusa; pytały go o wyznanie, a następnie próbowały okraść. Nikt wokół nie reagował. Chłopak wylądował w szpitalu.

W Gdańsku napastnicy ostrzelali z pistoletu bar z kebabem. Mój znajomy Egipcjanin został pobity przez kilku mężczyzn pod jednym z barów. Ze strachu nie chciał nikomu o tym powiedzieć.

Dzisiaj jesteśmy tu, by okazać solidarność z mężczyzną, który został w tym właśnie miejscu pobity i wyzwany przez grupę osób. Nie zareagowała ochrona, pobitemu udzieliły pomocy postronne osoby, które same stały się ofiarami przemocy i gróźb.

Uważamy, że tego typu nastrojom sprzyja wprowadzanie niesprawiedliwego podziału na „naszych” i „obcych” przez poprzedni i obecny rząd. Licytowanie się z Radą Europy na temat liczby uchodźców, którą możemy przyjąć, pokazało ksenofobiczną, zaściankową i obrzydliwie brunatną twarz polskich polityków i polityczek.

Media, które zamiast prezentować rzetelny ogląd sytuacji podparty opiniami ekspertów i ekspertek, podsycają jedynie nastroje niechęci poprzez stosowanie populistycznych, uproszczonych haseł. Szczególnym zaś elementem kampanii dezinformacji i oszczerstw jest brak rzetelnej edukacji na temat kultur całego świata na poziomie szkół.

Nacisk konserwatywnych ośrodków władzy, mediów i kościoła katolickiego powoduje, że młodzi ludzie nie mają szansy na zapoznanie się z korzyściami płynącymi z wielokulturowości, nie uczą się tolerancji i akceptacji. W rezultacie wzrasta przyzwolenie na stosowanie przemocy wobec każdego, kto nie jest biały i nie pochodzi z terytorium tego kraju; wobec tych, którzy nie odpowiadają fałszywemu obrazowi tzw. „prawdziwego polaka”.

Jednoznacznie i bezwzględnie potępiamy wszelkie przypadki ataków na imigrantów i imigrantki, uchodźców/uchodźczynie i osoby innego pochodzenia oraz wzywamy rządzących, podmioty odpowiedzialne za edukację oraz media do powstrzymania dzielenia na lepszych i gorszych, na naszych i obcych.

Wzywamy do podjęcia stanowczych i skutecznych kroków mających na celu przeciwdziałanie wszelkim atakom na cudzoziemców i cudzoziemki oraz osoby innego pochodzenia mieszkające w Polsce, oraz do wyciągania surowych konsekwencji wobec sprawców takich ataków.

Uważamy, że należy prowadzić szerokie działania edukacyjne i resocjalizacyjne, aby każdy, mógł się w Polsce czuć bezpiecznie i godnie. Nie dajemy zgody na powrót do najmroczniejszych czasów europejskiej segregacji, na powrót do języka antysemityzmu i faszyzmu.

Nienawiść rasowa nie przejdzie!

Zespół Codziennika Feministycznego

design & theme: www.bazingadesigns.com