Minister Ugandy: Gwałty na lesbijkach są pożądane!

W swoim programie Stephen Fry Out There (BBC2) brytyjski aktor i dziennikarz Stephen Fry, znany w Polsce przede wszystkim z roli Melchetta w serialu Czarna Żmija przeanalizował ostatnio problem homofobii na świecie. Ujawnił m.in. wypowiedź ministra etyki i prawości Ugandy, który zaleca gwałty na lesbijkach jako metodę „nawracania” na heteroseksualizm.

Ledwo przebrzmiały informacje o wprowadzeniu w Ugandzie drakońskiego prawa uderzającego w gejów i lesbijki, a także we wszystkie osoby, które nie zdecydują się donieść na swoich homoseksualnych przyjaciół i przyjaciółki – a już poznajemy kolejne odsłony ugandyjskich prześladowań ze względu na orientację seksualną. Fry nawiązał kontakt z młodą lesbijką (mieszkanką Ugandy), która jako uczennica padła ofiarą tzw. gwałtu korekcyjnego, który ma za zadanie siłą przekonać nieheteroseksualne kobiety o wyższości seksu z mężczyzną. Co gorsza, w wyniku gwałtu dziewczyna zaszła w ciążę, okazało się też, że została zarażona wirusem HIV. Niestety w Ugandzie na próżno szukać sprawiedliwości – tego typu zbrodnie legitymizuje sam rząd, który ustami ministra „etyki i prawości” Simona Lokodo stwierdził, że gwałt na uczennicy jest lepszy niż stosunek homoseksualny, bo – „przynajmniej robią to zgodnie z prawem naturalnym”.

Fry przyznaje, że można posądzać go o neokolonialne „wtrącanie się”, ale nie wstydzi się zabrać głosu w tej fundamentalnej dla praw człowieka sprawie.

Opublikowany w 2009 raport ogranizaji Action Aid zawiera relacje 15 ofiar „gwałtu korekcyjnego” w Południowej Afryce. Każda z nich usłyszała od sprawcy, że „daje jej lekcję”, „wyświadcza  przysługę”, „karze ją” albo „leczy z homoseksualizmu”.

gaylist-blurWydanie gazety Rolling Stone z Ugandy, które ujawnia zdjęcia, imiona i nazwiska, adresy gejów i lesbijek mieszkających w Ugandzie wraz z przerażającym nawołaniem „Hang Them”

Już trzy lata temu w ugandyjskiej gazecie Rolling Stone pojawiły się zdjęcia, dane i adresy „wykrytych” gejów i lesbijek. Napis na okładce wzywał do „powieszenia ich”. Przynajmniej 4 osoby z tej listy padły ofiarą brutalnych ataków.  Nie dziwi zatem, że wiele homoseksualnych mieszkańców i mieszkanek Ugandy ukrywa się i porzuciło pracę – zwłaszcza w wyniku ostatnich zmian prawnych.

Artykuł ukazał się pierwotnie w nieco innej wersji na stronie ruchlgbt.pl

design & theme: www.bazingadesigns.com