Międzynarodowy Dzień Działań na rzecz Zdrowia Kobiet

W 1987 roku podczas IV Międzynarodowej Konferencji ws. Zdrowia Kobiet w Kostaryce ustanowiono 28 maja Międzynarodowym Dniem Działań na rzecz Zdrowia Kobiet. Co roku tego dnia organizacje działające na rzecz praw człowieka, a także instytucje międzynarodowe, przedstawiciele i przedstawicielki administracji publicznej oraz aktywiści i aktywistki z całego świata łączą się we wspólnej akcji przypominającej o tym, jak ważne jest zapewnienie wszystkim kobietom i dziewczętom skutecznej realizacji prawa do zdrowia, w tym także zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego.

przykładowe postulaty

Mimo upływu niemal 30 lat takie apele wciąż są konieczne, a przestrzeganie praw reprodukcyjnych i seksualnych w wielu krajach wciąż pozostawia wiele do życzenia. Zbyt często zdrowie kobiet i dziewcząt wciąż ogranicza się głównie do problematyki ciąży, porodu i macierzyństwa. Kobiety to nie tylko żony i matki. To także między innymi nastolatki, kobiety niezamężne, starsze kobiety, osoby o różnych orientacjach seksualnych i tożsamościach płciowych, dziewczynki, osoby z niepełnosprawnością, singielki, kobiety żyjące z HIV, kobiety i dziewczęta pod opieką systemu pomocy społecznej, przedstawicielki mniejszości etnicznych (np. Romki), kobiety żyjące w różnych społeczno-ekonomicznych, politycznych i kulturowych warunkach i mające różnorodne potrzeby w zakresie zdrowia.

W Międzynarodowym Dniu Działań na rzecz Zdrowia Kobiet Federacja podkreśla, że zadaniem państwa jest wspieranie kobiet i dziewcząt w świadomym decydowaniu o swoim życiu i zdrowiu na różnych jego etapach. System opieki zdrowotnej musi dostrzegać rzeczywiste, różnorodne potrzeby kobiet i dziewcząt i zapewnić im skuteczny dostęp do świadczeń, których mogą potrzebować. Dlatego Federacja apeluje o rzetelną edukację seksualną w szkołach, o zapewnienie refundowanej, a dla dziewcząt i kobiet w najtrudniejszej sytuacji społeczno-ekonomicznej darmowej antykoncepcji, w tym także antykoncepcji awaryjnej, zapewnienie skutecznego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji, a także realizację innych praw reprodukcyjnych i seksualnych i korzystanie ze świadczeń zdrowotnych w tym zakresie.

Każdy człowiek ma prawo do podejmowania decyzji o swoim zdrowiu i seksualności, jak również do informacji i rzetelnej wiedzy w tym zakresie oraz opieki zdrowotnej o najwyższym standardzie, wspierającej indywidualne wybory. Politycy natomiast muszą wypełnić swoje zobowiązania i zagwarantować poszanowanie praw seksualnych i reprodukcyjnych, a także podjąć wszelkie starania by chronić zdrowie i życie dziewcząt i kobiet.

W Polsce organizatorką akcji 28 maja jest Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.  Oficjalnymi partnerkami akcji są również ASTRA Network i ASTRA Youth – sieci organizacji działających na rzecz zdrowia i praw reprodukcyjnych i seksualnych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Federacja zorganizowała akcję, w ramach której kobiety i dziewczęta przesłały zdjęcia z własnymi postulatami dotyczącymi ich zdrowia i praw reprodukcyjnych i seksualnych. Przygotowała także list otwarty to do nowo wybranych europarlamentarzystek i europarlamentarzystów z apelem, aby na poziomie europejskim wspierali działania na rzecz pełnej realizacji prawa kobiet i dziewcząt do zdrowia, w tym także zdrowia i praw reprodukcyjnych i seksualnych.

Zdjęcia opublikowane w ramach akcji dostępne są w wydarzeniu na Facebooku.

Oficjalny adres akcji: http://www.may28.org/

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny

design & theme: www.bazingadesigns.com