Nie warto być łamistrajkiem dla Starbucksa

OZZ Inicjatywa Pracownicza

16422257_1242257262477932_336646589925315960_o

Pracownice i pracownicy Starbucksa!

W tym tygodniu otrzymaliście oferty pracy w Niemczech, aby zastąpić osoby biorące udział w strajkach. Starbucks chce wysłać Was do kawiarni w Berlinie i Zagłebiu Ruhry, aby złamać protest prowadzony przez związek zawodowy NGG (Gewerkschaft Nahrung-Genuss-Gaststätten). NGG zrzesza pracowników i pracownice gastronomii, hotelarstwa i przemysłu spożywczego i od października 2016 r. walczy o 6% podwyżki płac w całej branży gastronomicznej. Ponieważ szefostwo Starbucksa, Mc Donaldsa, Burger Kinga i innych korporacji odmawia podwyżek płac, od 23 stycznia w całej niemieckiej gastronomii trwają strajki ostrzegawcze. Oferta Starbucksa może brzmieć zachęcająco w porównaniu z polskimi stawkami wynagrodzeń, ale przyjmując ją, pomagacie złamać strajk Waszych koleżanek i kolegów. Jeśli strajk zostanie złamany to stracą na tym wszyscy pracownicy i pracownice sieci, a zyskają tylko właściciele firmy!

Zrzut ekranu 2017-02-04 o 12.47.44

Klęska strajku NGG oznacza, że Starbucks w całej Europie będzie „równał płace w dół” płace i wydłużał czas pracy.

Obecnie płace w niemieckiej gastronomii są na poziomie 8,84 Euro/godzinę (ok. 38zł) – czyli niemieckiej płacy minimalnej. To dużo więcej niż w Polsce, ale wynika to z tego, że w Niemczech więcej osób należy do związków zawodowych (18% zatrudnionych, a w Polsce tylko 10%), a pracownicy i pracownice nie boją się walczyć o wyższe płace i lepsze warunki pracy.W efekcie, za godzinę swojej pracy pracownicy i pracownice niemieckiego Starbucksa mogą kupić sobie 3 latte, podczas gdy w Polsce – niecałą jedną filiżankę.

To nie są różnice, które wynikają z wydajności pracy, a tylko z tego, że polscy pracodawcy zgarniają większe zyski kosztem Waszych płac!OZZ Inicjatywa Pracownicza od czerwca 2016 r. organizuje pracowników i pracownice z sektora gastronomicznego. Znane nam są główne problemy pracownicze w tej branży w Polsce – niskie płace, zatrudnianie „na czarno” lub na umowach śmieciowych, długie godziny pracy oraz brak dodatków za nadgodziny i płatnych urlopów. Jeżeli chcemy to zmienić, godnie zarabiać i mieć więcej czasu wolnego to nie ma innej drogi niż organizowanie się w związkach zawodowych i walka o swoje.

Pikieta w Poznaniu: dzisiaj o g. 13.00
Galeria MM, ul. Święty Marcin 24, 61-805 Poznań
Pikieta w Warszawie: dzisiaj o g. 15.00
Starbucks Polska (ul.Nowy Swiat 62, Warszawa)

Jeśli jesteś zainteresowany / zainteresowana wstąpieniem do związku zawodowego lub masz do nas pytania, skontaktuj się:
OZZ Inicjatywa Pracownicza
www.ozzip.pl
telefon: 530 377 534
e-mail: ip@ozzip.pl
Komisja Pracujących w Gastronomii – Poznań: komisja.gastro@gmail.com
design & theme: www.bazingadesigns.com