Międzynarodowy Dzień Bezpiecznej Aborcji: Niezbędnik informacyjny o aborcji farmakologicznej

28 września na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dostępu do Legalnej i Bezpiecznej Aborcji. Z tej okazji udostępniamy niezbędnik informacyjny do aborcji farmakologicznej.

monikastolarskaIlustracja Monika Stolarska

Aborcja farmakologiczna (zwana inaczej domową) jest bezpieczną, łatwą i tanią metodą przerywania ciąży. Nie musimy iść do lekarza_lekarki po Cytotec czy Arthrotec, który, jak pokazuje historia Natalii Przybysz, nie zawsze działa, zwłaszcza, gdy sposób dawkowania podaje nam nieznający się na rzeczy lekarz czy lekarka. Do bezpiecznej aborcji domowej/farmakologicznej potrzebujemy zestawu poronnego, który możemy zamówić np. z Women Help Women. Poza Misoprostolem (substancją powodującą skurcze, w Polsce dostępną jako Cytotec i Arthrotec) otrzymujemy również Mifepriston, czyli środek, który blokuje działanie progesteronu, hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży. Zażycie kombinacji Mifepristonu i Misoprostolu zgodnie z zaleceniami sprawia, że skuteczność tej metody wynosi około 98%. I nie musisz być w tym doświadczeniu sama. Możesz szukać wsparcia u takich grup, jak Women Help Women czy Kobiety w Sieci.

Jesteś w niechcianej ciąży, zamówiłaś już zestaw i masz go w dłoni? Co z nim z zrobić krok po kroku:

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje dwa sposoby bezpiecznej aborcji farmakologicznej możliwiej do przeprowadzenia w warunkach domowych do 9 tygodnia ciąży.

Metoda M&M’s

W zestawie masz kombinację dwóch leków. Mifepriston (ru-486) + Misoprostol

Pierwszego dnia przyjmujemy Mifepriston. Następnego dnia,  po 24 godzinach od połknięcia Mifepristonu, sięgamy po Misoprostol. Na początek przyjmujemy po 4 tabletki, umieszczając je pomiędzy dziąsło a jamę policzkową (po dwie z obu stron) i przez trzydzieści minut trzymamy w ustach. Po upływie tego czasu połykamy resztki nierozpuszczonych tabletek. Misoprostol nie ma smaku, więc nie powinno to powodować dyskomfortu. Po przyjęciu takiej dawki poronienie może rozpocząć się po około 1,5 godziny. Zaczynamy krwawić, mogą pojawić się takie objawy, jak: podwyższona gorączka, biegunka czy wymioty, ale spokojnie, to są objawy towarzyszące farmakologicznej aborcji. Misoprostol powoduje skurcze macicy, które mogą być przez nas odczuwalne, zaczynamy też krwawić. Obserwujmy swoje ciało i jego reakcje w trakcie poronienia. Nie używamy w trakcie tamponów, ani leków przeciwbólowych rozkurczowych. Pomocne może być chodzenie, ruszanie się, sprawdzamy, jak często musimy zmienić podpaskę. Dwie podpaski na godzinę są całkowicie w normie. Po 4 godzinach od przyjęcia pierwszej dawki Misoprostolu powtarzamy czynność, ALE używamy 2 tabletki po 200mg.

Metoda jednoskładnikowa, czyli sam Misoprostol (Artrothec lub cytotek)

Polega na trzykrotnym zażyciu 800mg Misoprostolu podjęzykowo (30 minut trzymamy pod językiem). Taką dawkę przyjmujemy trzy razy co 3-4 godziny.

W przypadku użycia Artrothecu należy pamiętać, aby po 30 minutach podjęzykowego dawkowania leku wypluć jego twardy rdzeń. Zawiera on Dicklofenag (silny lek przeciwbólowy), który w ilości podanej wyżej może szkodzić zdrowiu. Proces będzie wyglądał podobnie.

