Nie golę się

Jestem jedną z tych kobiet, która nie ma ochoty na usuwanie owłosienia. Nie wiem, czy jest nas wiele, ale podejrzewam, że tak. Od pierwszego dnia, w którym – jako nastolatka – zdecydowałam się na pozbycie włosów ze swoich nóg i pach, spędzałam dnie na torturze ich usuwania. Ta strata czasu przyprawiała mnie o cierpienia. Nonsens, naprawdę. Z drugiej strony, nie kwestionowałam tego. Koniec końców, jestem kobietą, musimy usuwać swoje owłosienie, czyż nie?

Czy miałam inny wybór? Przez długi czas wydawało mi się, że nie, więc próbowałam jedynie jak najbardziej zminimalizowań momenty mojego cierpienia. Postanowiłam nie golić się zimą. Ostatecznie, byłam zakryta i nikt na mnie nie patrzył… To wtedy zaczęłam uświadamiać sobie, że goliłam się niepotrzebnie i robiłam to wyłącznie dlatego, że oczekiwano tego ode mnie jako od kobiety. Podobały mi się moje „zimowe”, owłosione nogi, jednak latem wciąż aplikowałam sobie blisko cotygodniową torturę golenia.

Tak, jestem owłosioną kobietą. Mam bardzo jasną skórę i bardzo ciemne włosy. Moje nogi i pachy to istna dżungla. Wiem, że istnieją kobiety o gładkiej skórze, które golą się bardzo rzadko i mają cienkie, jasne włoski na ciele. Jednak to nie mój przypadek, więc próby kamuflowania się i udawania, że nie ma tam żadnych włosków nie są dla mnie. Nawiasem mówiąc, mieszkam w mieście Málaga, jest gorąco przez większą część roku, a plaże są tu po to, by się cieszyć…

2013-07-04-IMG_2976

Po trzech miesiącach niegolenia się, zadowolona ze swojej ciemnej dżungli, zegar zaczął tykać. Pojawia się słońce. Jest gorąco. Zbliża się lato. Nieeeeee! Musiałam zacząć nosić krótkie spódniczki i tank-topy. A ze zmianą pory roku pojawia się moja wewnętrzna walka między moimi potrzebami i pragnieniami, a potrzebami i pragnieniami społeczeństwa, w którym żyję. W tym roku poważnie zastanawiam się: powinnam się golić, czy nie?

Jestem bardzo świadoma tego, czego chcę, i gdyby o mnie chodziło, nie robiłabym tego. Ale czy tu naprawdę o mnie chodzi? Logika mówi, że mogę robić ze swoim ciałem, co chcę, ale nie chcę wdawać się w sprzeczki, kiedy wychodzę na spacer i nie chcę rezygnować z planów ponieważ czuję, że muszę się ukrywać. Bo tak, przyznaję: nie jestem gotowa na wysłuchiwanie krytyki albo wytrzymywanie natrętnych spojrzeń. Nie jestem rewolucjonistką. Jeszcze.

W jaki sposób doprowadziliśmy/łyśmy do tej sytuacji? Jestem zdumiona, że osiągnęliśmy/łyśmy poziom, w którym kobieta, która nie pozbywa się włosów ze swojego ciała, włosów, które są naturalne, jest rzadkim okazem. Nie oceniam milionów kobiet, które woskują się, ponieważ chcą (mimo, że musielibyśmy/ałybyśmy mocno pogrzebać, by dowiedzieć się, dlaczego tego chcą), ale jestem krytyczna w stosunku do sytuacji, do której doprowadziliśmy/łyśmy, kiedy to nie ma wyboru co do tego, czy usuwamy włosy, czy nie. To już jest określone, kropka.

Czytałam w sieci artykuły, w których kobiety broniły swojego prawa do nieusuwania swojego widocznego owłosienia. Widzimy jak, krok po kroku, woskowanie bikini powszednieje. Nie powiedziałabym, że już jest, ale wydaje mi się, że w ciągu kilku lat to stanie się normą. Czytam w tych artykułach, że młodzi mężczyźni tego wymagają, że pragną kobiet, które nie mają na cipce ani jednego włoska. Cóż, nie dbam o to, czego wymagają ci chłopcy. Nie jestem nimi zainteresowana.

Jakkolwiek, po dość szeroko zakrojonych poszukiwaniach w sieci (po angielsku i hiszpańsku), nie znalazłam wielu poważniejszych publikacji na temat nieusuwania włosów z nóg i pach. Przeczytałam mnóstwo artykułów o Emerze O’Toole, irlandzkiej dziennikarce, która nie goliła się przez 18 miesięcy. Możecie znaleźć nagranie, gdzie można zobaczyć jej nieogolone nogi i pachy. Poniżej znajduje się kilka innych artykułów:

 • What to Expect When You Stop Shaving(“Czego oczekiwać, gdy przestaniesz się golić”)

 • Why I Don’t Shave My Legs (“Dlaczego nie golę nóg”)

 • I Have Never Shaved My Legs, So What? (“NIgdy nie goliłam nóg, i co z tego?”)

Powody, dla których się nie golę

Istnieją także grupy na Facebooku, w których kobiety pokazują swoje nieogolone pachy, takie jak ta po angielsku i ta po szwedzku. I jakiś czas temu, usłyszałam o filmie dokumentalnym „Pitstache” na ten temat; myślę, że aktualnie jest w trakcie produkcji.

Jednak niegolenie się wciąż jest tabu. Tematem, o którym się nie rozmawia. O którym ludzie nie chcą rozmawiać. Dlatego zdecydowałam się napisać ten artykuł; ponieważ uważam, że powinniśmy/yśmy to wyciągnąć i o tym dyskutować. Kobiety muszą wiedzieć, że mają wybór, że usuwanie włosów nie jest obowiązkiem wynikającym z bycia kobietą. Nastolatki – kiedy zaczynają im rosnąć włosy – muszą wiedzieć, że mogą wybrać, zdecydować, czy chcą się golić, czy nie. Że obie opcje są uzasadnione. Dziś tak nie jest. Było niemal niemożliwym znalezienie zdjęć kobiet z nieogolonymi nogami (z pachami jest łatwiej), więc publikuję swoje, dzięki czemu owłosione, kobiece nogi ujrzą światło dzienne.
Obrazek

Kiedy poprosiłam mojego chłopaka o zrobienie tych zdjęć, odmówił. Myślę, że nie chciał, żeby moje owłosione nogi stały się publiczne. I tak ma dość w podtrzymywaniu tego planu (ha!). Przeprowadziliśmy interesującą rozmowę i parę sekund później przyznał, że się mylił i zgodził się zrobić zdjęcia. Powiedział mi, że one są zamachem na estetykę. Zgodziłam się. Są zamachem na estetykę, na wizerunek kobiecego piękna, który zakorzeniliśmy w naszej kulturze i społeczeństwie. Chcę zmienić ten wizerunek, ponieważ on zwyczajnie nie jest prawdziwy. Kobiety mają włosy na nogach. Mamy włosy pod pachami. I także na łonie. I w tysiącu innych miejsc. Jesteśmy owłosione, tak samo jak mężczyźni. I to jest prawdziwe. To rzeczywistość, którą kobiety próbują ukrywać pod presją innych.

Wciąż nie wiem, czy w tym roku ulegnę presji i znowu się ogolę. Jeszcze nie zdecydowałam, ale jestem świadoma tego, ze jeśli ostatecznie to zrobię, zrobię to dla innych (nie dla siebie).

Tekst: Paloma Goñi

Tłumaczenie: Marta Michalska
Odnośnik do oryginału tekstu

 1. koko

  Kobieto istotnym jest to, że nie możemy kreować manii depilacji, jednakże nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Gładkie nogi czy pachy to subtelny kobiecy element urody. Dawno temu wyszłyśmy z jaskiń. Tu już nie chodzi o estetykę to jest po prostu uosobienie męskości!

  1. skior

   Najlepiej przestań się codziennie myć szkarado, przecież warstwa łoju też jest naturalna.

  2. SDA

   smieszy mnie feministyczny aspekt calego wpisu.
   przeciez to kobiety wymyslily ze zaczna sie golic – aby oszukac mezczyzn. wygladaja wtedy jak siksy, (efekt jak duze oczy) a mezczyzni lubia mlode kobiety (sa bardziej plodne niz stare)

 2. Lilianna Anna

  Ogólnie się zgadzam. Mianowicie temat który poruszasz jest znacznie szerszy – myślę że pojęcie terroru piękna jest ci dobrze znane;). I tu pojawia się dylemat, który całkiem nieźle uchwyciłaś – możemy olać golenie, ale za to skazujemy się na ironiczne komentarze i – co brutalne – możemy być gorzej traktowane przez innych jako osoby oraz, idąc dalej, np.: przez swoich pracodawców. Kobieta jest w błędnym kole, ale powodów takich a nie innych zachowań musimy doszukiwać się w naszych korzeniach – dosłownie;). Jeśli ten temat cię interesuje, możesz zerknąć do książki „Czerwona Królowa”. Najpierw na przykładzie zwierząt, a potem ludzi, genialne jest wyjaśnione dlaczego to właśnie kobiety skazane są na męki żyletek, rajstop, butów na obcasie i wielu innych rzeczy;)
  Ze swojej strony – choć nie zawsze chce mi się golić, staram się robić to regularnie między innymi ze względów estetycznych, ale szczerze, po prostu lubię gładkie ciało – mam wrażenie że jest to bardziej higieniczne, aczkolwiek nie przeszkadza mi, ze ktoś się nie goli, żeby nie było;)

 3. obrzydzony

  Jaka presja? Wymiotujący na twoj widok ludzie mają takie samo prawo do chodzenia po tym świecie jak owłosione babochłopy.

 4. Ty jesteś jakaś opętana..

  Dziwię się że twój chłopak Cię taką akceptuje.
  Ugh ,trzeba być oryginalnym ale nie obrzydliwym.
  Bez komentarza. Pozdrowienia ,małpeczko.

   1. Kira

    Tak się składa, że natura akurat wie co robi i to czasem my ją niepotrzebnie poprawiamy 😉 Owłosienie w miejscach, w których szczególnie się pocimy ma zapobiegać odparzeniom, co więcej – owłosienie okolic intymnych może zapobiec wielu chorobom skóry przenoszonych drogą płciową, z kolei „grzyby i bakterie” równie dobrze mogą rozwijać się na głowie, a z tego co zauważyłam większość kobiet nie usuwa sobie włosów z tej części ciała… Zachowanie higieny na normalnym poziomie zupełnie wystarcza aby nie nabawić się wszy.

    Jednak mimo to uważam, że taki „naturalizm” jest po prostu nieestetyczny (być może przez kanony piękna tyrańsko lansowane przez współczesną kulturę) I tak jak już wspomniano wcześniej ma w sobie raczej pierwiastek męski… o ile nie zwierzęcy.

   2. Kira

    aj, nie połapałam się trochę! Odpowiedź miała być do komentarza poniżej…

   3. ndnsdk

    Mówisz tak bo zapewne jesteś brzydka i czy masz włosy czy nie- żadna różnica 😉

 5. Małpomisia

  Nie podzielam Twoich poglądów, ale zamiast przekonywać do swoich chciałabym się skupić na higienicznym względzie golenia pach i okolic intymnych. W tych miejscach szczególnie dużo się pocimy, więc po co tworzyć dodatkowe miejsce rozwoju bakterii i grzybów? Owszem, myjemy się codziennie, ale szczególnie, gdy jest gorąco świat drobnoustrojów przeżywa rozkwit i częste mycie nie powstrzyma ich przed zatrzymywaniem się i namnażaniem w gęstym owłosieniu.
  Jak napisał ktoś wyżej, dodatkowe włosy na ciele są traktowane jako „męskie”, ale nawet faceci (np. sportowcy) skracają czasem zbyt bujne owłosienie.
  Kocham naturę i wszystko co jej bliskie, ale bez przesady…

  1. Tiganza

   o, i to jest słuszna koncepcja sztuki.

   Natomiast, autorko tekstu/jego tłumaczko – zamiast katować się tym, czego wymaga bądź nie wymaga jakiś tam zabawny „kanion” urody, wyglądu czy inna modowa fanaberia, spróbuj zrozumieć, że cała masa kobiet goli zbędne owłosienie, bo po prostu gładka skóra u kobiety jest przyjemnym doznaniem i dla niej samej, i dla potencjalnego partnera.
   Jeśli istnieją osoby, które fakt okłaczonej damy kręci bądź im tylko nie przeszkadza, no to cóż, jak by to ująć.. jeden lubi czekoladę, a drugi – jak mu się nogi pocą.

  2. Mimi

   Powtarzasz slogany reklamowe producentów akcesoriów i kosmetyków do depilacji…..

   1. hera

    Ty też się powtarzasz. Pod każdym komentarzem, na który odpisujesz, piszesz to samo – pedofilia i zbijanie kasy poprzez producentow srodkow do depilacji.
    Kupując papier toaletowy również zasilasz konta producentów papieru toaletowego, więc może przestań go używać również 🙂
    Twoja argumentacja jest biedna, często na rozwinięte komentarze odpisujesz wymijająco, w kółko powtarzając swoje utarte teksty. Rób co chcesz, możesz się przestać nawet myć, ale nie atakuj kobiet, które lubią o siebie dbać – ja po raz pierwszy ogoliłam nogi mając 11 lat, bo po prostu wyglądało to BRZYDKO. A dodam, że było to naprawdę spory czas temu 😉 kiedy nie było takiej nagonki na kobiece owłosienie. Lubię ładnie pachnieć, mieć gładką i nawilżoną skórę i lubię otrzymywać komplementy, bo nie da się ukryć, że gładka skóra jest po prostu przyjemna dla oka i w dotyku. Co więcej, nie zasilam kont producentów, bo używam pasty cukrowej, którą robię sama 🙂 Zdecydowanie nie mam też skłonności pedofilskich, co widać chociażby po moim mężczyźnie, który jest uosobieniem męskości:)
    kolejna kwestia, która przekreśla Twoje śmieszne argumenty jest taka, że równie dobrze ludzie mogą nie uprawiać sportu, bo to też męka, wiążąca się z bólem ciała, bądźmy wszyscy obwiśli, grubi, niesprawni fizycznie:) bo przeciez czlowiek nie jest bez dodatkowego ruchu sprawny i zdrowy.
    O siebie trzeba dbać, czy to poprzez depilację, czy poprzez ruch, czy jakiekolwiek inne czynniki. Człowiek nie został stworzony po to, żeby po prostu być, ale żeby coś ze sobą robić.

   2. monika

    to nie jest dobry argument 🙂 tzn. że jeżeli ja wolę wydepilowane pachy to jestem niewolnikiem reklamy? zauważyłam, że na owłosionych pachach po prostu bakterie rozkładające pot mają większe pole do popisu nie lubię jak ode mnie śmierdzi, bo zapach potu przeszkadza najbardziej dla mnie. Fascynujące, że broniąc wolności wyboru ograniczacie wolność wyboru opcji przeciwnej. Jak dla mnie każda kobieta może mieć włochy na nogach jak chce- ja nie muszę.

   3. Tiganza

    niczego nie powtarzam (w odróżnieniu od Ciebie, klecącej w kółko te same słabe argumenty) – podobnie jak pisze koleżanka Hera poniżej, dbam o higienę skóry w tym zakresie od wieku mniej więcej 11-12 lat, wówczas przede wszystkim ze względu na kwestie związane z dojrzewaniem, zwiększoną potliwością itp.
    parafrazując znane internetowe powiedzonko, goliłam nogi (i nie tylko), zanim to było cool.

    Współczuję Ci po raz wtóry, niewolnico poglądu, że zapuszczone ciało oznacza poryw buntu i niezależności.
    Nie oznacza. Jest jedynie symbolem pewnego lenistwa w sprawach własnego wyglądu.

 6. Eliza

  Rozumiem w stu procentach prawo wyboru, czy chcę czy nie. Też w zimie olewam częste golenie, chociaż jestem w tej komfortowej sytuacji, że mam jasne i delikatne włoski. Ale kurcze, kiedy jest lato, a ja cały czas chodzę z opuszczonymi rękoma, to włosy pod pachami są po prosu obrzydliwie niehigieniczne. To samo w okolicach intymnych (w szczególności w „te dni”), gdzie temperatura wynosi trochę więcej, a cyrkulacja powietrza jest znikoma. Także znajdźmy słoty środek miedzy prawem wyboru a zachowaniem higieny 🙂

 7. Rafał

  Podobne są reakcje na chodzenie boso. Ludzie się dziwią, ostrzegają przed konsekwencjami, powtarzają mity o tym, że boso nie można prowadzić samochodu. Podejrzewam, że fetysz butów ma coś wspólnego z biedą w nie tak antycznych przecież czasach, kiedy nie każdego na nie było stać.

  Jeżeli chodzi o golenie, to jestem na tyle stary, że pamiętam jak pod koniec lat 80-tych nie było rozkazów golenia pod pachami. I nikomu to nie przeszkadzało, kobiety nie były mniej piękne. Już w latach 90-tych słuchałem pilnie w jakiejś rozgłośni audycji o goleniu, bo ciekawiło mnie po co. Okazało się, że z powodów estetycznych. Zdziwiło mnie wtedy to uzasadnienie, bo nie odczuwałem owłosienia kobiet jako wykroczenia przeciwko estetyce. Teraz pewnie już jestem przyzwyczajony do kobiet miejscami bezwłosych, ale ta cała estetyka to tylko kwestia przyzwyczajenia.

 8. anonymous

  Czym jesteś tak zajęta, że szkoda Ci poświęcić 10 – 20 minut tygodniowo na bezbolesne ogolenie nóg? xD To żadna tortura (w przypadku używania jednorazówek ofc). Również mam bardzo ciemne włosy i bladą cerę, jest ich dużo i rosną szybko, muszę golić je praktycznie co 2 dni, ale poświęcę kilka minut w kąpieli i mogę cieszyć się gładką skórą :3 Golę też ręce, nie z powodu jakiegoś „terroru piękna”, po prostu chcę wyglądać w miarę estetycznie.

  Ale najlepiej niech nikt się nie goli. Zobaczymy czy będziesz taka wygadana, jeśli Twój chłopak zapuści brodę do pasa i przestanie obcinać włosy, bo hehe naturalność, przełamywanie tematów tabu. Może jeszcze walczmy z regulowaniem brwi i makijażem, bo to przecież nienaturalne i męczące. Po co komu postęp, średniowiecze i dżungla między nogami najlepsze

 9. Magdalena Magdalaena

  „Zbliża się lato. Nieeeeee! Musiałam zacząć nosić krótkie spódniczki i tank-topy” Dlaczego musiałaś? Ja nie noszę ani jednego ani drugiego i nie czuję z tego powodu żadnego braku.

 10. Maniek

  No bez przesady, może jeszcze wąsy zapuścisz do kompletu? Wygląda to odrażająco. Nie wyrażam opinii – stwierdzam fakt. Ale skoro kobiety lubią mieć nogi jak facet to proszę bardzo – niech się potem nie dziwią, że faceci traktują ich tak jak traktują.

