Lech: My (?) Słowianie

donatan_slowianie

Drogi Donatanie,

Gratuluję sukcesu, który osiągnął Twój utwór – ”My Słowianie”. W tej chwili na youtubie obejrzało go ponad 28 milionów użytkowników, to świetny wynik! Jako wielki wielbiciel kultury słowiańskiej jestem zachwycony, że może ona porywać miliony, ale to też wzbudza mój lekki niepokój. Mając świadomość, jak często narosłe wokół mitu słowiańskiego przekonania prowadziły do dyskryminacji i wykluczenia, chciałbym wyrazić pewne zastrzeżenia do Twojej twórczości.

Dlaczego w tekstach zawartych na Twojej płycie ciągle powtarza się motyw krwi i genów? Budzi to bardzo niemiłe skojarzenia, ale przede wszystkim wydaję się być zupełnie nieuzasadnione. Słowianie prawdopodobnie nigdy nie tworzyli narodu w sensie genetycznym, a szczególnie w czasach najdawniejszych; powstali z masy mieszkańców dawnych prowincji rzymskich, ludność semicka, plemiona germańskie, i przede wszystkim Skandynawowie, których rycerze stanowili czynnik państwowotwórczy dla większości słowiańskich narodów, szczególnie w przypadku Rosji i Polski.
http://www.youtube.com/watch?v=rr1DSgjhRqE
Poza tym to straszny anachronizm. Granice są otwarte, bez problemu można się przemieszczać pomiędzy kontynentami. Dlaczego nie dokończyć słowiańskiego dzieła i nie otworzyć się na inne kultury, szczególnie te walczące o swoje przetrwanie?  A w wywiadach deklarujesz, że nie chcesz, żeby w Twoich utworach śpiewała ”czarna baba”, zamiast tego ”musisz mieć Polkę”, ze ”słowiańską urodę, blondyneczkę”. Brzmi trochę rasistowsko.

Jeśli już o Polkach mowa, to Donatanie, Twoje teledyski pełne są seksizmu. Ciągłe łączenie wizerunku kobiety z nabiałem (ubijanie śmietany, modelka z której twarzy spływa mleko) tworzy zupełnie nieuzasadnione, pornograficzne konteksty; a natrętne eksponowanie półnagich biustów przyszło do nas z kultury amerykańskiej, od której podobno chcesz uciekać. W kulturze słowiańskiej, postać kobiety kojarzona jest z mnóstwem elementów: tajemniczością; wiedzą, której mężczyźni nie posiadają; opiekuńczym duchem; samodzielnością, w końcu słowiańscy mężczyźni często ginęli podczas wojennych potyczek. Ale na boga (na Świętowita!), nie kojarzono ich z nabiałem!

biskupin_czarnobiale_1975_nacZdjęcie Biskupina, grodu nazywanego kiedyś ”słowiańskimi Pompejami”, dzisiaj wiadomo, że Biskupin przynależy do o wiele starszej kultury łużyckiej. Zdjęcie pochodzi z 1975 roku,
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (NAC)

PS. Istnieje hipoteza, że na terenach zamieszkałych dzisiaj przez Polaków, dokładniej rzecz biorąc na Mazowszu, istniało państwo rządzone przez kobiety, rodzimy odpowiednik Amazonek. Znanych jest wiele wykopalisk archeologicznych, które odkryły bogate i wytworne groby kobiet i dzieci, bez żadnego śladu mężczyzn. Ciekawe jak one zareagowałyby na Twoje teledyski.

ze słowiańskim pozdrowieniami,

Filip Lech,

słowianofil, redaktor muzyczny culture.pl

20.12.2013

Tekst pierwotnie ukazał się na culture.pl

design & theme: www.bazingadesigns.com