Kilka rad, wskazówek i ważnych informacji:

->  dobrze, żeby była przy Tobie zaufana osoba

-> przed przyjęciem Misporostolu pomocne może być zażycie leku przeciwbólowego np. Ibuprofenu

-> jeśli uznasz, że potrzebujesz pomocy medycznej w trakcie aborcji, pamiętaj, że lekarz_lekarka ma obowiązek się Tobą zająć, niezależnie od tego, czy poinformujesz go_ją, że wywołałaś poronienie

Wykonałaś aborcję w domu i nie wiesz, czy wszystko poszło dobrze? Czy aborcja się udała?

Oto parę symptomów, które mogą wyjaśnić Twoje wątpliwości:

1. Krwawienie nie może się zatrzymać (chyba, że na chwilę), powinno trwać kilka dni, będzie też intensywniejsze, niż Twój normalny okres.

2. Muszą lecieć skrzepy krwi – macica jest obłożona nabłonkiem, który musi się złuszczyć i być wydalony. Im więcej, tym lepiej.

3. Na drugi dzień kawa smakuje jak kawa : ) a temperatura ciała spada do wartości 36,6 C

4. Możesz zaobserwować u siebie sączące się mleko z piersi. Piersi mogą być twarde – organizm „widzi” poronienie jak poród i dlatego na drugi dzień możecie mieć „wyrzut” pokarmu, a piersi mogą być bardzo twarde. Ten efekt mija samoczynnie po kilku dniach.

5. Najlepszym dowodem na brak ciąży jest pomiar we krwi betaHCG (wykonuje je każde laboratorium analityczne). Pomiar należy wykonać dwa razy w odstępie dwudniowym (na przykład jeden w poniedziałek, kolejny pomiar w środę). Jeśli drugi wynik będzie mniejszy od pierwszego to aborcja się udała. Jeśli będzie odwrotnie – to może to być dowodem nieudanej aborcji i albo trzeba wziąć leki jeszcze raz albo zmierzyć betaHCG ponownie.

6. Jeśli po przeprowadzonej aborcji zauważysz u siebie podwyższoną temperaturę (więcej niż 37,3), pomimo mijających dni ból w podbrzuszu się nasila i musisz brać tabletki przeciwbólowe, zapach wydzieliny z pochwy jest inny, niż podczas normalnego okresu – nie czekaj i idź na kontrolę lekarską lub dzwoń do Kobiet w Sieci.


Poradnik ten został opublikowany po raz pierwszy 24 września br. na portalu Sex Work Polska. Dzień po jego publikacji otrzymałyśmy wiadomość o jednej z osób tworzących inicjatywę Lekarze Kobietom, w której autorka zarzuca nam, że jest on „nienaukowy i nieodpowiedzialny” oraz informuje nas, że jeśli komuś stanie się krzywda lub umrze po zastosowaniu tych porad, to zostaniemy pociągnięte do odpowiedzialności.

Autorka wiadomości zastanawia się nad legalnością aborcji farmakologicznej i twierdzi, że leki polecane przez nas mają poważne skutki uboczne, zwłaszcza przyjęte w takiej ilości i w tak krótkim czasie. Postanowiłyśmy uzupełnić poradnik o poniższe informacje, opierając się na rzetelnych źródłach naukowych oraz naszemu wieloletniemu doświadczeniu w aborcji farmakologicznej. Wykorzystując możliwość publikacji tekstu na Codzienniku Feministycznym, chcemy jednocześnie odpowiedzieć lekarce na jej zarzuty.

Po pierwsze – przeprowadzanie aborcji w domu za pomocą środków poronnych jest legalne. Prawo farmaceutyczne zezwala na przywóz z zagranicy leków na własny użytek. Przywóz obejmuje też zamówienie leków do domu drogą pocztową. Po drugie – udzielanie informacji, która jest powszechnie dostępna na stronie internetowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) również jest legalne.

Należy pamiętać, że wysłanie tabletek z takich organizacji jak Women Help Women poprzedzone jest konsultacją lekarską. Szczere odpowiedzi zwiększają poziom bezpieczeństwa. Tabletki do wywołania poronienia, o których piszemy w artykule, są wpisane na listę kluczowych leków Światowej Organizacji Zdrowia. By zadbać o swoje bezpieczeństwo, należy zamówić leki z wiarygodnego źródła, a Women Help Women jest takim źródłem. 

