Nagrody Etyczne magazynu Observer 2013: Malala Yousafzai – Międzynarodowa Działaczka Roku

Jedenastolatka z Pakistanu postrzelona w drodze domu przez Talibów opowiada o swoim powrocie do zdrowia i planach na przyszłość.

993529_214071765406946_516907680_n

Od jedenastego roku życia Malala wyrażała swoje zamiłowanie do nauki. Dziewczynka żyła w Dolinie Swat, gdzie Talibowie zabraniają kobietom edukacji. Stała się silnym głosem protestu, orędowniczką swoich koleżanek ze szkoły i szerszej społeczności kobiet w Pakistanie. W zeszłym roku, wracając do domu ze szkoły, została postrzelona w głowę przez Taliba. Obecnie przechodzi rehabilitację w Wielkiej Brytanii, jest najmłodszą nominowaną do pokojowej nagrody Nobla w historii.

W 2009r. Malala, ukrywając się pod pseudonimem, zaczęła pisać na  BBC Urdu blog  o życiu w Dolinie Swat. Jej tożsamość wkrótce została ujawniona i dziewczynka zaczęła regularnie występować w pakistańskich i światowych mediach , broniąc praw dziewczynek do chodzenia do szkoły. Po nieudanym zamachu w październiku 2012r.  pakistańscy Talibowie przyznali, że dziewczynka jest na celowniku, ponieważ promuje „zachodnie myślenie”.

15-letnia Malala mieszka obecnie w Wielkiej Brytanii i w marcu tego roku wróciła do szkoły. Opisywała wówczas swoją radość ze „zrealizowania [swojego] marzenia o powrocie do szkoły”, czuła, że „wszystkie dziewczynki na świecie powinny mieć taką szansę”.

Z pomocą Angeliny Jolie otworzyła niedawno fundację Malala Fund. Aktorka zobowiązała się przekazać 200 tys. dolarów na akcję charytatywną. Pierwszą dotację w wysokości 45 tys. dolarów przyznano nienazwanej organizacji w Dolinie Swat, która wspiera edukację 40 dziewczynek w wieku 5-12 lat, które inaczej musiałyby poświęcić się prowadzeniu domu. „Sprawmy, by te 40 dziewczynek, które mogą się uczyć, zmieniło się 40 milionów”, mówi.

“I Am Malala” [“Jestem Malala”], historia jej niezwykłego życia w jej własnych słowach będzie opublikowana w Wielkiej Brytanii tej jesieni.

źródło:http://www.guardian.co.uk/environment/2013/jun/16/observer-ethical-awards-2013-malala-yousafzai

tłum. Paulina Ferens

design & theme: www.bazingadesigns.com