   1. antyfeminism

    Hahahahaha, w takim razie 99,9% facetów jest pedofilami 😀 Jak zawsze śmieszna, lewacka, feministyczna logika xD Wy feministki przez swoją głupotę naprawde jesteście śmieszne 😀

  1. Benny

   MIMI wybacz za określenie ale tylko to mi sie nasuwa – TY JESTEŚ ZDROWO POPIERD*LONA! Wszędzie widzisz pedofili?! Przecież to jest CHORE! Pieprzysz co chwile o reklamach itd a teraz wszystko reklamują, żarcie, ubrania, kosmetyki, samochody, mieszkania no nie ma rzeczy nie-reklamowanej! Tzn. że jak sie ubieramy to przez reklamy, jeździmy autami – przez reklamy, myjemy zęby – przez reklamy, DBAMY O HIGIENĘ – przez reklamy?! Prawda jest taka, że kanon kobiecego i męskiego piękna cały czas ewoluuje i żyjemy w takich czasach gdzie i facet i kobieta czują komfort estetyczny i wizualny gdy kobieta ma gładkie ciało, facet zresztą też. Coraz więcej facetów decyduje się na golenie lub przystrzyżenie łoniaków, golonie torsu czy pach A PRZECIEŻ NIE MA TEGO W ŻADNEJ REKLAMIE! Zwykła higiena i poczucie estetyki! Zwróć uwagę że w tych czasach w których żyjemy i Ty i autorka tego tekstu naturalizm to pewien fetysz i jest o wiele mniej facetów z takim fetyszem niż kobiet wyznających takie podejście, potem chodzą takie zgrzybiałe stare panny narzekające na wszystko i wszystkich. Ja widzę, że Ty byś dobrze czuła się w XVIII wiecznej Francji ooj tam to było prze naturalnie, kiła słała się aż miło! Może i autorka tekstu ma piękne wnętrze, jest osobą wartościową itd ale sorry 110 na 100 facetów jak ją zobaczy to od razu ją zdyskwalifikuje, niestety życie jest brutalne ale nikt nie powiedizał że będzie łatwo! Podzielam zdanie przedmówczyń – zwykłe lenistwo i tyle.

   1. Mimi

    Nie ma w reklamie gołych nagich męskich torsów i wygolonych pach??? Przyjmujesz to i nawet nie analizujesz. A kanony – powtórzę – są po to, by je zmieniać jeśli są dla kogoś po prostu przykre. Oczywiście, że ta moda jest pedofilska! Dlatego wspomnienie o tym prowokuje Cię do agresji. Podobnie moda na chłopięce bezcyckowe figury modelek na wybiegu jest konsekwencją upodobań kreatorów-homoseksualistów. Mam prawo mieć trochę tłuszczu na brzuchu i nie chlastać sie z tego powodu. Mam prawo też buntować się przeciwko piętnowaniu naturalnego owłosienia u dorosłych kobiet. Pozdrawiam i więcej odwagi w myśleniu życzę 🙂

 11. kds

  nie dziwi mnie że jesteś feministką..
  z takimi ‚przyzwyczajeniami’ żaden facet cie nie chce.
  smuteczek, paskudko 🙁

 12. Normalny

  powodzenia życzę – rozważania Bab, którym po prostu chłopa potrzeba, a utrudniają to sobie jak mogą – plus pseudo-artystka, która promuje się rynsztokiem… Dziwaki z Was tak troszszszeczkę… pozdrawiam i życzę – no. normalności życzę…

 13. SHREK

  Nie golisz się, bo jesteś zwyczajnie leniwa i zamiast chwycić za maszynkę dorabiasz sobie filozofię do swojego zaniedbania. Jeżeli owłosienie nie jest fetyszem twojego chłopaka, to szczerze mu współczuję.

  1. Mimi

   To Ty bezmyślnie łykasz „filozofię”, którą do „przymusowej” depilacji dorobili producenci maszynek do golenia.

   1. SHREK

    Tak, rozgryzłaś mnie. Mój męski umysł jest wprost przesiąknięty hasłami reklamowymi kobiecych maszynek do golenia.

    Podoba mi się, że nie zanegowałaś mojego zarzutu o lenistwo czy zaniedbywanie się – sporo to mówi o twoich priorytetach.

    Nie golenie się to twój wybór, tak samo jak moim wyborem (i założę się, wyborem większości facetów) jest zniesmaczenie na widok kobiety, która zwyczajnie o siebie nie dba. Tak samo moim wyborem będzie nie akceptowanie, jak to określasz, „prawdziwego wyglądu owłosionej kobiety”.

    Idąc w twoje ślady, przestanę myć zęby, bo przecież fakt, że śmierdzi mi z ust to nic innego jak hasła reklamowe producentów pasty do zębów. Przestanę też obcinać paznokcie, by nie ulegać presji lobby kosmetyczek i producentów nożyczek. Bo przecież taka jest rzeczywistość, ludziom śmierdzi z ust i rosną im ogromne paznokcie.

    A potem zrobię bloga, gdzie będę wyrażał zdziwienie tym, że społeczeństwo mnie nie akceptuje i woli „zakłamaną” wersję rzeczywistości.

    1. Mimi

     Skomentowałam właśnie DOKŁADNIE TEN zarzut o – jak to nazywasz – „zaniedbywanie się”, chłe chłe…
     A Smród z brudnej paszczy oraz niefunkcjonalne, bo zapuszczone i zaniedbane paznokcie to jednak zupełnie inny temat, który z owłosieniem nóg nie ma nic wspólnego. Proponuję zrobić rzecz najprostszą – przeczytać powyższy artykuł ze zrozumieniem.

 14. m

  wydaje mi się, że po prostu dupy Ci się nie chce ruszać żeby o siebie zadbać.

  1. Mimi

   Nie „o siebie”, tylko o kieszenie producentów kosmetyków i sprzętów do depilacji…

  2. Chelsea

   jak to napisał Shrek, jesteś zbyt leniwa po prostu i dorabiasz sobie do tego ideologię. Mówisz, że nie chcesz dbać o „kieszenie producentów kosmetyków i sprzętów do depilacji”? Nie przesadzaj, mogłabyś się ogolić nawet zwykłym żelem pod prysznic czy mydłem w płynie, nie trzeba wcale kupować najdroższej pianki czy żelu. Od zakupu jednorazówek też nie zbiedniejesz. Owłosione kobiece ciało jest po prostu odpychające, mnie jako kobiecie nie mieści się w głowie, że można hodować taką dżunglę i jeszcze się tym chwalić światu. Szczerze, nie miałam nawet pojęcia, że owłosienie na kobiecych nogach może być tak gęste i długie jak męskie. Wstyd po prostu.

   1. Mimi

    Ale autorka NIE CHCE golić nóg! Nie chodzi o sposób, ona nie chce, ja też nie chcę!
    Tobie jako kobiecie powinno chodzić o wolność dla innych kobiet, skoro sama masz szczęście robić to, na co masz ochotę. Ani owłosione nogi autorki, ani moje, żadnej krzywdy Ci nie robią. A włączając się w tłum hejterów sama kręcisz na siebie bata, bo co będzie wtedy, kiedy – nie daj bogini – sama zechcesz iść „pod prąd” i zrobić coś inaczej niż wszyscy? Chciałabyś być tak opluwana przez buractwo jak autorka tego artykułu?

 15. A.N.

  Wszystko musi mieć granice…Myślę, że kobiety mają poważniejsze problemy niż depilacja…Uważam jednak, że dodaje ona urody i nie mam zamiaru z niej rezygnować…pomimo wieku. Jeszcze jedno robiąc na złość i wybierając wspak można nawet odmrozić sobie uszy, ale nie wolno wymagać, by inni je podziwiali.
  Co do spraw poważniejszych, sądzę , że sprawą istotniejszą jest przygotowanie nastolatek do prawdziwej i mądrej dorosłości a niekoniecznie zaraz do pozbywanie się owłosienia….Wytłumaczenie i nauczenie tych młodych istot, że kobiecość wcale nie zaczyna się nie kończy na wdziękach ciała tylko na pięknie umysłu….i radości serca. Ale to nie ma nic wspólnego z depilacją….

 16. Ania

  Jestem jedną z tych kobiet, które się golą. Golę nogi, pachy, okolice bikini. Nie robię tego codziennie, i tutaj muszę się z Tobą zgodzić, bo jest to pewnego rodzaju tortura. Ale robię to, ponieważ (tutaj, nie odkryję nowej prawdy objawionej) chcę czuć się piękna, a owłosiona piękna się nie czuję. Nie podobają mi się owłosione nogi, wyglądają na jeszcze mniej zgrabne niż są, owłosione pachy bardziej się pocą i wyglądają nieestetycznie. Może faktycznie media i zdjęcia pięknych, gładkich modelek zaszczepiły we mnie pewne poczucie i definicję piękna, może faktycznie po części opinia mężczyzn robi swoje. Ale w głónej mierze robię to, ponieważ bez tego nie czuję się atrakcyjnie w krótkich spodenkach albo bluzce odsłaniającej pachy. Chcę czuć się dobrze i wygodnie, więc taka „tortura”, która de fakto trwa 3 minuty pod pryszniecem, nic mnie nie kosztuje i nie męczy.

  1. Mimi

   No i fajnie, więc po co tu piszesz? Autorkę MĘCZY golenie, mnie też, chcemy mieć wybór, tylko tyle i aż tyle.

   1. antyfeminism

    Do jasnej cholery. MASZ WYBÓR I RÓB CO CHCESZ, ale wiedz, że jak ktoś zobaczy cię na ulicy to zwymiotuje

 17. kaja

  Golic nie golic, idywidualny wybor kazdej z nas, jedank nie mozna zaprzeczyc temu, ze nieoglone pachy latem sa po prostu niehigieniczne! Trudniej zadbac o ich nieskazitelny zapach kiedy sa porosniete lasem 🙂

  1. Lilianna Anna

   A według ciebie, jeśli dziewczyna woli by jej facet golił brodę i wąsy to też ma skłonności pedofilskie? Twoje anty-konsumpcjonistyczne nastawienie wyrzuciło cię w skrajność w drugą stronę… Współczuję.

  2. PrawdziwaKobieta

   Czy ty masz mozg idiotko? Kolejna feministyczna wywloka, kiedy wy wszystkie zdechniecie i dacie zyc spokojnie ludziom? xD

 18. Mimi

  A pedofilia? Przecież mężczyźni „oczekujący” braku owłosienia u dorosłych kobiet ewidentnie przejawiają skłonności pedofilskie, to dopiero jest obrzydliwe!

 19. MaxFix

  Równie dobrze możesz się nie myć. ZAWSZE masz wybór, a to jak będziesz odbierana to tylko i wyłącznie Twoja sprawa. Nie rozumiem po co poruszasz temat, który dotyczy Ciebie.

  Ciebie nie musi interesować piękno, bo jesteś feministką. Kobiety jednak chcą się podobać, być piękne, lubią być adorowane. To jest naturalny podział ról. Współczuję Twojemu facetowi, a sama sytuacja z niechęcią do robienia tego zdjęcia ukazuje pewien paradoks, paradoks Twojego feminizmu.

  1. Mimi

   Gdzie ona napisała, że jest feministką?
   Temat dotyczy wielu kobiet, które chcą być kobietami, a nie depilować się dla pedofilów. Zboczone skłonności do nieowłosionych (a więc dziecięcych) ciał NIE są „naturalne”!

   1. weronika

    A jak ja lubię nieowłosione jajca i jak facet nie ma wąsów, to też jetem pedofilką? :/ Wiadomo przecież – tylko dzieci nie mają wąsów!

 20. aw

  macie problemy , zajmijcie się czymś pożyteczniejszym niż debatowanie o goleniu nóg (o kurwa)

 21. bush

  Obrzydliwe… Ja jestem facetem a mimo to golę pachy i łoniaki. Pomijam już, że od patrzenia na te kłaki robi się niedobrze, ale nie mogę pojąć, że Ci to nie przeszkadza, nie swędzi, denerwuje.
  Przecież to skrajnie niepraktyczne, obleśne, i nikomu niepotrzebne. Argument, że to naturalne nie ma sensu, naturalne było też życie na drzewie. W takim razie przestańmy myć zęby, bo neandertale tego nie robili

  1. Mimi

   A włosy na nogach Cię nie swędzą? Jej też nie swędzą wyobraź sobie, mnie też, bo są naturalne. Jeśli golisz bo CHCESZ, to to rób, możesz wygolić sobie swastykę na łbie – będzie to Twoja głupota i Twój WYBÓR. Kobiety zaś są do golenia ZMUSZANE, nie mają żadnego wyboru, i to jest wk….jące.
   Jeśli jesteś dorosłym facetem, w co wątpię, musisz wiedzieć że włosów na ciele nie mają tylko dzieci – pedofilia zaś jest obrzydliwa, a nawet karalna.

   1. antyfeminism

    Przede wszystkim kobiety nie są do niczego zmuszane. To po prostu jest ohydne i jak sie na to patrzy to się chce zwrócić ostatni posiłek … Oczywiście każdy robi co chce, ale niech liczy się z ogólnym odrzuceniem ze strony społeczeństwa

   2. P.

    Nie sa zmuszane. Nie zauwazylam, zeby mnie ktos do tego zmuszal. Za to lubie czuc pod dlonmi gladka skore.
    Idac tropem tego, co mowisz – mezczyzna jest zmuszany do golenia zarostu na twarzy? Bo noszenie brody a la zz top raczej nie wpisuje sie we wspolczesny kanon piekna. BRONMY MEZCZYZN! ONI SA TACY REPRESJONOWANI PRZEZ SPOLECZENSTWO!

    1. Mimi

     Ręce opadają…. Faceci golą brody, bo resztki jedzenia osadzałyby się na nich – nikt zresztą nie atakuje brodatych i nie wyraża tak prymitywnie „obrzydzenia” z powodu długiej brody, naprawdę nie widzisz różnicy???

   3. P.

    Aj… Brak owlosienia nie budzi skojarzen z pedofilia, przynajmniej w zdrowym spoleczenstwie. Wedlug Ciebie 90% mezczyzn to pedofile?

    1. Mimi

     Tak, uważam że 90% społeczeństwa dąło się ogłupić pedofilskiej modzie, na której zresztą kokosy zbijają producenci coraz to wymyślniejszych i droższych „ułatwiaczy” depilacji.
     Tak, uważam że faceci nie tolerujący owłosienia u dorosłych kobiet mają skłonności pedofilskie.

   4. ktoś

    Zgadzam się z Twoimi komentarzami Mimi. I jak powiedział wcześniej mężczyzna Rafał: „pod koniec lat 80-tych nie było rozkazów golenia się pod pachami. I nikomu to jakoś nie przeszkadzało, kobiety nie były przez to mniej piękne.” Dopiero wraz z pojawieniem się mass mediów, reklamy, weszła taka moda, przez którą młodzi mężczyźni, którzy nie znają i nie pamiętają czasów przed rokiem 90, nie wyobrażają sobie innej kobiety, jak tylko gładko wydepilowanej. Jeżeli jednak mężczyźnie będzie zależało na tym, co kobieta ma w głowie i w sercu, zaakceptują ją zarówno owłosioną jak i nieowłosioną. Dla mężczyzn, którzy myślą, że depilacja to przyjemna sprawa, proponuję niech przez choćby miesiąc spróbują wydepilować swoje ciało. Wówczas przekonają się jak bardzo ta sprawa jest dla kobiet przyjemna 😉

  2. Seec

   Trzeba być debilem, żeby różnicę między dzieckiem a dorosłą kobietą widzieć tylko w owłosieniu i sugerować, że mężczyzna wolący wydepilowaną kobietę jest pedofilem. Lecz się.

  3. xyz

   zgadzam się iż owłosienie jest jedną z cech dojrzewania płciowego. ale jest to owłosienie w miejscach intymnych a nie na nogach, dupie i kobiecych wąsach (przy bujnym owłosieniu oraz ciemnych włosach na bank kobieta posiada okropnie wyglądający wąsik). Zamiłowanie do ogolonych części ciała wynika z estetyki i komfortu, golenie miejsc intymnych zaś wcale nie sprzyja higienie bo chodzi się z przepoconym tyłkiem, mokre od potu łono nie jest przyjemne dla nikogo właścicielki czy kogoś kto je miałby piecić i oglądać. Goli się je aby kłaczki nie wchodziły w zęby przy igraszkach. totalnie nie ma to nic wspólnego z pedofilią.zwłaszcza, że kobiety leniwe golą na zero a większość robi jakieś fryzurki ale to inna kwestia.
   Owłosienie jest ZABEZPIECZENIEM TERMICZNYM naszego ciała.

 22. zxc

  Nie gól się !!!
  Tak trzymaj !!!
  Małpy górą !!!

  Aż dziw bierze, że chłopak Cię jeszcze nie pogonił…

  Tak, tak i tłumacz sobie, że robisz coś w słusznej sprawie, oszukuj się dalej, że to Ci się podoba i w cale Ci nie przeszkadza.

  Pod pachami i na jajach to i niektórzy faceci się golą… ale Ci to nie są prawdziwymi „feministkami”.

 23. potravelblog

  Popieram Koko, nie jest to najprzyjemniejszy widok dla mnie jako kobiety. czuję się niekomfortowo np. na plaży czy choćby w koszulce z krótkim rękawem , gdy wystaje mi pęczek kudłów. Nie jestem antyfeministyczna, wręcz bronię nas zażarcie , ale to chyba efekt wygody. Ja robię to dla siebie a nie dla ogółu społeczeństwa.

 24. mamtowglowie

  W pełni się z Tobą zgadzam i podziwiam inicjatywę. Mamy włosy! Dlaczego mamy się katować, bo pojawił się jakiś wzorzec, ideał kreowany w mass-mediach? Normalna, zdrowa, mająca pasję i prowadząca aktywne życie kobieta nie ma czasu na usuwanie owłosienia ze wszystkich swoich otworów, łącznie z ramionami, przedramionami, udami, pośladkami, łydkami, twarzą, okolicami bikini i jeszcze jakimiś… to nonsens i absurd, trochę paranoja, a trochę oznaka dzisiejszych czasów, w których wzorce tworzy się gdzieś w sieci, na zewnątrz, a nie w swojej głowie. Pozdrawiam 🙂

 25. Beata Nowakowska

  W starożytności włosy z ciała usuwali zarówno mężczyźni, jak i kobiety, współcześnie robią to także niektórzy mężczyźni, niekoniecznie geje. To kwestia estetyki, nie ideologii. A to demagogia i tania prowokacja. Porównanie „męki żyletek” do noszenia wysokich obcasów jest idiotyczne. A żyletkami „męczą” swoje twarze przede wszystkim mężczyźni.

 26. Piotr Łucka

  Ja mam w pracy ogrodniczkę, co się nie goli i nikt jej chyba nie dyskryminuje. Mam też dwóch techników od legalizacji urządzeń pomiarowych, co pachną nieprzyjemnie i też chodzą zarośnięci. Za to na stanowiskach menedżerskich kobieta powinna elegancko wyglądać, facio pachnieć dobrą wodą kolońską i wbijać się w garniaka. To nie dyskryminacja. Przestań robić sobie krzywdę, bo nie jesteś brzydką dziewczyną. Każda epoka ma swoje wzory piękna, czy to czarnienie zębów węglem, czy obcisłe rajtuzy, człowiek jakoś tam, mniej lub bardziej, musi się przystosować. Jak Ci z tym dobrze i wygodnie to hoduj kłaki, ale zaakceptuj, że ludzie na to mają prawo dziwnie patrzeć, tak samo jak na wyszminkowanego faceta. Coś za coś. Jakby nonkonformizm miał nic nie kosztować, to chyba byłoby bez sensu i narzekanie na to jest dość nielogiczne. Pozdro.

 27. Kamil

  heheehhee ale się uśmiałem podczas czytania, jeszcze powinna przestać myć zęby hahaha

 28. papaj

  Kobiety kiedyś tak wyglądały. Warto wspomnieć, że w tamtych czasach mieszkały w jaskiniach i jadły gówno.