Aborcja farmakologiczna jest powszechnie stosowana na świecie. W krajach europejskich, jak Niemcy czy Francja, Misoprostol kobieta dostaje do domu i w domowych warunkach dochodzi do poronienia. Osoby mieszkające w Polsce marzą o tym, aby mieć dokładnie taki sam dostęp do aborcji.

Istnieje wiele naukowych opracowań, w których opisane jest dokładne dawkowanie Misoprostolu, by w sposób bezpieczny przerwać ciążę tą metodą. My podpieramy się dokumentem „Abortion With Self-Administered Misoprostol: A Guide For Women”  ze strony gynuity.org oraz dokumentem WHO “Safe abortion: technical and policy guidance for health systems Second edition”. Komplikacje, które wymagają interwencji lekarskiej, czyli zbyt silny krwotok, częściej występują przy poronieniu naturalnym, bez użycia leków, niż w aborcji. Towarzyszą one 1-2% aborcji. Wtedy należy udać się do lekarza, o czym informują wszystkie materiały na ten temat. Należy tak postąpić również w sytuacji silnych skutków ubocznych zażycia Misoprostolu (takich jak biegunka czy wymioty).

Według danych z artykułu w periodyku Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego (Journal of the American Medical Association) odsetek przypadków śmiertelnych zażycia viagry wynosi 1 na 20 000. Mimo to viagra jest dostępna bez recepty. Natomiast badania wskazują, że każdy przypadek śmierci w sytuacji, gdy przeprowadzona była aborcja farmakologiczna jest dokładnie analizowany. Są to jednostkowe sytuacje. W żadnej z nich nie stwierdzono, aby zażycie leków poronnych było przyczyną śmierci.  

Odnosząc się do kwestii ciąży pozamacicznej i zarzutu, że przerwanie takiej ciąży metodą farmakologiczną może być niebezpieczne, zaznaczamy, że tego typu przypadki to 2% wszystkich ciąż (2 na 100). Jednocześnie zatem stanowi to również znikomy odsetek aborcji. 

Aborcja farmakologiczna nie leczy takiej ciąży, ale też nie komplikuje. Przyjęcie leków służących aborcji farmakologicznej, jeśli ciąża nie rozwija się w macicy, nie wywoła krwawienia lub będzie ono znikome. Brak krwawienia z reguły jest podstawą do wykonania badania USG, dzięki czemu ciąża pozamaciczna, która jest stanem zagrażającym życiu kobiety, zostaje zdiagnozowana.

Na koniec pragniemy przypomnieć, że aborcja farmakologiczna została odkryta przez środowisko medyczne, a nie jakieś “szalone aktywistki”.

Chcemy również wyrazić zaniepokojenie, że uwagi te i wątpliwości płyną od lekarki. Bardzo byśmy chciały, by polskie środowisko medyczne wspierało osoby w niechcianych ciążach i poszło śladami lekarzy_lekarek kanadyjskich czy amerykańskich. Straszenie komplikacjami temu wsparciu nie służy. Niestety w zamian za to obserwujemy proces pełnej medykalizacji takich procesów, jak aborcja, poronienie, czy np. poród. Mamy dosyć traktowania osób w ciąży w protekcjonalny sposób. Aborcja to władza, obserwujemy z przykrością, że lekarze i lekarki nie chcą tej władzy oddać osobom, którym ta władza się należy.

podpisane

Natalia Broniarczyk

Kinga Jelińska

Karolina Więckiewicz

Justyna Wydrzyńska

Linki do badań i opracowań:

Safe Abortion
Abortion With Self-Administered Misoprostol
Review of medical abortion using mifepristone in combination with a prostaglandin analogue


Jeśli jesteś w niechcianej ciąży skontaktuj się z:

Infolinią Kobiet w Sieci:

• 725 892 134 (Plus) od poniedziałku do piątku do godziny 22.

• 503 937 745 (Orange) od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-9:00, 16:00-22:00, 9:00-16:00 tylko sms.

• 730 861 724 (Play) od poniedziałku do piątku do godziny 22.

MaszWybór.net

Women Help Women

Aborcyjny Dream Team on tour

design & theme: www.bazingadesigns.com