[Marsz dla Matek] „Dość wydumanym oczekiwaniom wobec kobiet! Wychowywanie dzieci to ciężka praca 24h na dobę”

W niedzielę, 28 maja ulicami Łodzi przejdzie Marsz dla Matek. Główne postulaty organizatorek to między innymi: skuteczne egzekwowanie prawa alimentacyjnego, macierzyństwo z wyboru, monitoring opieki okołoporodowej, równe szanse na miejsce w żłobku i przedszkolu.

siostro 2fot. Agata Kubis

Wśród organizatorek są zarówno matki, kobiety w ciąży, jak i bezdzietne. Zależy nam na pokazaniu sytuacji społeczno-ekonomicznej matek w każdym wieku oraz tych kobiet, które nie mogą albo świadomie nie chcą matkami zostać. Dość wydumanym oczekiwaniom wobec kobiet! Jesteśmy ludźmi, nie robotami. Mamy prawo do wyboru, do zmęczenia, choroby, bezradności, odpoczynku, a wychowywanie dzieci to ciężka praca 24h na dobę. Dlatego podczas Marszu mówimy o świadomym macierzyństwie” mówią organizatorki marszu z ruchu Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom.

Zaznaczają, że wydarzenie nie ma charakteru antyrządowego, ani nie jest protestem. Jest w nim przestrzeń dla rodzin z dziećmi, dla których są zaplanowane atrakcje (np. malowanie kredą, kolorowe balony czy bańki mydlane).

„Chcemy oddać hołd wszystkim matkom, które każdego dnia wkładają ogrom miłości i pracy w wychowanie młodego pokolenia. Chcemy wyrazić swoją wdzięczność dla wszystkim mam, oraz zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy, z którymi borykają się rodzice”.

Postulaty Ogólnopolskiego Marszu dla Matek 28 maja w Łodzi:

1. SKUTECZNE EGZEKWOWANIE PRAWA ALIMENTACYJNEGO.

2. STOSOWANIE I MONITORING STANDARDÓW OPIEKI OKOŁOPORODOWEJ – sytuacja kobiet rodzących w polskich szpitalach.

3. RÓWNE SZANSE NA MIEJSCE W ŻŁOBKU I PRZEDSZKOLU DOSTOSOWANYCH DO POTRZEB PRACUJĄCYCH RODZICÓW – wspieranie matek w powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim, więcej miejsc w żłobkach i przedszkolach, zatrudnianie większej liczby kadry.

4. REALNA POMOC FINANSOWA I MEDYCZNA DLA RODZIN DOTKNIĘTYCH NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ – chodzi o poruszenie tematu ciężkiej pracy kobiet wykonujących obowiązek opieki nad swoimi bliskimi dotkniętymi niepełnosprawnością (często z poświęceniem życia prywatnego), zwrócenie uwagi na sytuację dzieci niepełnosprawnych w kontekście nowej reformy edukacji, sytuacja materialna rodzin.

5. BEZZWŁOCZNE WDROŻENIE I STOSOWANIE KONWENCJI ANTYPRZEMOCOWEJ i OCHRONA OFIAR PRZEMOCY DOMOWEJ – usprawnianie prawa w zakresie ochrony ofiar i karania sprawców przemocy domowej, egzekwowanie istniejących przepisów, pomoc psychologiczna dla ofiar przemocy.

6. PRZESTRZEŃ MIEJSKA DOSTOSOWANA DO POTRZEB RODZICÓW I DZIECI – likwidacja barier architektonicznych, miejsca rozrywkowo-kulturalne dostosowane do potrzeb matek i dzieci, ogólnodostępne przewijaki, nowe i ogrodzone place zabaw, darmowe korzystanie z komunikacji miejskiej dla dzieci uczących się, refundacja doradztwa laktacyjnego, przyjemnych i higienicznych miejsc do karmienia piersią, budowanie świadomości społecznej polegającej na szanowaniu dziecka w przestrzeni publicznej (dziecko ma prawo płakać, okazywać emocje itd.)

7. MACIERZYŃSTWO Z WYBORU – rzetelna edukacja seksualna w szkołach, walka ze stygmatyzacją kobiet, które nie chcą mieć dzieci lub nie mogą, wsparcie dla kobiet, które chciałyby mieć dzieci, a nie mogą, walka ze stygmatyzacją kobiet, które chcą oddać dzieci do adopcji lub do okna życia, dostęp i refundowanie zabiegu in vitro, dostęp do antykoncepcji, w tym awaryjnej, wsparcie psychologiczne dla kobiet w ciąży, po porodzie oraz w przypadku utraty ciąży, dostęp do badań prenatalnych, zniesienie klauzuli sumienia, podział urlopu rodzicielskiego według uznania rodziców, realna pomoc w wsparcie (np.: asystentów rodziny) rodzinom dotkniętym ubóstwem.

O godz. 12.00 Ogólnopolski Marsz dla Matek wyruszy z Pasażu Schillera, a zakończy się na Rynku Starego Miasta. 

Marsz jest wspierany przez wiele organizacji, m.in. Fundację Feminoteka, Fundację na rzecz Równości i Emancypacji STER i Manifę Łódź. Współorganizatorami wydarzenia są: Fabryka Równości, Centrum In „Dla Naszych Dzieci” i EduKABE Fundacją Kreatywnych Rozwiązań.

Więcej informacji

PLAKAT

design & theme: www.bazingadesigns.com