 29. Ewidentny Oszust

  Całkowicie popieram, wszystkie feministki powinny przestać się golić, używać mydła, podpasek zrezygnować z tych wszystkich seksistowskich wymogów bo wtedy nie będą mieć nigdy opcji na rozmnażanie, wymrą jak dinozaury i wreszcie się ich pozbędziemy 😉

   1. antyfeminism

    Hmm, strona nazywa się codziennik feministyczny… Ale na pewno nie ma tu nic o feministkach… Puknij się w łeb

 30. Eliza

  Usuwanie owłosienia jest po prostu praktyczne i higieniczne, i chyba przestało już być domeną kobiet. Nie wyobrażam sobie kiszenia się w lecie (i to jeszcze na południu Hiszpanii!!!) z włosami. Mężczyźni, którzy uprawiają sport, zazwyczaj golą włosy, bo już chyba sami mają dość ociekających potem włosów pod pachami. Nie wspomnę już o przyjemności kontaktów seksualnych, kiedy jest czyściej i bardziej gładko 🙂 Niestety, golenie jest czasochłonne i uciążliwe, ale całe szczęście istnieje depilacja laserowa i problem znika na dłuugo. Inne życie 🙂
  A że włosy naturalne są, nie da się ukryć, tak jak wiele innych rzeczy na naszym ciele, które albo usuwamy, albo przycinamy – dla zdrowia, higieny, estetyki. Kobietom też z reguły bardziej zależy na tych 3 rzeczach, więc nie rezygnujmy z tego w imię (moim zdaniem źle rozumianego) feminizmu. To, że mój facet stroni od dentysty, nie znaczy, że ja nie pójdę, bo robię to dla własnego dobra. Tym kobietom i mężczyznom, którym na zdrowiu, higienie i estetyce nie zależy, chciałabym rzec – jeśli korzystacie z miejsc publicznych, używajcie, na miłość boską, mydła, szamponu, golarki, antyperspirantu, nożyczek do paznokci i szczoteczki do zębów. Tylko o to proszę.

 31. MuZyK

  Zasadniczo z jej aparycją brak owłosienia nie robił by żadnej różnicy … ehh do kopalni brzydkie feminy !

 32. PM

  Ja dla przykładu praktycznie w ogóle nie dbam o higienie (poza myciem zębów) już od ponad roku. Dla mnie jest to niesamowicie wygodne, ponadto porządna warstwa brudu dobrze chroni skórę ;). Jedyne co irytuje, to fakt, że często słyszę ironiczne, strasznie niepochlebne komentarze ze strony innych, dotyczące zapachu mojego ciała (do którego zdążyłem się przyzwyczaić – nawet go lubię) i ogólnego wyglądu co więcej – większość „przyjaciół” oddaliło się ode mnie. Czysta zaściankowość, i terror, ale tym razem „higieny” – przecież nie kąpali się się już najwybitniejsi greccy myśliciele – podobnie jak autorka uważam, że mycie się nie jest obowiązkiem wynikającym z bycia człowiekiem. Brawo za odwagę i serdeczne pozdrowienia!

 33. P.

  Wedlug mnie – tragedia. Nie uwazam, ze depilacja jest na nas wymuszana przez spoleczenstwo. Uwazam za to brak depilacji rownoznaczny braku higieny. A wracajac do estetyki… Kobieta wygladajaca w taki sposob nie jest meska. Jest po prostu aseksualna i odrazajaca. Nie uwazam, ze depilowac powinny sie tylko kobiety. Przystrzyzone meskie pachy wygladaja lepiej niz obrzydliwy gaszcz. To samo sie tyczy okolic intymnych. Nie wyobrazam sobie seksu oralnego z udzialem wlosow…

 34. Testo

  Jestem facetem, golę pachy, twarz i łoniaki. Czy to oznacza, że jestem pedałem?

 35. facet

  A ja mam dość kąpieli! Pomyślcie ile czasu tracę codziennie na kąpiel. Przecież mój smród jest w pełni naturalny i wynika z mojej męskości i człowieczeństwa! Denerwujące jest to, że ludzie, których uważam za przyjaciół nie chcą przebywać w moim towarzystwie tylko dlatego, że przez rok czasu nie wezmę kąpieli. Przecież liczy się moje wnętrze (nawet jeżeli jest niewidoczne z pod warstwy brudu), a nie zapach!

 36. miłosz

  To żadne wymagania społeczeństwa nazwałbym to ewolucjom ucywilizowaniem jakims oczywistym następem przekonanie zgodne z myslą że gładkość jest piękna niż małpa na drzewie !!! i nie traktowałbym tego jako jakis szowinizm męski gdyż meżczyżni nieubłanie zmierzają w tym samym kierunku z racji wiekszego owosienia proporcajonalnie do wymagań depilacyjnych !!! Zbędna dyskusja marna prowokacja i pseudoanarchizm

 37. ASD

  a bierzesz pod uwagę, że np ta większość po prostu chce się golić? bo uważa, że tak lepie wygląda, nie dlatego, że ktoś tak mówi, tylko sama tak uważa? nie chcesz, to tego nie rób, chcesz, to rób, ale po co od razu robić jakąś aferę i uskuteczniać „rewolucję”? wydaje mi się, że w Hiszpanii macie ciekawsze powody do rewolucji, pomijając to, że akurat golenie się kobiet w Hiszpanii wcale nie jest takie popularne, jak w reszcie Europy, więc nie rozumiem o co chodzi 🙂 mi się to osobiście nie podoba, bo taki mam gust, Twój chłopak to akceptuje, no to cool, po co podnosić larum. Mam wrażenie, że każda mniejszość ma teraz tendencję do robienia wokół siebie szumu, homoseksualiści, mniejszości religijne itd. Sęk w tym, że największe wzbudzenie nietolerancji powodują nie tym jacy są, tylko właśnie tym robieniem bezsensownego szumu wokół siebie. Pozdrawiam 🙂

  1. Mimi

   A bierzesz pod uwagę, że reklamy wmawiają Ci, że chcesz się golić po to, żeby jeden z drugim producent kremów, wosków, maszynek, depilatorów i laserów zbijał kasę na takich frajer(k)ach jak Ty?

   1. ASD

    Lol, nie mam telewizora, po prostu uważam, że to obrzydliwe ;-))) to moje zdanie i nikomu go nie narzucam, oburzasz się, bo trafiam w sedno Słodziutka, buziii :-*

   2. ASD

    No wmawianie, że chcę się golić, serio, co za głupota. Mogą mi wmawiać, że to jest z jakiegoś powodu korzystne albo że ten środek, a nie inny zrobi to z pewnością lepiej. Ale akurat z tym, że kobiety się golą ja popieram, bo mi to pasuje, a jak Tobie nie pasuje to tego nie rób, tylko po co od razu snujesz jakieś teorie spiskowe. Tak samo właśnie jak geje itd. Może to właśnie Cię ugodziło? ;-)))

    1. Mimi

     Nie, wmawiają „tylko” że musisz to mieć, by być „zadbaną”, to w zupełności wystarczy…

  2. Anna

   Mimi, a bierzesz pod uwagę, że reklamy wmawiają Ci, że chcesz się myć/ubierać się/jeść po to, żeby producenci mydeł, ubrań, żywności zbijali kasę na takich frajerkach ja ty?
   Ty dałaś się również nabrać, ktoś ci wmówił że potrzebujesz internetu aby zbijać na tobie kasę.
   A tak serio, to dajcie ludziom spokój. Co cię to obchodzi, że ktoś się „nabiera” na takie rzeczy? To jego kasa, więc jego sprawa.

 38. Mr. R

  Chcesz cos zrobic dla innych? To idz do klasztoru i nie dotykaj wiecej komputera…

 39. Janosik

  Napiszę tak. Generalnie rzecz biorąc śmierdzimy między nogami, pod pachami i w innych miejscach – nie zakrywajmy tego zapachu płynem do kąpieli albo perfumami, które dają nieprawdziwy zapach nas samych, chodźmy naturalnie cuchnący. Naturalność i prawdziwość ponad wszystko!

  Głupie nie?

  Dalej idąc, kobieta powinna odrzucić lakier do paznokci, farby do włosów i makijaż.

  A mężczyźni niech się nie golą, ciekawe czy będzie to dla każdej kobiety przyjemne całować się z futrem – oczywiście niemytym, po zupie cebulowej.

  Włosy na nogach do niczego kobiecie (mężczyźnie zreszta też) niepotrzebne, ale na kobiecie wyglądają po prostu nieestetycznie dla 99% ludzi, w tym kobiet, które sie depilują, bo jak często podkreślają chcą być ładne i zadbane DLA SIEBIE. Twój wolny wybór, ale będziesz postrzegana przez ludzi za dziwaczkę i flejtucha. Jeżeli Ci to nie przeszkadza jak Cię postrzegają to już Twoje życie, a także Twojego faceta i ewentualnych dzieci, którym rówieśnicy będą mówić, że urodziło ich yeti albo babochłop. Wiadomo, że to przykre i okrutne, ale one będą cierpieć, a ludzi nie uciszysz. Tylko z powodu własnego wyboru. Moim zdaniem, dopóki człowiek żyje tylko sam dla siebie, to może z siebie robić cudaka, ale gdy ma zobowiązania wobec bliskich, powinien dbać o swoją reputacje i prezencję.

  Osobiście to nosiłbym ciupagę za pasem, bo lubię ciupagi, ale wzbudzałbym tym panikę i niepotrzebne zainteresowanie, ludzie brali by mnie za dziwaka albo psychola, nie dostałbym zatrudnienia, chyba, że na jakimś jarmarku w charakterze rekonstruktora, więc tego nie robię.

  1. Janosik

   Jeszcze tak tylko dodam. Depilacja jest uciażliwa? Ogólnie dbanie o wygląd, sylwetkę jest czasochłonne i wymaga wysiłku. Najłatwiej się nie myć, utyć i straszyć spękanymi piętami latem – jak czasem widzę to ostatnie to mam ochotę zwymiotować. I jest to nie tylko nieestetyczne, ale też niezdrowe dla stóp.

   Od facetów też się wymaga, by mieli wysportowaną sylwetkę, siłę i tak dalej.

   Otoczenie ciągle coś od nas wymaga, to samo w pracy z dress code. Można ulec, lub się zbuntować, tylko wtedy trzeba życ jak pustelnik.

 40. MCZ

  to jest artukuł o niczym. nie zaprzeczam, ze porusza istotny temat, ale nie zawiera w sobie żadnej ważnej informacji. mówi o tym, że laska się nie goli. nic więcej. zero polotu, czegokolwiek.

  i dodatkowo moje pytanie: dlaczego nie jesteś gruba, przecież chudość jest wymogiem społeczeństwa które nie daje jednostce wyboru w tej sprawie? dlaczego używasz pieniędzy, przeciez to jest wymogiem społeczeństwa które nie daje jednostce wyboru w tej sprawie?

  to są umowy społeczne jak każde inne. jeśli ktoś nie chce tego robić – niech nie robi. ale to tak na prawdę nie ma znaczenia a musi się przygotować na problemy wynikające z łamania pewnych norm kulturowych. tak działa społeczeństwo. koniec.

 41. macs

  Boże, ludzie to mają rozterki życiowe. Dzieci w Afryce umierają na ejdsa i raka, a ci czynią z tak niezwykle istotnych rzeczy jak owłosienie tezy filozofii życiowej. Chce to niech się goli, nie chce to nie, mnie to nie obchodzi. Coraz bardziej zdumiewa mnie ograniczenie ludzi.

 42. Jak Żyć (@jakzyc)

  Dzień dobry, łaskawa pani, wiemy, że to nie wiele, ale naszym fachowym okiem stwierdzamy, że nawet gdyby się pani goliła, to niewiele by to pomogło…

 43. paja

  nic gorszego w zyciu nie widzialam. po pierwsze jest to nieestetyczne a po drugie staroswieckie. kiedys kobiety zamiast podpasek uzywaly waty, moze zacznij? szczerze? watpie, ze Twoj chlopak istnieje, jak i rowniez w to, ze jakiemu kolwiek sie podobasz. oblesne.

 44. facet

  nie zmuszam nikogo by się ogolił, ja się golę tzn genitalia taką opcję wybrałem bo dzięki temu moja kobieta nie krztusi się przy seksie oralnym z drugiej strony ona też się goli i też jej mogę zrobić lepiej dobrze nie przedzierając się przez las włosów i nie przeszkadza mi to że czasem muszę złapać za maszynkę i poświęcić trochę czasu. Myślę że jak kobieta nie chce się golić to ma do tego prawo i nie powinno w nas to wzbudzać takiego obrzydzenia ale tak nie jest! pamiętaj o tym że ja np przez moją zakorzenioną wizję piękna na Ciebie po prostu nie spojrzę a wręcz odrzuci i obrzydzi mnie taki widok i szacunek dla Twojego faceta, bo ja zdzierżę jeszcze nieogoloną pusi ale pachy i nogi! trochę mi to zalatuje lenistwem, po prostu Ci się nie chce a Twój gaj się tym nie przejmuje więc zaczęłaś mieć to gdzieś a męczarnie można obejść bo są różne metody na pozbycie się włosów, W seksie praktyczniej nie mieć włosów przynajmniej takim seksie, który subiektywnie lubię ja ale i ogromna część populacji – czyli naturalna modowa ewolucja ale i ewolucja naturalna bo mamy co raz mniej włosów i będą nam sukcesywnie zanikać. W braku włosów jest coś boskiego co artyści często przedstawiali na swoich obrazach i jak ktoś widział film Trans to jest tam odważna scena na ten temat i kilka słów wyjaśnienia.
  …oczywiście nic do Ciebie nie mam a dokładniej mam to gdzieś czy się golisz czy nie. Na plaży odwrócę wzrok w stronę inne kobiety.

 45. Tikru

  Kobiety najbardziej się pucują przed lustrem w obawie przed opinią innych kobiet….

 46. HardNS

  Dramat….Kuzwa to nawet ja sie gole pod pachami dla lepszej higieny…Ja pierdziele…jakby moja dziewczyna się nie goliła to bym ją rzucił albo na siłe ogolił…z resztą nie rozumie jak można wlizywać się w busz niedomyty między nogami dodatkowo ociearać sie o jakieś kłaki na nogach haha do psychiatry…powodzenia,zapuść sobie na zime i zrób z nich dredy hahaha

  1. saad

   women should shave is more healthy for them and of course for their beauty and their feminine. and the men also have to shave their armpits for their healthy.
   and i see this like something natural in life of women. so why not shave?
   robimy to, co jest dobre, to nie to, co jest nie tak .
   it’s my opinion………….

  2. Mimi

   Obrzydliwa to jest pedofilia – nie kojarzysz, że takie podejście zdradza Twoje skłonności? Dorosłe kobiety mają włosy! A dzieci nie uprawiają seksu. Przemyśl…

   1. Sulik

    Fajnie. A dorośli faceci mają brody aż po pas. I jeśli Tobie lub jakiejkolwiek innej kobiecie się takowi nie podobają to znaczy, że jesteś/jest pedofilką.

   2. Ktos

    Dorosłe kobiety nie mają włosów, przynajmniej jeśli intelektualnie wyszły z jaskini. Za to idąc tą drogą, twój chłopak jest gejem – w końcu włosy na ciele to (mimo opinii jakiejś opóźnionej feministki) cecha wyglądu typowo męskiego. Przemyśl…

 47. ebenezerskurcz

  jestem bi i lubię jak facet ma włosy na rękach, nogach klacie i ryjku (w granicach rozsądku) ale u kobiety takie akcje są co najmniej delikatnie mówiąc groteskowe. gdybyś była chora na takie coś że masz kłaki jak facet to bym to mógł tolerować, ale skoro jak sama piszesz nie chce ci się golić bo jesteś leniwa to wstydziłbym się pokazywać z tobą na ulicy. w sumie to swoją osobą mało reprezentujesz 😀 tu nie chodzi o wygląd tylko o lenistwo. nie różnisz się niczym od brudasa któremu nie chce się myć :/ o wspólnym spaniu z włochatą laską to już w ogóle wole nie myśleć xDD

 48. kefir

  do wszystkich zawziecie krytykujacych mezczyzn: tez golicie wlosy na nogach i pod pachami?

 49. Cocieto

  Obrzydliwe. Tylko jakiś pokręcony fetyszysta, mógłby się tobą zainteresować. Nie dość, ze nie grzeszysz urodą, to jeszcze coś takiego. Fuj. Jak to stwierdziła jedna z osób na facebooku, dopóki nie widać twarzy na zdjęciu, nie da się ciebie odróżnić od transwestyty. Ohyda, ogarnij się kobieto.

  1. SOKOWIRÓWEK

   Ja pierdole, masz chłopaka?
   Ja golę włosy na jajach i pod pachami, będąc mężczyzną, ze względów HIGIENICZNYCH.
   Nie chce żeby mojej kobiecie podczas przytulania załączały się odruchy wymiotne w lato po spacerze na słońcu. Co lepsze, taki ze mnie gagatek, że również nie lubię jak jebie ode mnie jak siedzę sam. (Mycie 5x dziennie nic nie da, jak co chwile zalewasz się potem, drogie panie które zaraz zarzucą mi brak higieny)
   Swoją drogą, skoro jesteście kobitki takie poszkodowane, to może przestańcie ścinać włosy na głowie (kołtun też spoko, po co wydawać na fryzjera), zapuście wąs, nie myjcie twarzy, dupy, cyców ani nic – przecież to wszystko jest wymysłem i ZNIEWOLENIEM społecznym.
   „Odkąd myję dupę co 3 dzień czuję się uwolniona spod okrutnego zniewolenia społecznego”.
   Tak, w gwoli ścisłości – nic mi do twoich nóg. Naprawdę, rób sobie kochana co chcesz. Tylko tak jak ty nie chciałabyś mnie widzieć (chociaż tego pewien nie jestem) z gołym, owłosionym i spoconym tyłkiem na plaży 3 metry od twojego leżaka, tak ja nie mam ochoty widzieć twoich nóg na plaży – jest to po prostu niesmaczne.
   Po to jest społeczeństwo, żeby wypracować kompromisy. Żeby ludziom żyło się komfortowo. Po to są też normy społeczne. Nie wszystkie są sprawiedliwe, przemyślane – ale golenie włosów u kobiet jest dość dobrze przemyślane. Czy uprawiasz ze swoim chłopakiem seks? I co, zakłada on wtedy golf i leginsy? Założę się, że jeśli w ogóle on istnieje, to ma mniej włosów od Ciebie.

  2. B.

   Najśmieszniejsze jest to, że osoba, która napisała ten artykuł / bądź ktoś z jej grona – podająca się pod nickiem „Mimi” za każdym razem daje argument – brak włosów = pedofilia.
   Kobieto / mężczyzno – NIGDY nie skojarzyłam braku włosów z pedofilią. Gdy ktoś przechodzi hemioterapię – też chce się przypodobać pedofilom? Zresztą – dziewczyny poniżej 15-go roku życia (a od tego można już prawnie uprawiać seks) TEŻ mają włosy. Pedofile ponoć „nie lecą na owłosienie”.
   Twoja argumentacja jest nijaka i bez sensu.
   A włosy to Ty sobie na czole wyhoduj i wmawiaj, że „nie będziesz wspierać rynku kosmetycznego”, by je usunąć. Bo to przecież jest takie „buntownicze” i „naturalne”.
   Miłego śmierdzenia i hodowania ZOO.

   1. Mimi

    Nie jestem ani „z grona” ani autorką. Przeczytaj artykuł, to się dowiesz że w oryginale jest obcojęzyczny. Poczytaj nawet komentarze pod oryginałem, a na pewno poszerzysz horyzonty. Może wtedy choć na chwilę odłożysz depilator, a zamiast tego trochę ruszysz mózgiem, polecam!

 50. Ziggy Stardust

  WIem, że post nie przejdzie przez moderacje, ale padłem w momencie:
  Oky, to ja se wytłumaczyłam, czemu nie gole nóg. To teraz musze poczuć jakąś solidarność i utwierdzić się w przekonaniu, że to nie jest głupie i niestetyczne, więc skocze poszukać w góglach”

 51. Seba

  Dlaczego ona na tym zdjęciu stanęła lekko w rozkroku. Jak „chop”. I nie ubrała się lepiej. W ten sposób to i z wydepilowanym ciałem nie wyglądałaby dobrze. Wydaje mi się że to jest prowokacja, skoro również zwolenniczki niegolenia mogą nie czuć się komfortowo gdy ktoś się za nimi w ten sposób wstawia.

