Małgorzata Gersdorf I prezeską Sądu Najwyższego

Prof. Małgorzata Gersdorf została I Prezeską Sądu Najwyższego. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Malgorzata Gersdorf

61-letnia sędzia Małgorzata Gersdorf jest pracownicą naukową w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji UW, profesorką tego uniwersytetu oraz jego absolwentką z 1975 r. Kieruje tam także studiami doktoranckimi z prawa i administracji. Uchodzi za jedną z największych autorytetów/ek w zakresie prawa pracy, jest autorką komentarzy i monografii z tej dziedziny.

Była członkinią NSZZ „Solidarność” od momentu powstania związku do objęcia funkcji prorektora UW w 2005 r. W latach 1989-91 była członkinią Społecznej Komisji Pojednawczej, powołanej przez Ministra Pracy w celu przywrócenia do pracy osób zwalnianych za działalność polityczną i religijną. W latach 1990-92 była doradczynią Komisji Likwidacyjnej RSW „Prasa-Książka-Ruch”; od 1996 r. uczestniczyła w komisji kwalifikującej do Służby Cywilnej.

W latach 1992-1996 była doradczynią Prezydenta Konfederacji Pracodawców Polskich ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. W tym samym czasie była członkinią delegacji polskiej na Konferencję Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) w Genewie. W latach 2003-05 powołano ją do Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów.

Problemem w Polsce jest to, że wiele osób pracuje nie na podstawie umów o pracę, tylko na podstawie umów cywilnoprawnych, zwanych popularnie umowami śmieciowymi. 14,5 proc. w ogóle nie ma pracy. Bezrobocie wśród młodzieży sięgające 25 proc. to tragedia. Ta młodzież nie pracuje na podstawie umów o pracę i na pewno w najbliższym czasie się to nie zmieni. Dlatego uważam, że czas najwyższy ucywilizować umowy cywilnoprawne. Jeśli tego nie zrobimy, alternatywą dla umów o pracę będzie tylko zatrudnianie na czarno – mówiła w marcu 2013 r.

design & theme: www.bazingadesigns.com