[Meksyk] Sędzia uniewinnił 21-latka oskarżonego o udział w zbiorowym gwałcie, bo „nie czerpał z tego przyjemności”

Tłumaczenie: Aleksandra Jakubczak

Wyrok uniewinniający padł w głośnej sprawie, którą aktywiści podają od jakiegoś czasu jako sztandarowy przykład powszechnej w Meksyku bezkarności dzieci pochodzących z zamożnych i wpływowych rodzin. 21-letni mężczyzna, który według zeznań „spenetrował dopochwowo palcami” siedemnastoletnią dziewczynę, został uznany niewinnym zarzucanego mu czynu napaści seksualnej, ponieważ – jak głosi wyrok – „nie czerpał z tego przyjemności”. Jak donosi NY Post, sędzia został zawieszony w związku z tym wyrokiem. 

FOTO: ILSE HUESCA /CUARTOSCURO.COM

Diego Cruz i trzech innych zamożnych młodych mężczyzn, którzy nazywali swoją grupę „Los Porkys”, zostało oskarżonych o zbiorowy gwałt na 17-letniej dziewczynie w noc sylwestrową w 2015 roku. Wszyscy byli uczniami jednej klasy w elitarnej prywatnej szkole w południowym Veracruz. Dziewczyna zeznała, że po imprezie sylwestrowej wsiadła z kolegami do samochodu, gdzie została przez nich zaatakowana. Na krótko przed postawieniem w stan oskarżenia, w kwietniu 2016 roku, Cruz zbiegł do Hiszpanii. Jednak w wyniku ekstradycji, udało się w końcu postawić go przed sądem w jego własnym kraju.

The NY Post doniósł, że sędzia Anuar González w swoim orzeczeniu oczyścił chłopaka z zarzutów mimo, że Cruz dopuścił się molestowania na dziewczynie dotykając jej piersi i penetrując pochwę palcami. Sędzia uznał jednak, że nie jest on winny gwałtu i napaści, ponieważ nie dokonywał tego „z zamiarem seksualnym”.

„Dotykał ją w sposób seksualny, spenetrował jej pochwę, ale ponieważ nie czerpał z tego przyjemności, nie jest to napaść seksualna?” – pytała w swoim oświadczeniu Estefanía Vela Barba, aktywistka na rzecz praw kobiet. „Jeśli w tych działaniach nie chodziło o męską przyjemność, o orgazm, oskarżeni robili to zatem z zamiarem upokorzenia dziewczyny. Dotykali jej, napastowali ją, ale dla sędziego, jeśli zamiarem nie była przyjemność fizyczna mężczyzn, nie jest to atak seksualny.”

17-letnia dziewczyna także potępiła orzeczenie sądu. Na Facebooku argumentowała, że taki wyrok zrzuca winę za gwałt na nią, na ofiarę. „Nie mam czego się wstydzić i za co pokutować. Chodziłam do barów, piłam alkohol. Chodziłam na imprezy. Nosiłam krótkie spódnice jak wiele dziewczyn w moim wieku… i za to mam być osądzana? Przez to zasłużyłam sobie na to, co się stało?”

Sąd federalny Meksyku ogłosił, że wobec sędziego może zostać wszczęte postępowanie wyjaśniające zasadność wyroku. Do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego oraz apelacji od wyroku, Diego Cruz ma pozostać w areszcie.

design & theme: www.bazingadesigns.com