 52. antyfeminism

  Fuj, to jest ohydne i obleśne. Ale jako, że jesteś „feministką” to dozwolone są takie odpały, bo przecież większość z nich (jak nie wszystkie) mają coś poważnego z głową. Feminizm rodzi się z tego, że chłopa nie można znaleźć – innej opcji nie ma. Więc w takim razie będziesz feministką do końca życia. Jeszcze raz – wielkie FUJ!

  1. Mimi

   Feminizm rodzi się z tego, że się MYŚLI. Gdyby nie feministki kobiety dzisiaj nie miałyby ani praw wyborczych, ani prawa do własnego majątku, ani prawa do nauki i wstępu do szkół. Ty też nie bój się myśleć, to naprawdę nie boli.

 53. rekin

  Pełen Szacun! Jestem facetem i sam nie golę pach, nóg ani okolic łonowych Czemu mają robić to kobiety?! W kwestii higieny wyżej wymienionych – co za absurd!! 12lat trenowałem kick-boxing i również tu owłosienie absolutnie mi nie przeszkadzało. Jesteś piękną kobietą, a twoje ciało należy do ciebie – nie do społeczeństwa, albo jakby woleli widzieć to niektórzy – narodu. Żyj w zgodzie ze sobą i pier..ol konwenanse 😉

 54. rabelkami

  Wydaje mi się, że Twoje nie golenie wynika z czystego lenistwa. Nie chce Ci się, więc tłumaczysz to naturą, że przecież tak nas Bóg stworzył i tak ma być. Ja depiluję swoje ciało, aby czuć się kobieco i wyglądać jak kobieta, bo niestety patrząc na Twoje zdjęcie widzę mężczyznę w długich włosach. Jest to też pewien aspekt dbania o siebie.. włosów też nie myjesz? Bo przecież szampon jest nienaturalny a łój nawilża włosy.. Jesteś ładną kobietą, wspomagaj swoją kobiecość : )

  1. Mimi

   Artykuł jest tłumaczony z obcego języka, popatrz popatrz – wytykasz komuś lenistwo, a sama nie doczytałaś? Mniejsza z tym… Jednak jeśli Tobie się chce, to nie znaczy ze autorce sie chce, może ma ważniejsze sprawy i lubi po prostu inne rzeczy niż Ty, może?

   1. rabelkami

    WTF. WAŻNIEJSZE SPRAWY? Na przykład pisanie posta o tym, że się godzi z naturą i nie zamierza się golić, racja.

 55. tomek

  Ta padlina jest tak paskudna, że nawet jakby się ogoliła na niewiele by się to zdało.

 56. Marek

  Autorko bloga nazywanie ludzi pedofilami jest poniżej jakiegokolwiek poziomu, może nie wiesz kto to jest pedofil, nie zdziwił bym się przy takich problemach jakich masz znaczenie wielu słów mogło ci umknąć.
  Jeżeli golę sobie brodę i wąsy, to po to by mi było z tym dobrze, ktoś zarabia na tym, że mi dostarcza łatwo dostępny produkt i nie widzę w tym problemu. Może masz za dobrze i uważasz, że taki stan rzeczy jest naturalny, no ale takie podejście wynika z twojego feministycznego móżdżku.
  Twoja twarz może powalczyć najwyżej o tytuł znośnej, wyglądasz jak mężczyzna i to zapuszczony przy takim buszu pod pachami. W Polsce tolerancja dla lesbijek jest duża, ale gejów nie znosimy i jakikolwiek kontakt z tobą wywoływał by u mnie odrazę, a o pracy u mnie zapomnij.
  Twój chłopak może z tobą być z dwóch powodów. Może lubi chłopców, a ty jesteś tym pośrednim ogniwem między kobietą a mężczyzną, albo ma nadzieje, że wydepilujesz się jak zawsze i będzie miał co pchać, jak zawsze, a on lubi pchać ale nie ma lepszej opcji.
  Jeżeli ciebie uraziłem, to bardzo dobrze, bo jak widzę po komentarzach obrażasz wszystkich, którzy łaskawie się wypowiedzieli o twoim problemie i oddali szczery pogląd na codzienny świat (może nie napisali, że od takiego paszteta trzymali by się z daleka).

 57. marwiec

  Tak, tak, nie golcie się drogie feministki, najlepiej też nie myjcie zębów, w końcu ich też nie widać jak się nie uśmiechniecie.

 58. Marek2

  Strona nazywa się codziennik feministyczny, widać autorka bloga jest nie tylko dziwna ale i głupia jak cegła.

 59. Kaktus7

  Autorko bloga nazywanie ludzi pedofilami jest poniżej jakiegokolwiek poziomu, może nie wiesz kto to jest pedofil, nie zdziwił bym się przy takich problemach jakich masz znaczenie wielu słów mogło ci umknąć.
  Jeżeli golę sobie brodę i wąsy, to po to by mi było z tym dobrze, ktoś zarabia na tym, że mi dostarcza łatwo dostępny produkt i nie widzę w tym problemu. Może masz za dobrze i uważasz, że taki stan rzeczy jest naturalny, no ale takie podejście wynika z twojego feministycznego móżdżku.
  Twoja twarz może powalczyć najwyżej o tytuł znośnej, wyglądasz jak mężczyzna i to zapuszczony przy takim buszu pod pachami. W Polsce tolerancja dla lesbijek jest duża, ale gejów nie znosimy i jakikolwiek kontakt z tobą wywoływał by u mnie odrazę, a o pracy u mnie zapomnij.
  Twój chłopak może z tobą być z dwóch powodów. Może lubi chłopców, a ty jesteś tym pośrednim ogniwem między kobietą a mężczyzną, albo ma nadzieje, że wydepilujesz się jak zawsze i będzie miał co pchać, jak zawsze, a on lubi pchać ale nie ma lepszej opcji.

 60. Kaktus8

  Autorko bloga nazywanie ludzi pedofilami jest poniżej jakiegokolwiek poziomu, może nie wiesz kto to jest pedofil, nie zdziwił bym się przy takich problemach jakich masz znaczenie wielu słów mogło ci umknąć.
  Jeżeli golę sobie brodę i wąsy, to po to by mi było z tym dobrze, ktoś zarabia na tym, że mi dostarcza łatwo dostępny produkt i nie widzę w tym problemu. Może masz za dobrze i uważasz, że taki stan rzeczy jest naturalny, no ale takie podejście wynika z twojego feministycznego móżdżku.
  Twoja twarz może powalczyć najwyżej o tytuł znośnej, wyglądasz jak mężczyzna i to zapuszczony przy takim buszu pod pachami. W Polsce tolerancja dla lesbijek jest duża, ale gejów nie znosimy i jakikolwiek kontakt z tobą wywoływał by u mnie odrazę, a o pracy u mnie zapomnij.
  Twój chłopak może z tobą być z dwóch powodów. Może lubi chłopców, a ty jesteś tym pośrednim ogniwem między kobietą a mężczyzną, albo ma nadzieje, że wydepilujesz się jak zawsze i będzie miał co pchać, jak zawsze, a on lubi pchać ale nie ma lepszej opcji.
  Usuń jeszcze raz to załączę bota który zaleje ci stronę komentarzami.

 61. leseparatist

  Golenie okolic łonowych ze zdrowiem nie ma nic wspólnego.

  Zarówno depilacja okolic intymnych jak i nóg może prowadzić do naprawdę okropnych wrastających włosków, zapalenia mieszków. Włosy w okolicach intymnych swędzą odrastając, zresztą wtedy są ostre, nieprzyjemne i utrudniające życie. Myślę, że argument o pedofilii to już przesada, bo dzisiaj obraz kobiecego ciała już się tak zmienił, że ogolona cipka kojarzy się z dorosłą kobietą, zwłaszcza pokoleniu wychowanemu na pornografii (pamiętajmy, że to z pornografii przyszła ta moda – i że jest bardzo nowa, jeszcze na przełomie millenium w Seksie w wielkim mieście „Brazylia” była szokującym konceptem). Ale argumenty o naturze i zdrowiu (rzucane przez obie strony) są niepotrzebne – jedyny argument, który jest potrzebny, to prawo do godności i wyboru.

  Można mieć włosy pod pachami i nie mieć tam brzydkiego zapachu – to zależy od bakterii chyba, jak się je ma, to zaiste włoski przechodzą brzydkim zapachem, a u innych wystarczy się myć. Włosy na nogach nie są niczym złym moralnie i nie utrudniają higieny w ogóle, a ocenianie estetyki cudzych okolic intymnych i jej wyboru to przykład poprzewracania w głowie moim zdaniem 😉

  Więc każdemu golenie wedle życzenia, a głosy krytykujące wygląd blogerki świetnie pokazują, jak to cały świat ma prawo wypowiadać się o wyglądzie kobiety, jakby było to ich prawem i przywilejem, oceniać ją samą przez ten pryzmat. Doprawdy, to tylko włoski 😉 Czy naprawdę mają magiczną moc czynienia kobiety brzydką?

 62. systemowa,reżimowa

  Jak się nie ogolę pod pachami, śmierdzę potem po 5 minutach. Nie cierpię śmierdzieć potem, wiec się golę. Jak będziesz mieć lat 60, spojrzysz wstecz i stwierdzisz: „No, teraz jestem stara i brzydka. W zasadzie byłam taka zawsze, w sensie, że brzydka. Nigdy nie byłam piękna, bo chciałam walczyć z systemem. Teraz nie mam pięknych wspomnień i pięknych zdjęć. Nie mam co wspominać, za to mam co pokazywać wnukom, że ich babcia walczyła z systemem”. Fajnie.

 63. Aleksandra

  Do Mimi- masz chyba jakiś problem z pedofilią…. Z tego co widzę, każda ogolona kobieta to wg Ciebie dziecko, a facet, którego pociąga jej ciało- pedofil. Nie wiem czy jesteś kobietą czy mężczyzną i mnie to średnio obchodzi, ale widzę, że masz straszny problem z pewnymi definicjami.
  Jestem kobietą, golę się i depiluję bo po prostu lubię. Lubię wetrzeć balsam w gładkie ciało a nie smarować nim kłaczory na nogach, lubię mieć świadomość, że jak mój mężczyzna mnie złapie za kolano to będzie z zamkniętymi oczami wiedział, że to kolano jest moje a nie jego; uważam, że jeśli włosów nie ma, lub są krótkie, łatwiej utrzymać higienę tych miejsc. I nie golę się dlatego, że ktokolwiek tego ode mnie wymaga. Golę się, bo po to Pan Bóg dał mi piersi, kobiecą twarz i figurę, żebym mogła swoje atuty eksponować i podkreślać a nie chować długie nogi pod futrem.
  Poza tym nie rozumiem jakiegoś takiego strasznego zapierania się na zasadzie „nie i ch*j”. Faktem jest, że sporo trendów w modzie wprowadzanych jest właśnie przez mężczyzn. Czy po to, żeby nas zniewolić? Nie, po to, żebyśmy były piękne. Jeśli mężczyźnie podoba się kobieca noga ubrana w eleganckiego buta na obcasie- nośmy je, jeśli lubi dotykać gładkie ciało- depilujmy je.Jeśli mężczyzna jest normalny, nie ma spaczonego myślenia i dziwnych fetyszów, mówi wprost co mu się podoba w kobiecie. I ja nie widzę nic złego w tym, by coś zrobić po to, żeby się jemu jeszcze bardziej podobać, a przy okazji sobie też. Bo nic nie podnosi samooceny tak, jak rozanielony wzrok własnego mężczyzny. Od mężczyzn wymagamy, żeby o nas dbali, przepuszczali w drzwiach, zasypywali kwiatami… Taka już jest ludzka natura, że czegoś wymaga od innych i bardzo dobrze. Bo nie wyobrażam sobie, być zarośnięta jak małpa i żeby mnie ktoś przepuszczał w drzwiach i rzucał kwiaty pod nogi z zachwytem „oto idzie prawdziwa kobieta!”.
  A tak jak już wspomniałam- normalny, zdrowy mężczyzna lubi dotknąć kobietę i wiedzieć, że ona się od niego różni…

  1. Mimi

   Padłam 🙂 No tak: golenie nóg po to, żeby mężczyzna łapiąc za kolano wiedział, że jest to kolano Twoje a nie jego to poważna sprawa, sprawa śmierci i życia powiedziałabym!
   „Jeśli mężczyzna to…, jeśli mężczyzna tamto…” – piszesz jak seksualna niewolnica. A jeśli ja chcę decydować o sobie SAMA, bez względu na to co sądzą o mnie i czego chcą ode mnie mężczyźni???

   1. Sulik

    Ach ci straszni mężczyźni 😉 A nie pomyślałaś czasem, że pewne rzeczy można robić dla innych dlatego gdyż chce się im sprawić przyjemność a nie dlatego, że cię do tego zmuszają?
    O przepraszam. Zapomniałem, iż jeśli facet ma jakiekolwiek oczekiwania to jest to akt terroru, opresji i męskiej tyranii. Aż groza tyłek ściska 😛

  1. Aleksandra

   No, może niech lepiej nie pokazuje 😉 już po tych zdjęciach będę miała koszmary, nie chcę sobie nawet wyobrażać co ona ma w majtkach

 64. sill

  To czy się zgadzam z autorką czy nie jest najmniej istotne. Imponuje mi natomiast to że zdecydowała się powiedzieć/ pokazać to co myśli otwarcie i brawo za odwagę. Trochę tolerancji obywatele nie wy z nią sypiacie i dotykacie.

 65. tobi

  no nie!! pozazdroscic ludziom kontaktu z Toba…przeciez mozna pawia rzucic na sam widok uniesionych dloni w gescie radosci!! no coz.. faktycznie niektorym kobietom zwoje mozgowe sie wyprostowaly doszczetnie i chca za wszelka cene dowieść, ze pochodza od malpy:)

 66. Marcin

  Zauważyłem że autorka tekstu ma jakaś dziwną skłonność do nadużywania słowa pedofil i jego odmiennych. Co ma atrakcyjność ogolonych nóg pach itp(dla mężczyzny oczywiście) z umysłową chorobą i chorym przestępstwem. Równie dobrze Tobie można zarzucić zoofilię bo podoba Ci się Twoje zarośnięte ciało i to upodobanie może mieć jakieś podłoże odnośnie małp i innych zwierząt człekokształtnych. Według mnie taki argument to paranoja. Inna sprawa jest taka że skoro golę sobie pachy po to żeby się mniej pocić i nie cuchnąć jak knur, oraz codziennie golę twarz( a mam dość twardy zarost) by nie wyglądać jak zarośnięta małpa, nie robię tego wbrew sobie bo inni tak chcą, tylko dla siebie bo ja tak chcę. Bo chcę godnie prezentować siebie i swoją wiedzę. A ktoś wspomniał o czasach jaskiniowców, to pragnę Cię uświadomić że to właśnie z tamtych czasów mamy w naturze, najpierw ocenę wyglądu zewnętrznego( czyli czy ktoś nam się podoba czy nie itd.) i jeśli w jakiś sposób nas zainteresuje to dopiero oceniamy jego wnętrze Jeśli chodzi temat firm kosmetycznych, jeśli nie chcesz się golić bo maszynki trzeba kupować to kup sobie brzytwę i będziesz miała spokój z kupowaniem na lata 😛

  1. Mimi

   To nie autorka o pedofilii, tylko ja. Pachy golisz, żeby nie śmierdzieć, brodę po to, żeby nie zrobiła Ci się tam skorupa z resztek jedzenia – jedno i drugie odstręcza. Niegolenie nóg jednak nie niesie za sobą żadnych konsekwencji aromatycznych ani zdrowotnych, ŻADNYCH, to jest zasadnicza różnica. Inna sprawa: golisz pachy i brodę, bo chcesz. Autorka nie goli nóg, bo nie chce. Fakt, że Ty robisz coś na co sam masz ochotę NIE świadczy o tym, że INNI muszą robić to, na co TY masz ochotę, na szczęście 🙂

 67. nieogolona

  naprawdę obrzydliwe są komentarze pod tekstem. czy naprawdę, drogie hejterki, jesteście tak zaślepione, że nie widzicie, że ilustrujecie tezę z tekstu? że to wy jesteście narzędziem terroru piękna? że rzucacie się na autorkę (i bogu ducha winną tłumaczkę) jakby popełniła zbrodnię, a nie wszczęła dyskusję o estetyce? osobiście mam podobny problem- uważam golenie się i skubanie sobie brwi za bolesne i czasochłonne, wiem, że robię to tylko i wyłącznie pod presją. z drugiej strony jestem ładna i lubię się podobać i moja próżność nie zniosłaby kpiących komentarzy- czy też pełnych czystej nienawiści, jak w przypadku wielu zamieszczonych tu komentarzy. golenie się nie jest największym z poświęceń jakie można ponieść dla akceptacji społecznej- ale jest poświęceniem ponoszonym regularnie i za każdym razem wracają do mnie natrętne wątpliwości.

 68. Domi.

  To jest obrzydliwe brr.. nie wyobrażam sobie chodzić z takim owłosieniem.
  Może i też mi się czasami nie chcę golić, jak nigdzie nie wychodzę to przeciągam depilacje 2-3 dni ale bez przesady! nie lubię mieć rąk owłosionych a co dopiero nogi czy pachy (o miejscu intymnym nie wspominając ). Szczerze to współczuje twojemu chłopakowi. Ja bym w życiu nie karała swojego mężczyzny patrzeniem na taki gąszcz a co dopiero kazać mu dotykać.
  Aż mi się nie dobrze z rana zrobiło idę się ogolić.

 69. Sulik

  Ja tak sobie właśnie pomyślałem. Może ta pani po prostu zdaje sobie sprawę z tego, że nawet bez włosów jest brzydka. Więc podświadomie próbuje doprowadzić do sytuacji w której winę za niepowodzenia u facetów będzie mogła zwalać na swoje włosy i wymagające ich golenia, opresywne normy społeczne 😛

 70. LOlol

  MIMI rozwalasz mnie. Jak jesteś taką feministką to do roboty się weź a nie głupoty piszesz. Jeśli facet lubi jak dziewczyna ma ogolone miejsce intymne to nie znaczy, że jest pedofilem tylko lubi kobiety zadbane. A nie dzikuski.

 71. Piotr

  Ludzie, czytać nie umiecie? Przecież dziewczyna na zdjęciach i autorka tekstu
  to niejaka Paloma Goñi z Hiszpanii, a Wy zwracacie się bezpośrednio do niej np. tak: „współczuję Twojemu chłopakowi” a przecież ona nie czyta Waszych komentarzy bo nie zna j. polskiego 🙂
  Mimi, porównania do pedofilii są niesmaczne i nietrafione. Czy starożytni Egipcjanie byli pedofilami bo depilowali ciało? Czy są nimi muzułmanie, którym religia nakazuje depilację? A może Hindusi? Czy jestem nim ja, bo zachwyca mnie gładkie ciało kobiety?

 72. Balanced

  Istnieją pewne morny kulturowe wyznaczone przez społeczeństwo i akurat golenie się należy do fundamentalnych elementów współczesnego kanonu kobiecego piękna. Po części ze względów estetycznych, a po części ze względów użytkowych jako zdobycz cywilizacyjna. Oczywiście masz prawo do własnego podejścia w tej sprawie. Lecz moim zdaniem przy obecnym zakresie sposobów golenia, gdzie na myśl od razu przychodzą mi co najmniej 4 sposoby, jesteś po prostu zbyt leniwa. Kremy do depilacji (gdzie wystarczy znaleźć spośród wielu (!) firm własną mieszankę chemiczną odpowiednią dla naszej skóry), depilatory (te takie elektryczne, co wyrywają włoski z cebulkami), maszynki do golenia wraz z kremem nawilżającym do golenia, no i wosk na zimno czy na gorąco, co też wyrywa włoski (a niekiedy skórę płatami ;_;).
  Tak samo pewnie nie wiedziałaś, dlaczego golenie to męczarnia, prawda?
  Używając tylko jednego sposobu powodujesz albo wzmacnianie włosków albo ich wrastanie w skórę. Ponieważ jeżeli je wyrywasz, to rosną słabsze z czasem i zbyt częste stosowanie depilatorów lub wosku może spowodować, że będą wrastać w skórę. A jeżeli będziesz zbyt często korzystać z golenia lub depilacji chemicznej, to włoski będą twardsze i mocniejsze za każdym razem. Tak samo pory rozszerzają się, gdy przyłożysz wilgotny i dosyć ciepły ręcznik do golonej skóry, co ułatwi golenie, zaś po wszystkim przykładasz z chłodną wodą, żeby te pory zamknąć. Naprawdę to ułatwia sprawę.
  Stąd też wychodzę z założenia, że jeżeli chcesz być jakąkolwiek “rewolucjonistką”, zastanów się, czy czasem Twój tok myślenia nie jest zwykłym hipsterstwem. Pozdrawiam, mężczyzna. który zna się na kosmetykach.

  1. Mimi

   Kanony są po to, żeby je zmieniać 🙂 Kiedyś niewyobrażalną zbrodnią było założenie przez kobietę spodni. A leniwy to jesteś Ty, w myśleniu.Po pierwsze czytałeś tak dokładnie, że nie zauważyłeś, że jest to tekst tłumaczony. Po drugie autorka zna sposoby depilacji, ale ich nie chce, bo nie chce depilacji.

 73. Mateusz

  A fuu z higiena zreszta u ciebie nie najlepiej, spojrzcie na syry, widoczne slady grzybicy paznokci, grzybica nie jest dziedziczna, nabywa sie ja z brudu i braku higieny.

 74. Lesba

  W zimę nikt Cie nie widzi? Może nie depilowanie się nie jest efektem braku faceta, tylko brak faceta jest efektem nie depilowania. Tak, kobieta jest z założenia gładziutka, ale tu nawet nie chodzi o presję społeczną tylko poczucie estetyki kobiecej.
  Ja lesba, nawet gdybym była zagorzałą feministką nie chiałabym miec za dziewczyne faceta, bo nie po to z nich zrezygnowałam, żeby wpadać z deszczu pod rynnę. Uwielbiam zadbane kobiety, pachnące, łądnie ubrane (nawet nie modnie, ale łądnie), pewne siebie. Na Ciebie bym nie poleciała.

  1. Mimi

   Szanowny trollu, dziewczyny homoseksualne nie nazywają same siebie „lesbami”, od razu widać że jesteś jakimś onr-owskim prawiczkiem-szowinistą.

   1. no i?

    Hm… nie zgodzę się z tym, że nie nazywam siebie lesbą, bo ewidentnie nią jestem, ale powyższy wpis jest ewidentnie fikcyjny z zupełnie innego powodu: nikt homo nie powie, że „zrezygnował/a” z facetów/kobiet 😉 czy naprawdę wciąż nie dociera do wszystkich, że nie jest to żaden wybór, decyzja przeciw lub wobec czegoś? to taki sam wybór, jak ‚wybór’ wzrostu, narodowości czy rodziny 😀 Tak więc, na przyszłość radzę dokładniej fingować swoją orientację 😉
    Ale przyznam, że aż tak owłosione nogi i pachy raczej mnie odpychają, ale z drugiej strony… a niech sobie dziewczyna nie goli/goli co chce, co mi do tego? przecież nie musi mi się podobać, a ktoś kto tego nie akceptuje raczej nie jest jej wymarzonym ideałem.
    Tak więc ludzie, wrzućcie na luz, czy was to naprawdę w jakikolwiek sposób dotyczy?
    Niektórzy golą ręce, niektórzy nie golą pach i nóg, niektórzy są blondynami albo brunetami, a niektóre laski wychodzą za laski: GET OVER IT! 😉

 75. chojna

  spoko, twoja sprawa, w życiu człowiek musi robić tak żeby był szczęśliwy, a ja jestem szczęśliwa jak nie mam włosów na nogach i pod pachami 🙂 Strasznie nie lubię jak jestem oceniana z tego powodu… że robię to dla chłopaka, jestem marionetką wielkich koncernów produkujących przybory do golenia… No cholera jasna! Jakoś nie jem ketchupu, nie piję coli, nie lubię się opalać… mam 25 lat i jeszcze mnie mama nie zmusiła do jedzenia pomidorówki… nie chcę czegoś robić to nie robię, chcę to robię… a golić to akurat się chcę!

   1. Aleksandra

    Tematu to tu tak naprawdę nie ma. Jakaś laska pokazuje swoje kłaczory i się tym szczyci, normalni ludzie wyrażający swoje opinie na ten temat, w większości są nazywani przez Ciebie pedofilami…
    Nie widzę tu powodu do podziwiania tej dziewczyny… równie dobrze każda z nas może zapuścić gąszcz, pokazać bobra (żeby było bardziej kontrowersyjnie, bo zarośnięte pachy to przecież norma) i czekać na oklaski.
    I tak jak ktoś trafnie ujął we wcześniejszych komentarzach- za to pewne „mniejszości” są nielubiane, że robią wokół siebie dużo niepotrzebnego szumu.

 76. FA

  brawa za odwage, za własne zdanie…ale jeżeli nic ze sobą nie zrobisz (a mowa tu o czynności, która nawet ja, jako facet uwielbiający brodę wykonuję regularnie), a więc golenie się, to żaden facet się tobą nie zainteresuje, a widocznie po treści artykułu i zdjęciach, tego ci brak.
  F.

 77. wentylator

  Tu już nie chodzi o piękno. Włosy pod pachami i w miejscach intymnych są zwyczanie niehigieniczne, przyjmują bardzo łatwo zapachy i potrafią je utrzymać nawet po prysznicu/kąpieli, dlatego jako facet golę swoje ‚regiony’. Patrzę na te zdjęcia i podświadomie czuję smród potu utrwalonego w tych stogach siana pod pachami, współczuję chłopakowi którego za każdym razem przy amorach wita ‚aromacik’ łoniaczy.

 78. Bauer

  Ohyda!!! Fuuuuj!! Zrzygam się zaraz…..mówię serio….a facet to jej chyba już dawno żaden nie dotknął i w takim stanie rzeczy NA 100% tego nie zrobi…a jeśli jest tu taki to stawiam mu krate browara! 🙂

 79. ag

  Męczy Cię golenie? teraz są różne zabiegi laserowe na usuwanie trwałe włosków. Jeżeli czujesz dyskomfort podczas golenia, warto się zastanowić nad tą opcją. Proste, wygodne rozwiązanie.

 80. Paula

  Nie tylko nieestetyczne ale ja osobiście lepiej się czuje mając gładkie ciało. Zgadzam się z osobą powyżej ,to jest ohydne. Mężczyźni moim zdaniem również powinni np depilować pachy, to świadczy o czystości człowieka .Włosy pod pachami zatrzymują pot przez co człowiek bardziej śmierdzi. Moim zdaniem depilowanie się jest równie ważne jak codzienna pielęgnacja skóry poprzez mycie jej i nawilżanie . Nie wierze własnym oczom ,przeraziłam się jak to zobaczyłam! ;o MASAKRA.

  1. Mimi

   Ohydny jest Twój brak tolerancji i przekonanie, że jeśli „Ty osobiście” lepiej się czujesz ogolona, to wszystkie inne kobiety muszą czuć to samo, rzygać się chce…

 81. dinven

  pal sześć kwestię strony estetycznej braku depilacji – nie podoba się, to nie zarywasz do tej osoby i tyle. To, co jest najbardziej interesujące, to agresywna reakcja społeczna. kaman, co to ma być? Co to za sformułowania? „Obrzydliwe”? „Ohyda”? „Ogarnij się”? Czysty hejt. Wstydziłabym się coś takiego powiedzieć/napisać. Sami się ogarnijcie. Jak można tak epatować nienawiścią do osoby której a) nie znacie osobiście b) której decyzja tak naprawdę nikomu krzywdy nie czyni?

  Myślę, że można by solidnie rozpisać się o tym atawistycznym wręcz lęku pojawiającym się w przypadkach łamiących utrwalony kulturowo podział na „męskie” i „kobiece”.

  Świat byłby o wiele piękniejszy, gdyby każdy pilnował swojego nosa i nie wtykał go w życiowe wybory innych.

  1. Anna Sobiecka

   Świat byłby o wiele lepszy, gdyby nikt nie chwalił się tym, że nie goli się/goli się. Nie jest moją sprawą to, czy ktoś jest zwolennikiem depilacji, czy nie. Nie zwracam też uwagi na nieogolone nogi u kobiet. Tylko nie rozumiem PO CO TYM SIĘ CHWALIĆ? Dla pokazania swojej ‚inności’, czy po co? I proszę nie wciskajcie mi kitu o próbie uświadomienia innych kobiet, że ideał wygolony to tak naprawdę iluzja stworzona przez koncerny produkujące kosmetyki/akcesoria do depilacji.

   1. mamtowglowie

    właśnie, że ten ideał jest kreowany, ale nie przez koncerny produkujące kosmetyki, a firmy produkujące filmy dla dorosłych, zdjęcia i inne media.
    Twierdzisz, że nie golenie włosów to inność. Dlaczego? A może inne są kobiety, które działają wbrew swojej naturze goląc nogi? Nie rozumiem, skąd wzięła się ta kategoryzacja na „golące” i „niegolące”. Skąd wzięła się ta ocena z powodu głupich włosów na nogach, które mamy też na głowie i rękach, a nawet twarzy.

 82. Daniel

  Dlaczego feministki tak nienawidzą mężczyzn? 😛 Jakieś problemy seksualne pewnie, chyba próżno doszukiwać się innej przyczyny.

  Jesteś młodą, ładną dziewczyną – ogol się i zacznij przywabiać swoim wyglądem facetów, zamiast kreować się na pokrzywdzoną buntowniczkę.

  Bez urazy, ale nie chce mi się wierzyć, że masz faceta. Normalny facet nie dotknąłby takich nóg. Ogol nogi i śmigaj na plażę, bo zostaniesz singielką! 🙂

  1. Mimi

   To nie jest feministka. O mężczyznach w tym artykule w ogóle nie było mowy. Może go najpierw przeczytaj?

 83. Pat

  Jestem męską lesbijką, w zasadzie też po części feministką, jednakże nie golić się? Nie, dziękuję xD

 84. malina

  Popieram Cię w 100%, ból usuwania owłosienia jest nie do wytrzymania (depilator, wosk), maszynki – przy potrzebie golenia całej powierzchni ciała – nie dziękuje. Kremy, coż… – po prostu cuchną paloną skórą i palonymi włosami. Nie jestem feministką, nie narzekam na brak powodzenia i nienawidzę depilacji. I to jest cichy bunt, na razie na więcej nas nie stać.

  1. Mimi

   Z przykrością przyznaję Ci rację. Moja cicha walka polega na gadaniu z hejterami, ale b. się cieszę, że powstał ten artykuł. Trzeba zacząć dyskusję na ten temat. Jak nie my, to moze nasze córki lub wnuczki będą mogły robić to, na co naprawdę mają ochotę, pozdrawiam 🙂

 85. kobieta

  widać, że nie potrafisz znieść słowa krytyki, a każdy kto się z tobą nie zgadza jest pedofilem (lol?!) coś jest z tobą i twoim myśleniem nie tak, jeśli uważasz, że depilacja to tylko wsparcie producentów maszynek do golenia, to zacznij używać naturalnych metod depilacji znanych już od setek lat. kobieta nieogolona wygląda po prostu brzydko, a golenie pod pachami to zwyczajnie sprawa higieny, osobiście wymagam tego od mojego chłopaka, nie tylko od siebie.

  1. Mimi

   Kobieto, gdybys przeczytała ten artykuł – wiedziałabyś, ze autorka jest Hiszpanką, a to jest tylko tłumaczenie. Komentowanie czegoś o czym nie masz bladego pojęcia nie najlepiej o Tobie świadczy… Może jak przeczytasz, to coś zrozumiesz, polecam!

 86. huehehe1

  Autorko bloga n’azywanie ludzi pedofilami jest poniżej jakiegokolwiek pozi’omu, może nie wiesz kto to jest pedofil, nie zdziw’ił bym się przy takich problemach jakich masz znaczenie wielu słó’w mogłoci umknąć.
  Jeżeli g’olę sobie b’rodę i wąsy, to po to by ‚mi było z tym dobrze, ktoś zarabia na tym, że mi dostarcz’a łatwo dostępny produkt i nie widzę w ty’m problemu. Może masz za dobrze i uważasz, że taki stan rzec’zy jest natura’lny’, no ale takie podejście wynika z t’wojego feministycznego móżdżku.
  Twoja ‚twarz może’ powalczyć najwyż’ej o tyt’uł znośnej, wygl’ądasz jak mężczyzna i to zapuszczony przy takim bu’sz’u pod pachami. W Polsce tolerancja dla lesbijek jest du’ża, ale gejów nie znosimy i jakikolwiek kontakt z to’bą wywoływał by u mni’e odrazę, a o pracy u mnie zapomn’ij.
  Twój chłopak moż’e z t’obą być z dwóch powodów. Może lubi chłopców, a t’y jesteś t’ym pośrednim ogniwem między kob’iet’ą a mężczyzną, albo ma nadzieje, że ‚wydepilujesz się jak zawsze i’ będzie miał co pc’hać, jak zawsze, a on lubi pchać ale nie ma leps’zej opcji.

 87. huehehe43

  Autorko bloga nazywanie lud’’zi pedofilami jest poniżej jakiegokolwiek poziomu, może ni”e wiesz kto to jest pedofil, nie zdziwił b#’ym się przy takich problemach jakich+’ masz znacze*’nie w$’ielu słów mogłoci umknąć.
  Jeżeli golę sobie brodę i wąsy, to po to by mi było z tym dobrze, ktoś zarabia na tym, że •’mi dostarcza łatwo dostępny produkt i nie widz ‚ę w tym problemu. Może masz za dobrze i uważasz, że taki stan rzeczy jes‘’t naturalny, no al•’e takie podejście wynika z twojego femi ‚nistycznego móżdżku”’.
  Twoja twarz mo*’że powalczyć naj’’wyżej o tytuł znośnej, wyglądasz jak *’mężczyzna i to zapusz”’czony przy takim buszu pod p”‚achami. W Polsce ’’tolerancja dla lesbijek jest duża, ale ge!’jó“’w –’n’’ie znosimy ‘’i jakikolwiek kon*’takt z tobą wywoływał by u m‘’nie odr–’azę, a o pracy u mni(‚e zapomnij.
  Twój chłopak może z to&’bą być ,’z dwóch powodów. Może lub%’i chłop’’ców, a ty „‚jes.’teś tym pośredn–’im ogniwem między /’kobiet–’ą a mę“’żczyzną, albo ma nadzie•’je, ż“’e wydepi“’lujesz się jak zawsz’’e i będzie miał $’co pcha‘’ć, jak zawsze,/’ a”’ on lu”bi pchać ale nie ma /’lepszej opcji.

  1. szowinistaMizoginKobietaZawszeCierpi

   nie dlatego, że jest kobietą, tylko dlatego że jest to nieestetyczne i najzwyczajniej w świecie obrzydliwe

 88. zzyx

  Ale dlaczego tak strasznie was oburza to, że ona sie NIE goli? Co to za problem dla was? właśnie wasze oburzenie potwierdza to, jaka jest presja na to, żeby kobiety nie miały włosów na ciele. i śmieszne jest to, że wszyscy nagle jesteście tacy niezależni – nie oglądacie tv, nie czytacie gazet, jesteście absolutnie odporni na reklamy, pozazdrościć! i nikt wam nic nie jest w stanie narzucić a już zwłaszcza społeczenstwo czy kultura, no ewenement. I nawet jeśli sądzicie, że wygląda brzydko, to co z tego? dlaczego czujecie nieodpartą potrzebę żeby to powiedzieć? ona sie przecież wam nie pytała czy się wam podoba. Człowiek nie istnieje po to, żeby się podobać, są też (chyba?) inne cele.
  No serio, trochę więcej refleksji nad sobą, troche mnie bólu dupy. Pozdro.

 89. huehehe66

  Autorko bloga nazywanie ludzi pedofil•’ami jest pon”’iżej jakiegokolwie”k“’ poziomu, może nie wiesz kt‘’o to je”’st pedofil, nie z”dziwił bym się przy takich)’ problemach jakich‘’ masz znaczenie wielu słów ‚mogłoci umknąć.
  Jeżeli golę sobie brodę ,’i *’wąsy, to po to by –’mi było z tym dobrze, ktoś za,’rabia na tym, że mi dostarcza łatwo dostępny +’produkt i nie widzę w tym problemu. M’’oże masz za dobrze i uw(‚ażasz, –’że taki stan rze•’czy jest naturalny, no ale takie podejście•’ wynika z twojego feministycz–’nego móżdżku.
  Twoja twarz może p)’owalczyć najwyżej o „‚tytuł znośnej, wyglądasz jak mężczyzna i to za‘’puszczony przy takim busz“’u pod pachami. W Polsce tolerancja dla lesbijek jest duża, ale )’gejów nie znosimy i jakikolwiek –’kontakt z tobą wywoływał by u mnie odrazę, %’a o“’ p,’racy u mnie zapomnij.
  Twój chł’’opak może z tobą “’być z•’ dwóch powod!’ów. Może lubi chłopcó–’w, a ty jesteś tym(‚ p!’oś!’redn”’im ogniwem między kobi‘’etą a mę–’żczyzną, albo ma,’ nadz’’ieje, ż ‚e wydepilujesz się jak’’ zawsze i będzie miał co pc–’hać, jak zawsze, a on lubi •’pchać–’ ale ,’nie ma lepszej opcji.

 90. Ludz

  Może faceci zacznijcie się też golić nogi klatę plecy itp… już dawno wyszliście z jaskiń….a co niektórzy to się nawet nie myją za często….. a potem krytykujcie …

 91. huehehe68

  Autork%’o bloga nazywa!’nie l#’ud•’zi pedofilam)’i•’ jest –’p“’oniżej jakiegokol.’wiek poziomu, może#’ nie‘’ wiesz kt ‚o to‘’ jest pedofil, n”‚ie zdz’’iwił bym s“’ię przy takich pro.’blemach jakich masz-‚ znaczenie wielu ‘’słów m‘’ogłoci umknąć.–’
  Jeżeli golę sobie brodę i wąsy, to po to–’ by mi było z tym dobrze, ktoś zar$’abia n“’a tym, że mi dostarcza łatwo dostępny produkt i nie widzę w tym problemu. Może masz za dobrze i uważasz, że taki s/’tan rzeczy jest naturalny, no ale takie podejście wynika z twojego feminis–’tycznego móżdżku.
  Twoja twarz może powalczyć najwyżej o tytuł znośnej, wyglą‘’dasz jak m%’ężcz•’yzna i to zapuszczony przy takim buszu pod pachami. W Polsce •’tolerancja dla lesbijek jest duża, ale“’ gejów nie znosimy i jakikolwiek ko‘’ntakt z tobą wywoływał by u mnie odrazę, a o pracy u mnie zapomnij#’.
  Twój chłopak‘’ może z tobą być z d•’wóch powodów. )’Moż(‚e lubi chłopców, a ty je’’steś tym pośrednim ogniwe#’m międ•’zy kobietą a mężczyzną, al“’bo ma nad-‚zieje, że wydepilujesz si!’ę jak zaws•’ze i będzie *’miał co p*’chać, jak zawsze, a on lubi”‚ pc ‚hać ale nie ma lepsze’’j opcji.

 92. huehehe79

  Autorko bloga nazywanie “’ludzi pedofilami jest *’poniżej jakiegoko•’lwiek“’ poziomu, może nie ‚ wiesz kto to jest pe*’dofil, nie zdzi”’wił bym się &’przy takich problemach!’ ja‘’kich masz znaczenie %’wielu sł•’ów ”mogłoci umknąć.*’
  Jeż’’eli golę sobie brodę i wąsy, %’to po to by mi by’’ło”‚ z tym dobrz)’e, ktoś-‚ zarabi,’a na tym, że,’ mi dostarcza łatwo dostę•’pny produkt)’ i nie,’ widzę‘’ w tym problemu. Może masz za d‘’obrze i uważasz, że taki s#’tan rzeczy jest naturalny•’, no ale t”‚akie pod’’ejście wynika z twoje!’go feministycznego móżdżku.
  Twoja twarz”’ moż•’e pow”’alczyć#’ najwyżej o tytuł znośnej, wyg%’lądasz jak mężczyzna i t‘’o zapuszczony przy takim#’ buszu p-‚od pachami. W ‚Pols–’ce tolera,’ncja dla l-‚esbij”ek jest duża, a)’le ’’g/’ejów nie znosimy i j’’akikolwiek kontakt z tobą wyw!’oływał by-‚ u mnie odrazę, a o pracy –’u mnie zapom$’nij.
  Twój chłopak może &’z tobą być z d–’wóch powodów. Mo“’że lubi chłopców, a ty jes”teś”’ tym pośred(‚nim ogniwem między kobietą ’’a mężczyzną, albo ma nadzieje, że!’ wydepilujesz się jak z•’awsze i będzie miał co pch#’ać, jak zawsze, a on lubi pchać’’ ale nie ma lepszej#’ opcji.

  1. Mimi

   Przeczytaj artykuł szowinistyczny móżdżku, bo wypowiadasz się zupełnie bez sensu,

 93. neck-line

  niegolenie pach jest niehigieniczne, wiąże się z odorem, dlatego także niektórzy mężczyźni depilują pachy aby się tego wyzbyć. Poza tym tortura usuwania włosów? WTF? czym Ty je usuwałaś, papierem ściernym???

  1. Mimi

   Pachy to 2 minuty, chodzi raczej o nogi, o sam fakt, że niektóre kobiety nienawidzą golenia. A jeśli chciałbyś się zwrócić do autorki artykułu, to najlepiej po hiszpańsku. Że k… te wszystkie jełopy nawet NIE czytają tego, co komentują!

 94. Anka

  Higiena to podstawa a teraz ciężko ja utrzymać. Fajnie, że zastanawiasz się co jest dla Ciebie ważne, i kieruj się wg własnego sumienia i potrzeb. Ja na widok włosów mam odruchy wymiotne i wiem, że się to nie zmieni

 95. huehehe80

  Autorko blog*’a naz”’ywanie ludzi ped-‚ofilami jest poniżej -‚jakiego%’kolwiek po’’ziomu, może n“’ie wie”’sz kto to jest(‚ pedofil, ni•’e zdziwił bym się przy–’ takich problemac(‚h jak’’ich masz znaczenie wie”lu słów mogłoci umk•’nąć.
  Jeże‘’li golę sobie #’brodę i wąsy, to po to by ”’mi było z tym dobrze, ktoś zarabia na tym, że mi dostarcza łatwo dostępny produkt i nie /’widzę w tym problemu. Może masz za dobrze i uważasz, że taki stan rzeczy jest naturalny, no–’ ale takie podejście w“’ynika z twojego feministycznego móżdżku.
  Twoja twarz może‘’ powalc/’zyć najwyżej o tytuł znośnej, wyglądasz j”’ak mężczyzna i to zapuszczony przy takim !’buszu pod pachami. W Polsce tolerancja d*’la lesbijek jest duża, ale gejów nie zn,’osimy i jakikolwiek kontakt ‘’z to–’bą wy‘’woływał by u mnie o-‚drazę, a o pracy u mnie zapomnij.
  Twój chłopak może z tobą być z dwóch ‘’powodów. Może lubi chłopców, a ty jesteś tym pośrednim .’ogniwem między kobietą”’ a mężczyzną, albo ma nadzieje, że wydep’’iluj/’esz się jak zawsze i będzi“’e miał co pchać, jak zawsze, a on lubi pchać ale nie ma lepsz,’ej opcji.

 96. ananka

  Jestem oburzona tymi obleśnymi i pełnymi agresji komentarzami! Widzę, że dużo piszących tutaj kkobiet ma problem chyba z własną sexualnością!! ” no nie dziw się, że żaden facet się Tobą nie zainteresuje!” -może jej to nie interesuje? A może właśńie znajdzie faceta który pokocha ją i nie będzie mu to wszystko przeszkadzało? Ludzie to są tępi!! Kiedyś kobieta która nie miała na twarzy tony białego pudru, gigantycznej peruki i której talia nie była śćiśnięta koszmarnym gorsetem, wydawała się koszmarnie obleśna i nieatrakcyjna!! Albo szczupłe kobiety!!BYły okropne dla facetów!! A teraz??Opalone anorektyczki z kretyńsko napompowanymi biustami! Kobiety są niewolnikami mody, wymyślonej przez pare chorych umysłów, ale dalej są przekonane, że to wszystko co robią to estetyka!!Żałosne!! A golenie miejsc intymnych wcale nie jest higieniczne!!Po tą są te włosy żeby chronić przed infekcjami!! Tak się tu również tutaj czepiają, że no przecież skóra jest przyjemniejsza itd. od facetów też oczekujecie golenia nóg, pach, rąk, miejsc intymnych do 0?? Oczywiście są tacy- zwykle geje. Kobiety wydają koszmarne pieniądze na różnego rodzaju depilacje!!!:/ I tak jak autorka napisała. niektóre nie czują problemu, ale poczuły by gdyby cierpiały na nadmierne owłosienie!! To nie jest pare minut poświęcone na golenie co 2 dni, tylko koszmarne męczarnie, a potem stany zapalne po odrastających włosach,, tego samego dnia co się goliły!! Takie kobiety są skazane albo na ukrywanie swojego ciała, albo laserową depilację-bardzo bolesn,a i drogą. Więc gratuluje pieprznięte baby!Tak ostro się wypowiadacie, a takk naprawde jesteście koszmarnie ograniczone!!! I zajmijcie się swoimi sprawami, bo między innymi przez wasze czepialstwo i nienawiść kobiety czy chcą czy nei chcą MUSZĄ robić ze swoimi ciałami różne głupie rzeczy aby czuzć się akceptowane!!

  1. Aleksandra

   Infekcje dróg rodnych mają zwykle miejsce w drogach rodnych, w których nie ma ani jednego włoska (no, chyba, ze ktoś jest wybitnym ewenementem), a nie na zarośniętym, lub też nie, wzgórku łonowym. Więc hasło „bujne łoniaki chronią przed infekcjami” możesz włożyć między bajki.

 97. Pedofil

  Z bólem serca przebrnąłem przez ten artykuł czy jakkolwiek to nazwać, jak również i komentarze. Podsumowując, lubię gładką skórę u kobiet, golę też pachy i miejsca intymne, więc jestem pedofilem!

   1. Tiganza

    śledząc Twoje komentarze tutaj, dochodzę do wniosku, że to z Tobą jest coś nie tak. Zarzucanie ludziom, że dotyk jedwabistej, gładkiej skóry, zapach i czystego ciała w miejscach intymnych ma być odniesieniem do pedofilii – świadczy o tym, że masz jakieś głębokie zaburzenia w kwestii seksualności.
    współczuję, pomyśl o terapii…

 98. nienormalna

  to w tym gąszczu negatywnych komentarzy odezwę się ja:

  podziwiam Cię za odwagę, naprawdę. zgadzam się z tym, że stereotyp kobiety promowany w XXI wieku jest taki, że my po prostu musimy się golić i już. i tez mnie to swojego czasu wkurzało. i też zimą nie golę nóg. jednak niestety, chyba przesiąkłam tą wizją dzisiejszego piękna i sama nie wyrzucę maszynek.

  ale fajnie że ktoś poruszył ten temat.

 99. wongier

  Zaraz dojdziemy do tego, że nie można wycierać glutów i dupy, wyciskać pryszczy i obcinać paznokci bo to terror piękna. Ogarnijcie się wszyscy.

 100. Jah

  mnie tam obrzydzasz owłosiona i tyle tej presji społeczeństwa i natury kobiet, pojedź do Indii czy ZEA to zobaczysz jak tam wygląda rola kobiety w społeczeństwie, a nie robisz tu jakieś niechlujne, obrzydliwe, feministyczne COŚ.

 101. sara

  jest to niehigieniczne nawet gdy się myjesz 10 razy dziennie, wg mnie mężczyźni także powinni się golić w niektórych miejscach by uwolnić ludzi od nieprzyjemnych zapaszków. nie mówię tu o nogach czy torsie bo jednak facet to musi być facet a nie Ken;) przyznam że społeczeństwo wywiera jednak nacisk na niektóre aspekty takie jak właśnie czy golić się czy nie ale czasy się zmieniają ludzie się zmieniają, to jest po prostu moda. kiedyś np w prl’u faceci lubili śmierdzieć a kobiety były tak zapracowane że nie miały nawet ochoty na depilację ale tak jak powiedziałam lata lecą i ludzie inaczej dbają o siebie teraz aniżeli kiedyś

 102. buehehe

  Autorka ma w 100 % rację! Jestem mężczyzną i mam podobny problem, konkretnie chodzi mi o codzienne mycie się. Kiedyś ludzie kąpali się w rzekach co kilka dni i nikomu nie przeszkadzał naturalny zapaszek ludzkiego ciała. Uważam, że wszyscy powinni myć się najwyżej raz w miesiącu. Oczywiście są też inne korzyści płynące z rzadkiego mycia, można by całą zaoszczędzoną wodę wysłać do afryki i uleczyć małych czarnuchów z aids. Autorka wielkie brawa!!!
  PS. Może jednak warto by było się ogolić raz na parę lat i ze zebranych włosów zrobić koc 🙂

 103. blazej

  „To czy się zgadzam z autorką czy nie jest najmniej istotne. Imponuje mi natomiast to że zdecydowała się powiedzieć/ pokazać to co myśli otwarcie i brawo za odwagę. Trochę tolerancji obywatele nie wy z nią sypiacie i dotykacie.”

  ALE WSIADA DO AUTOBUSU I ŚMIERDZI

 104. Gosia

  O gustach się nie dyskutuje a to co pokazała autorka tekstu nie jest kwestią gustu tylko zaniedbania.W dzisiejszych czasach nawet mężczyźni golą pachy ze względów higienicznych.widoczne owłosienie na ciele zostawmy może dla nich tak samo jak zarost na twarzy.Autorka zasłania sie względami naturalnymi,skoro chce życ w zgodzie z naturą to niech będzie konsekwentna i idzie mieszkać do lasu,pozbędzie się wszystkich przedmiotów nienaturalnych takich jak ubrania,rzeczy codziennego użytku,sprzet rtv ,agd itp.Jest coś takiego jak ewolucja i dbanie o siebie do niej należy,natomiast golenie pach i nòg przez kobiety jest niczym innym jak dbaniem o siebie

 105. Bryliant

  Dla mnie to jest trochę skrajne. Ja się golę nawet jeśli mam cały dzień spędzić sama w domu. A owłosienie mam podobne i trzeba je golić codziennie. Wbrew pozorom na nogach najgorzej jest w zimie. Moje włosy są grube i zakręcone. Kiedy ubieram grube rajstopy przygniatam je i to boli!

 106. WrednyKut

  Nawet jakby autorka się ogoliła to by i tak jej urodzie niewiele pomogło 🙂

 107. Bryliant

  A dodam jeszcze, że jeśli goliłaś się raz w tygodniu to tak bardzo owłosiona nie jesteś. Ja muszę to robić codziennie. Muszę= chcę, inaczej widać włosy. Również mam jasną skórę, a ciemne włosy. Bardzo ciemne. Dlatego nawet po ogoleniu widać je troszkę – te, które nie przeszły jeszcze przez skórę. No cóż. Mężczyźni golą sobie brodę i wąsy, a nawet jeśli nie golą to strzygą, aby nie wyglądać jak Rumcajs. Na głowie też nie chcę żeby wszystko rosło jak natura chciała. Noszę np. grzywkę i ją również trzeba przycinać. Taki wybór. Nie widzę społecznego przymusu abym nosiła tę grzywkę. Po prostu lepiej się czuję, gdy ją mam.

 108. Diana

  Osobiście, golę się tam i ówdzie, ale wcale nie dla tego, że czuję się pod jakąkolwiek presją. W moim odczuciu włosy, które rosną pod pachami są po prostu brzydkie. Takie wyleniałe kłaki.. Szczerze powiedziawszy nie chciałabym, żeby moja dziewczyna zaprzestała golenia paszek czy nóg, bo mogłoby to mocno wpłynąć na jej atrakcyjność w moich oczach.. U facetów włosy pod pachami też nie wyglądają apetycznie szczerze powiedziawszy:/ Idąc tokiem myślenia autorki powinniśmy również przestać obcinać paznokcie i włosy na głowie, chodzić do kosmetyczki i zdejmować kamień z ząbków bo to nienaturalne..

 109. marchewka

  zanim sama zaczęłam depilować nogi było chyba więcej osób, które odwodziły mnie od tego pomysłu, a z całą pewnością nikt mnie nie zmuszał. nie czuję obrzydzenia kiedy odrastają mi włoski, ale zdecydowanie wolę, kiedy moje nogi są gładziutkie, wręcz aksamitne w dotyku. natomiast miejsca intymne po depilacji są bardziej wrażliwe na dotyk, więc rośnie przyjemność i satysfakcja z łóżkowych igraszek ;p może autorka czuje, że jest wolna i wyrywa się spod presji społeczeństwa, ale według mnie traci na takich polach jak higiena, estetyka i duużo dużo przyjemności

 110. Paweł

  Hahaha jaki małpiszon. Coś wątpię żebyś miała chłopaka nikt by nie chciał czegoś takiego. Dalej sobie gratuluj swojej indywidualności i co to nie musisz robić, jaka wspaniała jesteś, że masz inne zdanie i robisz coś czego inni nie robią – dla mnie jesteś nic nie wartą kretynką.

  1. katmad

   W pełni się zgadzam i popieram. Szkoda, że większość osób nie zauważa jak bardzo media kreują nasze potrzeby i postrzeganie świata. A wasze komentarze i przyrównywanie fryzury na głowie do fryzury na dole… kompletnie bez związku i widać brak zrozumienia artykułu… ech. Osobiście uważam, że golenie pod pachami ze względów higienicznych jest ok, ale też nie robię tego codziennie, bo podrażnia skórę i robienie tego codziennie żeby być gładką i aksamitną jest puste i bez celowe (tekst jak z reklamy depilatorów) także golenie „na dole” w „te dni” jest ok bo umożliwia zachowanie większej czystości ale niekoniecznie przyjemne jest i ryzykowne bo łatwo tam o skaleczenie, skóra bardzo wrażliwa a robienie się tam na gładziutko ze względów erotycznych, bo mój facet lubi na bobasa, zalatuje trochę pedofilią skoro go prawdziwa kobieta z krwi i kości mniej podnieca.

 111. Mai

  wiecie co? jestem oburzona, ale nie zdjęciami czy tekstem autorki, lecz waszymi komentarzami! skoro przebrnęliście przez cały artykuł i zrozumieliście co autorka miała na myśli, to powinniście wiedzieć dlaczego czuje odrazę do prób golenia się! czuć od was na kilometr że nie macie swego zdania, że podświadomie jesteście wciągnięci w wir spowodowany kanonem piękna. Wy tego nie zauwazyliście i nie jesteście świadomi, że media, gazety, reklamy wymuszają na was taką reakcję, mydlą oczy. Gdyby nagle w każdej telewizji, na bilbordach widniały reklamy na których człowiek goli sobie np. głowe do zera bo teraz jest jak modnie, takie są trędy dzisiejszych czasów, a zasłaniali by się że zapuszczanie lub posiadanie jakichkolwiek włosów na głowie jest niehigieniczne, brudne, może powstać jakaś infekcja, to zaraz takżdy by tak robił i wmawiał sobie że media mają racje, oraz automatycznie facetom podobały by się ogolone na łyso kobiety i na odwrót. Media kierują wami jak marionetkami! jesteście śmieszni, wszyscy ci który bezpodstawnie obrażają w komentarzach tą dziewczynę, jesteście obrzydliwi i macie klapki na oczach. Ilość owłosienia kobiety nie świadczy o jej atrakcyjności! Skoro tak bardzo promujecie golenie sobie sobie pach, miejsc intymnych to dlaczego w dalszym ciągu widuje facetów z tzn buszem pod pachami? No przecież to jest takie obrzydliwe. Facetów brzydzą kobiece włosy pod pachami ale ich są ok? strasznie mi to śmierdzi, EGOIZMEM! Dziewczyna tutaj pokazuje że ma bardzo duży problem z owłosieniem swoich nóg czy pach, ja osobiście tego problemu nie mam ponieważ moje naturalne włosy na nogach nie są tak gęste. Generalnie kobieta jest istotą delikatną i jej owłosienie też jest delikatne, bardzo małe. To faceci są małpami i to oni powinni się golić Zobaczcie jaki wielki szok wywołał na was ten artykuł, wypowiedź. Kobieta ta ma zarost wielkości zarostowi faceta na nogach( pewnie ma jakieś problemy hormonalne lub za częśto się goliła i włłosy sie pogrubiły). Faceci strasznie to komentują, obrazją, wyzywają. Ale z jakiej racji? Gdyby autorem tekstu był facet, nie było by żadnych komentarzy. Ale czemu? przecież głównym tematem są włosy. A włosów nie powinno być, nigdzie! Kobieta sama w sobie jest piękna, tak stworzył ją Bóg, idealna. Nie potrzebuje poprawek. Jej włosy są delikatne i naturalne, w zależności od potrzeb organizmu. Po prostu są potrzebne żeby organizm mógł normalnie funkcjooiwać! Jak myśliciie dlaczego macie włosy pod pachami albo w miejscach intymnych? bo to są miejsca bardzo wrazliwe, muszą miec naturalną ochronę przed zarazkami.Dlatego moim zdaniem golenie się jest zbędne, przy regularnej higienie. Myślę że większość z was uczyła się na biologi jakie funkcje spełniają gruczoły potowe, łojowe, lub włosy. Faceci pocą się więcej więc dlatego mają dużo większe, grubsze włosy. Ale w telewizji nie ma wzmianki odnośnie golenia się facetów, dlatego nie muszą się golić.(dla mnie jest to wręcz upokarzające) Myślę sobie, jesteśmy gorsze (my kobiety) że musimy się golić aby faceci nas zaakceptowali jako atrakcyjne. To jest śmieszne. jeszcze jakieś 20 lat temu nikt by nie pomyślał o goleniu sobie miejsc intymnych(psucia naturalnej ochrony przed zarazkami), lepiej, wyśmiał by że jest to irracjonalne. Kobiety wyglądały jak wyglądały i miały wzięcie, bo były naturalne, a nie jak natapetowane dziwki spod latarni. Może współczesne dziewczęta w okresie dojrzewania obawiają się dojrzewać, wręcz nie chcą bo wyrosną im włosy? oh straszne. Może niedługo tak będzie, bo przecież dorosła kobieta nie może mieć włosów, najlepiej by było gdyby każdy człowiek zatrzymał się w okresie dojrzewania. Tylko zaraz, nie było by cycków. Coś trzeba wybrać. Nie jestem feministą, ale razi mnie to jaki szacunek mają wypowiadające się tutaj o osoby o autorce a także sposób wyrażania się niektórych na temat owłosienia.

 112. Maciek

  Kwestia gustu i potrzeb, tyle. Można pójść za ciosem i nie dość że robić/nie robić tego co się chce/nie chce, to jeszcze o tym nie pisać tylko przyjąć za normę i dla wszystkich problem z głowy

 113. aaaaaaa5566

  wlosy na nogach? okej, skoro tak sobie zyczysz, ale pod pachami to przesada wielu mezczyzn goli pachy po to by mniej sie pocic, duzo mniej, przez to nie smierdziec na kilometr, co jest powszechne chocby w komunikacji miejskiej, pot lejacy sie spod owłosionych pach… uroki lata…

 114. Telesfor

  Człowiek, zarówno facet jak kobieta, mają naturalnie rosnące włosy, ale to nie jest powód by ich nie golić. Spójrz na to z innej strony: Naturalną rzeczą u wszystkich istot żywych jest smród. Z ust, z włosów, brud w uszach, itd. Czy biorąc pod uwagę, że mycie się zabiera czas, zrezygnujesz też z tego?
  Jeśli przestaniesz się myć też będziesz ściągać spojrzenia. Ale może warto w imię walki ze schematami?
  Jeśli czujesz się dobrze z owłosieniem to twoja sprawa, ale nie dziw się, że większości się to nie podoba. Fakt, że wolą gładkie ciało nie musi świadczyć, że to tylko głupie podążanie za modą, jest to i praktyczne i estetyczne, szczególnie w miastach…wyobraź sobie tłok w autobusie i ludzi z podniesionymi spoconymi pachami, mniej włosów, mniej potu.
  Nie powinno się oczywiście oceniać i mierzyć ludzi po wyglądzie, tego nas wszystkich uczono…ale wiadomo jak z tym jest i jak zawsze będzie.

 115. JemKoty

  Nie zgadzam się ze zdaniem niektórych osób w tym wątku, że nieogolone ciało równa się brakowi higieny. No bez przesady, włosy na głowie też golicie? Jak się człowiek regularnie myje to nie będzie śmierdział nawet jak będzie miał busz pod pachami. Sądzę jednak, że chodzenie z takimi kłaczorami na nogach do ciuchów jak na zdjęciu to zwyczajny brak kultury. Fakt, że nasi przodkowie się nie golili nie oznacza, że wyglądało to estetycznie. Chyba każdy też się zgodzi, że gładkie ciało kobiece wygląda lepiej.. Nie zawsze chce mi się depilować (włosy mam grube, ciemne, szybko odrastają i mają skłonności do wrastania) ale w takim wypadku po prostu zakładam długie spodnie/koszulkę z dłuższymi rękawami, żeby ukryć nogi, pachy i nie ma problemu. Nie wyobrażam sobie eksponowania swoich kłaków wszem i wobec. Tak na marginesie – nie tylko na kobietach ciąży presja golenia się. Mężczyźni też muszą codziennie golić zarost do pracy i jakoś nikt nie ma o to pretensji. Może oni też udają, że nie rosną im wąsy i broda? I też nie tracą wtedy swojego czasu? Jak dla mnie baba robi z igły widły. Skoro dla niej to taka męczarnia, niech się nie goli, ale niech nie dziwi się reakcji otoczenia. Wygląda to zwyczajnie obrzydliwie.

 116. Adam Std

  twój chłopak napewno nie ma sie co martwić ze go zdradzisz, w japonii dziewczyny nosza takie rajstopy antygwałty a u ciebie wyszlo taniej, dobrze ze nie umiesilas zdjecia bardziej intymnego bo doznalbym urazu, pozatym co sie ma golenie do feminizmu? chcesz być zarośnieta paskudą to np

 117. Biały

  Właśnie piłem herbatę podczas czytania i oglądania tego postu, o mało co nie zwymiotowałem, dalej mną szarpie…to straszne…dziewczyny golcie się proszę Was o to 😉

 118. Corbeau

  Jak widać największym problemem jest jednak czytanie ze zrozumieniem xD

  Po pierwsze – autorka jest hiszpanką z Malagi, a artykuł przetłumaczono, więc raczej nie ma co zwracać się bezpośrednio do niej – nie przeczyta, a jak przeczyta, to nie zrozumie

  Po drugie – ona nie chce prowadzić rewolucji w imię feminizu, tylko nie chce golić, co, jak czuje, jest społecznie nieakceptowane. Tyle.

 119. Louis Cyphre

  Kazdy ma prawo do bycia soba, nikt nie powinien narzucac tej osobie swoich zwyczajow i regul. Kanon piekna istnieje jednak w naszej kulturze od zawsze – zmienia sie co jakis czas, stad tez uleganie mu i podazanie za nim za wszelka cene jest nonsensem, niemniej calkowity bunt przeciwko niemu nie jest dobrym rozwiazaniem. Nie ma co oczekiwac od spoleczenstwa, ze przyjmie jako cos normalnego kobiete z w pelni owlosionym cialem, skoro to wlasnie spoleczenstwo chcialo tego kanonu. To zupelnie tak, jakbym nie obcinal paznokci i nie usuwal wosku z uszu, bo to przeciez naturalne i powinno byc akceptowane, podobnie jak i naturalny odor niemytego ciala. Taki tok rozumowania jest smieszny a tzw ruch „Pitstache” nie ma nic wspolnego z owlosieniem twarzy u mezczyzn, czyli jak rozumiem wasami (mustache).
  Podsumowujac, ktos kto za wszelka cene chce pokazac swoja odmiennosc cierpi na jakis wewnetrzny problem i choc nie wiem jaki on jest, to wiem, ze ta droga nie prowadzi do niczego dobrego. To co czyni nas odmiennymi od zwierzat to nie tylko rozum ale takze mozliwosc wyksztalcenia wysokiej kultury i zamilowanie do sztuki, dzieki ktorej wlasnie mozemy ogladac kanony piekna zmieniajace sie na przestrzeni dziejow naszej cywilizacji. Dzieki tym kanonom mozemy zobaczyc tez, co odroznialo nas od malp i ludzi pierwotnych – jak ludzkosc pamieta, byl to takze brak futra, gdyz nie zyjemy juz w czasach, w ktorych futro jest nam niezbedne.
  Przy okazji – argumenty Mai sa absurdalne, ale nie chce mi sie tlumaczyc dlaczego. Wystarczy mi fragment, ze „20 lat temu nikt nie myslal o goleniu sie”. Jesli Twoja wiedza na temat ludzkich zwyczajow ogranicza sie do ostatnich 20 lat (choc przypuszczam, ze mialas na mysli lata 60-80 a nie 90, ktore byly era mocno wykrojonego bikini..) to powinnas znalezc lepsze zrodla informacji. A druga sprawa, wowczas brak golenia sie wynikal takze z mody. Nawet nie masz bladego pojecia, ze od pierwszych stuleci naszej ery moda miala zasadniczy wplyw na nasze spoleczenstwo i ludzie od zawsze starali sie tworzyc stroje w danym stylu, ktory nosili pozniej wszyscy, az przychodzila nowa moda i stroje, podobnie jak ich nosiciele, ewoluowaly. Bez mody i potrzeby rownoleglych zmian, za ktorymi podazaloby cale spoleczenstwo na raz, nadal chodzilibysmy z listkiem figowym i ewentualnie w sandalach z paproci. Juz nie chce mowic jakie znaczenie moda miala za czasow starozytnej Grecji czy Imperium Rzymskiego. I ty chcesz walczyc z moda, ktora sprawia, ze ten swiat sie kreci a cywilizacja nie stoi w miejscu?

 120. Dukla

  To, że gówno śmierdzi to też tylko i wyłącznie utarty schemat kulturowy. Żądam emancypacji gówna i zrzucenia go z jarzma smordliwości. Tobie koleżanko też proponuje zainteresować się ekstrementami, w końcu z takimi paszkami pewnie pachniesz podobnie! Ale wizualnie to gówienko byłoby piękniejszą połówką.

  REG!

 121. Tomsx1

  Ja piedole…. jestes ladna dziewczyna ale przez twoje nie golenie si wygladasz strasznie, straszysz ludzi soba ; ) jakbys o siebie zadbala, pomyslala o sobie to bys miala multum chlopakow ktorzy by patrzyli na ciebie jako material na zone a nie jako posmiewisko jak to jest narazie ; ) mamy 21 wiek i golenie swojego owlosienia nie jest niczym zlym i na pewno golenie jest bardziej akceptowanie niz nie golenie sie bo to ochyda jezeli widac owlosiana dziewczyne w mini czy krotkich spodenkach ;p zastanow sie nad tym

 122. Prosecthor

  Jesteś też pół-ślepa, oszukujesz siebie nosząc okulary. Bądź naturalna i przestań je nosić.

  Zauważyłem, że nie obcinasz paznokci. Szczytna i zacna ofiara z Twojej strony, czasem musi bardzo boleć, gdy próbujesz nosić skarpety i buty, jednak wierzę iż Ty to wytrzymujesz.

  Nie myj się, brud, który na Tobie osiada jest naturalny. Nie ulegaj presji reszty ludzkości, nie myj się. Przecież mycie zajmuje czas, zużywa życiodajną wodę, powoduje ‚zajmowanie łazienki’.

  Presja społeczna jest taka, że nie goląc się, nie znajdziesz partnera, będziesz sobą, będziesz naturalna, tyle, że nie zapuści w Twoje strefy intymne, swego fajfusa, żaden facet, bo niestety ulega presji społecznej i woli ogolone i czyste laski.

  Twój eksperyment podoba mi się, tyle, że wiem iż w końcu przestaniesz się buntować i zaczniesz ulegać temu co jest przez społeczeństwo od Ciebie wymagane. Albo będziesz samotna, piętnowana przez ludzi jako dziwadło, nie zrealizujesz swoich potrzeb socjalnych. Może nawet pokażesz innym jak bardzo jesteś zbuntowana i zabijesz siebie, bądź kogoś w pobliżu.

  Włosy rosły ludziom pare tysięcy lat temu, nie golili się wtedy nasi przodkowie. Podobnie zabijali się ludzie dawno temu, nie okazywali łaski, nie dawali pardonu, kamieniem w łeb i dalej, do przodu, czyńmy tak i my, zajebmy wszystkich w około.

  A może jednak urodziliśmy się w takich, a nie innych warunkach, podlegamy presji społecznej – coś musimy robić, czegoś nam nie wolno, bo społeczeństwo… Społeczeństwo jest silniejsze, bo jest ich więcej, a racja silniejszego jest lepsza… Prawo naturalne. Wierzę, iż zaczniesz myśleć i skierujesz swoją energię ku czemuś co nie skaże Cię na nieszczęśliwe wegetowanie i epatowanie pogiętych fetyszystów swoimi futerkami.

 123. Natalia Kulka

  Popiera wywód autorki artykułu o prawie do decydowania o własnym ciele i o tym jak to ciało ma wyglądać. Czyli w szerszym kontekście autorka broni swojego prawa do wolnego wyboru w tym temacie.
  Poraża mnie najbardziej w tym wszystkim ilość zjadliwych komentarzy, ich niewybredność i niewiarygodna zjadliwość. Przykre jest obserwować jak napiętnowana jest dziewczyna za swoją INNOŚĆ, za to, że postanowiła wyglądać inaczej niż jest to społecznie usankcjonowane. Z mojego punktu widzenia jest to agresja w czystej postaci. Jeśli się komuś owłosione nogi nie podobają wystarczy odwrócić się na pięcie i odejść, a nie wylewać drugiej osobie kubeł pomyj na głowę.

  1. Szu

   No spoko. Dziewczyna się nie goli. Ogółowi się to nie podoba, bo jest nieestetyczne. Skrytykuj a zaraz polecą kamienie, że jesteś nietolerancyjny.
   Dlaczego nie można krytykować czegoś tak obrzydliwego skoro z nie mniejszym jadem można krytykować np. skarpety do sandałów? Ja wiem dlaczego. Bo skarpety do sandałów to „wieśniactwo”. A zarost u kobiety to WOLNOŚĆ! A przynajmniej tak twierdzą feministki.

   dobranoc…

 124. krakowianka

  I u kobiet u mężczyzn rosną włosy pod pachami. Czy mężczyźni się golą pod pachami?

 125. Ellunya

  Nie widzę problemu w tym, żeby nie golić nóg (czasami można zapuścić na parę dni aby skóra odpoczęła od depilacji) ale pod pachami to jest po prostu obrzydliwe.

 126. Facet

  Osobiście mi się nie podoba, ale jak kto woli. Ja jestem facetem i gole się pod pachami i jajeczka też 🙂 Praktyczne, estetyczne.

 127. panna Pe.

  W sumie… Nie za bardzo kąsam ideę feministek nie wyglądających kobieco. Dlaczego nie? Bo to robimy dla kogoś? Ja zakładam szpilki i sukienki, bo lubię dobrze wyglądać. Z tego samego powodu maluję się i farbuję włosy, robię sobie kolczyki czy tatuaże. Dlaczego więc feministki nie robią tego…? Upodobniają sie tym do mężczyzn a chyba w końcu nie taki jest cel Feminizmu… wyprowadźcie mnie z błędu jeśli jest inaczej

 128. roman.wierza@wp.pl

  Nie myje się

  Jestem jednym z tych mężczyzn, który nie ma ochoty na mycie się. Nie wiem, czy jest nas wielu, ale podejrzewam, że tak. Od pierwszego dnia, w którym – jako dziecko – zdecydowano o umyciu mnie, spędzałem dnie na torturze czystości. Ta strata czasu przyprawiała mnie o cierpienia. Nonsens, naprawdę. Z drugiej strony, nie kwestionowałem tego. Koniec końców, jestem mężczyzną, muszę się myć, czyż nie?

  Czy miałem inny wybór? Przez długi czas wydawało mi się, że nie, więc próbowałem jedynie jak najbardziej zminimalizować momenty mojego cierpienia. Postanowiłem nie myć się w weekendy. Ostatecznie, byłem w domu i nikt mnie nie wąchał… To wtedy zacząłem uświadamiać sobie, że myłem się niepotrzebnie i robiłem to wyłącznie dlatego, że oczekiwano tego ode mnie jako mężczyzny. Podobało mi się moje „weekendowe”, śmierdzące ciało, jednak w tygodniu aplikowałem sobie blisko codzienną torturę mycia się.

  Tak, jestem śmierdzącym facetem. Mam intensywny zapach potu i głębokie pory. Moja skóra to istny wodospad wydzielin. Wiem, że istnieją mężczyźni, którzy mało się pocą i kąpią się raz na tydzień i nie śmierdzą. Jednak to nie mój przypadek, więc próby kamuflowania się i udawania, że nie śmierdzę nie są dla mnie. Nawiasem mówiąc, mieszkam w mieście Warszawa, jest normalnie przez większą część roku, a w pracy trzeba być…

  Po weekendzie niemycia się, jestem zadowolony ze swojego zapaszku, zegar zaczął tykać. Przychodzi poniedziałek. Dzień pracy. Zbliża się czas pracy. Nieeeee! Musiałem spotykać się z ludźmi i z nimi rozmawiać. A z końcem weekendu pojawia się moja wewnętrzna walka między potrzebami i pragnieniami, a potrzebami i pragnieniami społeczeństwa, w którym żyje. W ten poniedziałek poważnie zastanawiam się:powinienem się myć, czy nie?

  Jestem bardzo świadomy tego, czego chcę, i gdyby o mnie chodziło, nie robiłbym tego. Ale czy tu naprawdę o mnie chodzi? Logika mówi, że mogę robić ze swoim ciałem, co chcę, ale nie chcę wdawać się w sprzeczki, kiedy siedzę w pracy i nie chcę rezygnować z planów ponieważ czuję się, że muszę się ukrywać. Bo tak, przyznaję: nie jestem gotowy na wysłuchiwanie krytyki albo wytrzymywanie natrętnych pociągnięć nosem. Nie jestem rewolucjonistą. Jeszcze.

  W jaki sposób doprowadziliśmy do tej sytuacji? Jestem zdumiony, że osiągnęliśmy poziom, w którym mężczyzna, który się nie myje,co jest naturalne, jest rzadkim okazem. Nie oceniam miliardów mężczyzn, którzy pucują się, ponieważ chcą (mimo, że musielibyśmy mocno pogrzebać, by dowiedzieć się, dlaczego tego chcą), ale jestem krytyczny do sytuacji, do której doprowadziliśmy, kiedy to nie ma wyboru co do tego, czy się myć, czy nie. To już jest określone, kropka.

  Czytałem w sieci artykuły, w których mężczyźni bronili swojego prawa do niemycia się. Widzimy jak, krok po kroku, codzienne kąpiele powszednieją. Nie powiedziałbym, że już jest, ale wydaje mi się, że w ciągu kilku lat to stanie się normą. Czytam w tych artykułach, że młode kobiety tego wymagają, że pragną mężczyzn, którzy ładnie pachną. Cóż, nie dbam o to, czego wymagają te dziewczynki. Nie jestem nimi zainteresowany.

  Jakkolwiek, po dość szeroko zakrojonych poszukiwaniach w sieci (po angielsku i polsku), znalazłem jedną poważną publikacji na temat braku higieny. Przeczytałem, że ma to znamienne konsekwencje zdrowotne, brudni są zdrowsi rzadziej chorują i są mniej podatni na alergię. Powąchać tych zdrowych ludzi można na każdym dworcu centralnym.

  Powody, dla których się nie myję

  Istnieją całe grupy społeczne, w których mężczyźnie się nie myją – żule. Usłyszałem o kilku filmach dokumentalnych na ich temat.

  Jednak niemycie się wciąż jest tabu. Tematem, o którym się nie rozmawia. O którym ludzie nie chcą rozmawiać. Dlatego zdecydowałem się napisać ten artykuł; ponieważ uważam, że powinniśmy to wyciągnąć i o tym dyskutować. Mężczyźnie muszą wiedzieć, że mają wybór, że mycie się nie jest obowiązkiem wynikającym z bycia mężczyzną. Dzieci – kiedy się ubrudzą – muszą wiedzieć, że mogą wybrać, zdecydować, czy chcą być czyste, czy nie. Że obie opcje są uzasadnione. Dziś tak nie jest. Było niemal niemożliwe wytrzymanie obok żula w autobusie, więc nie myłem się czemu, mój smród dał mi siłę, aby wytrzymać obok takiego człowieka. Niestety nie można publikować zapachów w internecie, ale debilizmy już tak:)

  Kiedy poprosiłem moją dziewczynę o jazdę autobusem, odmówiła. Myślę, że nie chciała, żeby ją utożsamiono z żulami. I tak ma dość w podtrzymywaniu tego planu (ha!). Przeprowadziliśmy interesującą rozmowę i parę sekund później przyznała, że się myliła i zgodziła się jeździć ze mną. Powiedziała mi, że jest to zamach na higienę. Zgodziłem się. Są zamachem na higienę, wizerunek porannej męskiej toalety przed pracą, który zakorzeniliśmy w naszej kulturze i społeczeństwie. Chcę zmienić ten wizerunek, ponieważ on zwyczajnie nie jest prawdziwy. Mężczyźni pocą się i śmierdzą. Pocimy się i śmierdzimy pod pachami. I także w pachwinach. I w tysiącu innych miejsc. Jesteśmy fabrykami wydzielin, które zaczynają śmierdzieć, tak samo jak kobiety. I to jest prawdziwe. To rzeczywistość, którą mężczyźni próbują ukrywać pod presją innych.

  Wciąż nie wiem, czy w tym tygodniu ulegnę presji i znowu się wykąpie. Jeszcze nie zdecydowałem, ale jestem świadomy tego, że jeśli ostatecznie to zrobię, zrobię to dla innych (nie dla siebie).

  1. chybajednaknie

   hahah mistrz 🙂 moim zdaniem kwestia niegolenia się ma wiele wspólnego z kwestią higieny. z włosami jest trudno utrzymać prawidłową higienę ciała. kup sobie dobry szampon 😀 najlepiej z odżywką. może rozjaśnij je do blondu, będziesz mniej widoczna.

 129. Pingback: Feminizm. Instrukcja obsługi dla smutnych chłopców | Codziennik Feministyczny

 130. be

  Rozumiem, że może się to nie podobać, mi też się nie podoba, ale nie aż tak, żeby nazywać kogoś kretynką. Swoją drogą taki stan rzeczy – czyli nie golenia się kobiet był normą jeszcze 20-30 lat temu. Zapytajcie swoje mamy i babcie czy się codziennie goliły, a swoich ojców i dziadków, czy im to przeszkadzało 🙂

 131. mitro1

  we Wro jest całkiem sporo dziewczyn które się nie golą. Wydaje mi się, że chcąc nie chcąc, drodzy miłośnicy gładkości – trzeba się do tego przyzwyczaić! Hipsterzy noszą brody, hiphopowcy dresy, metale długie włosy a niektóre panny mają owłosione nogi. wielkie mi rzeczy. Obecna estetyka wyklucza wszystko co wychodzi po za lalkę barbie, ale może niedługo to się skończy.

  1. mart

   tu także powinna być opcja „lubię to”. zgadzam się w miliardach procentów!

 132. FreedomAddicted

  Hej 🙂

  Chcę oglądać twoje nogi, nogi, nogi.
  Chcę byś założyła mini, mini, mini.
  Ślimak dziś wystawił rogi
  A ty pokaż swoje nogi 🙂

  Powiem ci, że cię rozumiem. A jeśli wahasz się przed goleniem to dlatego, że boisz się wyśmiania, bo przecież normalnie, jak nogi są zakryte to wszystko jest w porządku. Więc nawet, jak zgolisz to zrobisz to dla siebie.

  Powodzenia! 🙂

 133. odar

  Staram się zrozumieć poczucie wolności feministek i kobiet totalnie niezależnych. Lecz uważam, że są jakieś granice estetyki. I autorka je przekroczyła. Ohydne są te włosy wszędzie. Nie wierzę, że ma chłopaka – chyba tylko jakiegoś desperata lub ideowca z głową w chmurach… Kobiety to lepsza i piękniejsza połowa naszego świata i nie po to Bóg dał wam wasz wdzięk, piękno i delikatność i urodę, by to bezcześcić.

 134. Ania

  To wygląda strasznie. Niech robi co chce, ale no nie oszukujmy się to nie jest kobiece….. Koniec kropka.

  1. Twój Mentor

   tutaj się akurat muszę zgodzić,to fakt, golenie okolic bikini do zera to przesada i faktycznie zakrawa to troche o pedofilie,ale zostawienie kontrolnej ilości włosów to nawet wskazane.
   Jeśli was boli,szczypie kuje i macie podrażnioną skórę to wystarczający już znak że coś robicie nie tak. Są ludzie którzy studiują latami żeby znać się na anatomi,własciwosciach skóry etc,wiec jesli staracie się być mądrzejsze od takich wykształconych osób,to kolejny wielki błąd.

   Zabieg wykonany w prof. gabinecie sprawi że bedziecie chciały czesciej się depilować i da wam to duzą przyjemnosc i co ważniejsze świerzosć 😉

 135. anna

  ja tam pachy gole, na nogach mi juz włosy nie rosną ale… nie golę okolic bikini bo dlaczego mam cierpieć przez odrastajace włoski ? iulegać tej PEDOFILSKIEJ modzie? jak sie facetom nie podoba jak pan Bóg stworzył im kobiety to niech idą bzykać gumowe lale
  pozdrawiam !

 136. że tak zapytam

  jak to takie estetyczne i higieniczne to dlaczego faceci nie golą całego ciała ???

 137. Otto Von Glaufenbergh

  To jest szczyt szczytów do czego prowadzi wasza zajebana lewacka ideologia. Czy droga Pani a może napisać OSOBA wie co to jest np. prawo naturalne, John Locke, Okham czy odwrotnie Hobbes?…
  Mniejsza o to, przecież oczywistą sprawą że wszyscy nasiąkamy pewnymi kanonami, wszyscy jesteśmy dziećmi swojej epoki czy tego chcemy czy nie – socjalizacja ma pozytywny wymiar ucząc nas jak bez problemu funkcjonować w społeczeństwie – być w nim szanowanym. Są pewne zmienne każdy lubi się trochę zbuntować ale nie oszukujmy się co do natury ludzkiej nie wiem jak takim zachowaniem Pani chce zmienić odwieczne namiętności ludzi, zwyczaje, tradycje, utarty schemat, poczucie estetyki XX/XXI wieku. Można buntować się intelektualnie ale jak się nie ma nic w głowie to widocznie trzeba szokować futrem.

 138. Twój Mentor

  ehh… kolejna krzykaczka domagająca się praw. Prawodopodobnie ma je wszystkie,ponieważ najgłośniej krzyczą te małe pieski.
  Tekst od początku do końca niezbyt spójny. Tzn cos gdzieś usłyszałam,coś przecyzytałam,gdzies cos tam widziałam… ale gdzie są dowody? Odnośniki?

  Tak bardzo skupiłas się na sobie i na kwesti wurzycenia z siebie emocji że nawet nie podjełas próby poszukania podobnych kobiet na świecie. A może sa jakies ugrupowania mające na celu zrzeszać kobiety sprzeciwiające się goleniu?

  Zakończenie monologu cudzymi słowami bez znaków cudzysłowa jest bardzo nie eleganckie,nie etyczne i nie poprawne. Wierz mi że ten tekst nie obrazuje Twojego sprzeciwu tylko daje nam obraz dorosłej 5letniej dzewczynki która tupie nóżką. 😉

 139. ttffjaastraa274

  Autorko b’loga‘ nazywanie ludzi” pedo%filami jest poniżej” jakiegok‘olwiek +p“oziomu, może nie” •wie“sz kt(o to jest pedofil, –nie zdziwił bym się •przy takic”h problemach jakich +masz znaczenie wiel*u słów mogłoc#i umknąć.
  Twoja twa‘rz może powalczyć najwyżej o tytuł znośnej, wy%glądasz jak mężczyzna i to zapuszczony przy takim buszu pod pachami. ‘W Polsce tolerancja dla lesbijek jest du‘ża, ale ge/jów nie znosimy i jakikolwiek kontakt z tobą w”ywoływał by u mnie odrazę, a o pracy u mnie zapo–mnij.
  Twój chłopak może z tobą być z dwóch powod”ów. Może lubi chłopców, a “ty jesteś tym pośrednim ogniwem między kobietą a mężczyz,ną, albo ma nadzieje, że wydepilujesz się jak zawsze i b+ędzie miał co pchać, jak zawsze, a on lubi pchać ale nie ma lepszej opcji.

 140. ttffjaastraa281

  Autorko bloga nazywanie ludzi pedofilami –jest poniżej jakiegokolwiek poziomu, może+ nie wiesz kto to jest pedofil, -nie zdziwił bym się przy takich problemach j&aki”ch masz znaczenie –wielu słów mogłoci umknąć.
  Twoja twarz może powalczyć najwyżej o tytuł znośnej, wyglądasz‘ jak mężczy”zna i to zapuszczony przy takim buszu pod p+achami. W Polsce tolerancja dla lesbijek jest duża, ale gejów nie znosimy i jak•ikolwiek kontakt z tobą wywoływał by u mnie odrazę, a o pracy u mnie zapomn“i-j.
  Twój chłopak może z tobą “być z dwóch powodów. Może lubi c.hłopców, a ty j,est(eś tym po’średni/m ogniwem między’ kobietą a mężczyzną, albo ma nadziej(e, że wydepilujesz si+ę jak z’awsze i będzie miał co pchać, -jak zawsze, a on lubi pchać ale nie ma le%pszej opcji.

 141. cosel

  Jestem kobietą i nigdy nie goliłam nóg, gdyż na szczęście są cieniutkie i prawie niewidoczne. Okazyjnie, np w lecie golę pachy. Bardzo współczuje kobietom, które muszą wielokrotnie przechodzić tę procedurę. Moda na golenie przyszła do nas z Hameryki, jeszcze w latach 50-tych a może i 60-tych brykały kobitki ze swoimi krzaczkami. Dla Amerykanek było to barbarzyństwo, no i nam to wmówiły, ze tak właśnie jest! Z tematem tym spotkałam się w Niemczech, tam jedna młoda pisarka zaczęła sobie zapuszczać loczki pod pachami i wydała tez na ten temat jakąś książkę. Pozdrawiam

 142. femine

  Jestem kobietą. I nie uważam, żeby golenie nóg było jakimś trudnym czy bolesnym zabiegiem. Uważam, że to zależy od kobiety czy chcę usuwać swoje owłosienie i z jakich części ciała. Jeśli chodzi o młode dziewczynki wkraczające w wiek dorastania należy powiedzieć im, że maja taką możliwość i jeśli chcą mogą z niej skorzystać, ale nie muszą. Jeśli kobieta nie chcę golić nóg, i akceptuje siebie taką, nie ma obowiązku usuwania owłosienia. Ja depiluje się, ponieważ wydaje mi się, że ładniej, estetyczniej wyglądam bez włosków na nogach czy pod pachami. Nie bez powodu mówi się o nas „płeć piękna” :). Dlatego nie walczmy o to z facetami. Znam takich mężczyzn, którzy żałują, że w naszej kulturze nie ma zwyczaju depilacji płci męskiej. Nie lubią swojego owłosienia, i zazdroszczą kobietom gładkich nóg i pach. Pozdrawiam 🙂

 143. mart

  Nie wierzę, że Twój chłopak chce Cię dotykać. Zresztą golenie włosów np. pod pachami to sprawa też zapachu… Pot osiada na włosach i szybciej się rozkłada i dużo gorzej pachnie… Przecież nawet w starożytności kobiety (ba, mężczyźni też) depilowali zbędne owłosienie, więc postawa feministyczna jest tu mocno wymuszona i nieuzasadniona.

 144. Paweł Madejowski

  Owłosienie = zło i efekt kulturowej opresji względem kobiet, dlatego też je odrzucasz. Dlaczego w takim razie dbasz o paznokcie u stóp? Dlaczego nosisz spódniczkę a nie wór po ziemniakach? Odrzucasz depilacje, a z innymi czynnikami tej „kulturowej opresji” już się godzisz? Jesteś ogromnie nie konsekwentna w tym co robisz, jak dla mnie – prześmiewcza.

 145. zizu

  ostatnio moja dziewczyna walnęła że zawiesi golenie nóg bo kłaki rosną szybko i ma bardzo delikatną skórę, wyskakują jej syfy po goleniu. Wystarczy że muszelkę ma i tak bardzo zarośniętą, nawet nie mam zamiaru z nią na ten temat dyskutować.

 146. MafiaMike

  A ja się nie będę mył bo po co … a i też sie golę na twarzy i na jajkach 😀 i nie narzekam spróbuj ogolić mega delikatną skórę na jajkach to pogadamy
  Wyglądasz obleśnie nikt cię nigdy nie przeleci.

 147. Him

  Jeżeli woli się nie golić, jasne, jej sprawa. Ale niech później nie dziwi się, że ludzie (nie tylko faceci) będą omijać ją szerokim łukiem. Jestem facetem i uważam, że higiena to podstawa. Jak ktoś sprzedaje mi tekst, że od nieogolonych pach wcale nie cuchnie, to najpierw niech wysmarka nos i powącha jeszcze raz. Mam wrażenie, że te wszystkie feministyczne ruchy wcale nie mają na celu manifestacji równouprawnienia, a są to jedynie grupki kobiet, które chcą dowiedzieć się jak skutecznie zniechęcić do siebie każdego faceta.

 148. Lu

  Zapewne uznacie mnie za zindoktrynowaną przez męskie, szowinistyczne świnię,koncerty produkujące produkty do depilacji i zielone ludki z planety X, ale osobiście uważam, że depilacja u kobiety absolutną koniecznością. Nie wyobrażam sobie, bym mogła mieć niewydepilowane okolice intymne czy pachy. Z prostej przyczyny- higiena! W „te trudne” dni sklejone włosy to doskonała pożywka dla wszelakich bakterii i grzybów! Nigdy nie patrzyłam na depilację jak na konieczność, by przypodobać się mężczyznom- robię to, by lepiej rozprowadzić dezodorant pod pachami i nie śmierdzieć… A także, by uniknąć uciążliwej grzybicy.

 149. Julia

  Jakiś czas temu wpadła mi w ręce pozycja, która w powyższą dyskusję mogłaby wnieść refleksję na temat subiektywności przekonań, które zwykliśmy traktować jako aksjomaty.

  http://merlin.pl/Historia-brudu_Katherine-Ashenburg/browse/product/1,660599.html#fullinfo

  Tak jak w wyobraźni większości dzisiejszych kobiet nie mieści się możliwość pokazania się w ciepły letni dzień bez ogolenia nóg, tak nasi średniowieczni przodkowie z krzykiem uciekaliby, gdyby ktoś zaproponowałby im kąpiel częstszą niż co najwyżej kilka razy do roku. Dziś wiemy, że średniowieczne przekonanie co do przenikania bakterii z morowego powietrza przez rozszerzone pory nie wpływało korzystnie na zapobieganie chorobom. Z drugiej strony już pojawiają się liczne głosy naukowców wiążące nadmierną higienę XXI-go wieku (skądinąd stanowiącą zaledwie skrawek higienicznych rytuałów, którym oddawać się miał w zwyczaju świat antyczny) ze znacznym wzrostem odsetka alergii. Być może, za kilkadziesiąt lat, kolejne wydanie „Historii brudu” epizod depilacji niemalże całego ciała opisywać będzie jako humorystyczną ciekawostkę? Lub przeciwnie, czego prawnuczkom moim nie będę zazdrościć, ze zgrozą wspominać się będzie zacofane prababki, co tylko nogi, pachy i bikini goliły, zupełnie zapominając o owłosionych połaciach rąk, brzucha, pośladków i pleców.

  Z higieną jak z modą – żeby pozostać w obiegu i nie narazić się na, niestety nie mające nic wspólnego z realną oceną wartości człowieka, krytykę czy wyśmianie, czasem nie warto iść pod prąd. Dobrze jednak zrobiłby nam większy dystans do tak szybko zmieniających się kanonów. Miejmy, następnym razem sięgając po maszynkę świadomość, że to nie są jedynie słuszne poglądy, a jedynie mocno zakorzeniona, ale wciąć ulotna MODA.
  I nie pozwólmy, aby nasze poczucie własnej wartości zależało od tego, czy dokładnie ogoliłyśmy pachy lub popadało w zupełną ruinę za każdym razem, kiedy odrośnie nam kilka włosków burzących perfekcyjną linię wyregulowanych brwi.

 150. Aleksandra

  Ładna z Ciebie Kobieta. To czy się golisz, czy nie – jest Twoją sprawą. Ale golenie się ma aspekt higieniczny, spójrz na to z tej strony.
  Ogólnie ujmując, zazwyczaj kobiety się golą, czują się lepiej, pewniej – jeżeli masz tak dużą pewność, to oczywiście – nie musisz, nikt przecież Tobie nie zabroni.
  Ale radzę się zastanowić – tak wiesz, po koleżeńsku, ja osobiście z niesmakiem patrzę na kobiety które mają ‚busz’. ale to osobista i indywidualna sprawa.

  Maszynki nie gryzą. Nogi masz doskonałe, jednakże podtrzymuje swoje zdanie i zalecam zastanowić się nad tym. 3maj cię mocno. 🙂

 151. Yohnell

  Jestem facetem i golę włosy pod pachami i nie tylko. Dlaczego, nie dlatego że wywiera na mnie presję społeczeństwo, dlatego że po pierwsze jest to estetyczne niż kłaki wystające spod pach. Dwa mam bardzo wyczulony węch, i nie wyobrażam sobie walenia prawdziwym męskim kwachem, który jest powodowany bakteriami. Bakterie szybciej rozwijają się na włosach. Kobiet też się to tyczy.
  Dziewczyna ma prawo robić ze swoim ciałem co chce, ja również, nasz wybór. Problem z tym, że kobieta się podoba mężczyźnie gdy ma gładkie nóżki, bądź z delikatnym owłosieniem, jest to zwyczajnie sexi, dzięki temu ma kobieta władzę nad mężczyzną i przewagę, bo zrobi wszystko by pomiziać nóżkę. Oczywiście są wyjątki od reguły, jak chłopak powyższej autorki artykułu, jak widać również ma niskie standardy urody. Ramen

 152. jerz

  Na tej samej zasadzie można nie myć zębów, bo to nie naturalne, nie czesać włosów, nie czyścić uszu i nie myć się. Każdy może wszystko, ale czy granicą wolności kobiety jest zgoda i przytaknięcie na tego typu rzeczy? I czego autorka tekstu oczekuje tak naprawdę? Tego że zaakceptuje jej wybór i nie rzuce się na nią z kosiarką? Bo mam wrażenie, że ona jak i wiele feministek ŻĄDA akceptacji i uznania za coś dobrego tego co często robią, a z czym się nie zgadzamy. Jak najbardziej, można nie golić nóg, ale czy ograniczeniem mojej wolności nie będzie żądanie bym to całkowicie zaakceptował? Nie mogę nie chcieć tego oglądać, czy nawet źle o tym myśleć i mówić? Jestem człowiekiem i to mnie zniesmacza w pewien sposób. Ludzie nie są już zwierzętami. Ewoluują nie tylko fizycznie, ale też cywilizacyjnie, co w pewien sposób określa kanony piękna, jak i brzydoty.
  Ta pani jak najbardziej może się nie golić, czy pójść kawałek dalej, ale raczej nie spotka się z niczym więcej, po za przytaknięciem że może to robić. Aprobaty raczej nie znajdzie.
  A chyba w hiszpani, choć niekoniecznie w tym kraju, doszło do takiej sytuacji, że feministki zażądały możliwości bycia strażaczkami. Kiedy okazało się, że nie mogą utrzymać węży gaśniczych, zażądały zmiany ciśnienia wody w nich. I wszystko fajnie, po za tym, że woda już nie leci na tyle mocno by gasić większość pożarów. Ale spoko, feministki wywalczyły sprawiedliwość, choć rozsądek rozbił się o bruk.

 153. Agata

  Jak dla mnie to jest co najmniej nieestetyczne,niehigieniczne i cholernie obrzydliwe. Nie rozumiem co w goleniu nóg jest torturą i dlaczego jest to dla Ciebie taki problem. Wydaje mi się,że nigdy nie miałaś faceta/chłopaka i Twój feminizm jest bezpodstawny…Szczerze?nie chciałabym stać obok Ciebie w tramwaju w gorący dzień,bo smród spoconych pach,które są nieogolone jest nie do wytrzymania. Może nie długo i używanie dezodorantu,perfum czy kremów stanie się dla Ciebie tragedią,bo to przecież takie kobiece i higieniczne. TRAGEDIA,ARMAGEDON.

 154. precz ze streotypami

  każdy mam prawo być sobą, a nie podążać za stereotypami i sztucznie wykreowanymi normami przypisanymi nonsensownie do płci cielesnej!!! brawo, tak trzymaj

 155. 777666888

  bez przesady. Rzygać sie chce jak sie patrzy na takie nogi i pachy. Strach pomyśleć jak wygląda w innych miejscach

Prosimy używać nowych komentarzy

design & theme: www.bazingadesigns.com