Lennyletter – internetowy newsletter Leny Dunham i Jennifer Konner

Klaudia Strzyżewska
Korekta: Monika Mioduszewska-Olszewska

Lena Dunham od dłuższego czasu pozostaje w kręgu zainteresowań prasy. Rozpoznawalność przyniósł jej film Mebelki, którego była reżyserką. Podobną rolę w Dziewczynach połączyła z występowaniem w serialu. W 2014 roku opublikowała swoją pierwszą książkę – Nie taka dziewczyna. Młoda kobieta o tym, czego „nauczyło” ją życie – zbiór esejów opowiadających o codziennych sytuacjach towarzyszących młodym kobietom podczas wchodzenia w dorosłość.

7039328163_465fbe3371_o

Tegoroczna jesień to kolejny przełomowy moment dla Dunham, która wraz z Jennifer Konner (scenarzystką i współproducentką Dziewczyn) zdecydowała się stworzyć internetowy newsletter (1), który będzie skoncentrowany wokół feminizmu, polityki, zdrowia, przyjaźni etc. Jak piszą autorki:

Lenny będzie Twoją znajomą z internetu, która cię ochrzani, jeśli nie będziesz dbać o swoje finanse, pomoże ci wybrać kostium kąpielowy, lampę, prezydenta_tkę… i powie ci, co zrobić, jeśli będziesz potrzebować aborcji.

Początkowo projekt będzie opierał się na samofinansowaniu, z czasem zaś ma zyskać partnerów finansowych, oczywiście merytorycznie zgodnych z ideą Lenny. Dunham nie zdradza wielu nazwisk, które będą się regularnie pojawiały w newsletterze – wspomina o Jessice Grose, Lai Garcii, Benjaminie Cooleyu oraz znajomych aktorki funkcjonujących w popkulturowym świecie.

🎉Welcome to Lenny, @lenadunham & @jennikonner’s rad newsletter!🎉It’s all happening! Sign up now for fun times (link in bio) ⚡️✨👭✨⚡️

Film zamieszczony przez użytkownika Lenny (@lennyletter)

W pierwszej zapowiedzi Lenny, która trafiła do skrzynek odbiorczych subskrybentów, możemy przeczytać wywiad Dunham z Chenai Okammor. Okammor, przyjaciółka zmarłej 13 lipca 2015 roku Sandry Bland (2), opowiada o nowopowstałej stronie internetowej Woman4Woman mającej na celu zjednoczenie kobiet z całego świata i pomoc w promowaniu ich twórczości, a także o przyjaźni z Bland i reakcji związanej ze śmiercią kobiety.

Kolejna zapowiedź newslettera to trzy opowiadania, kolejno Six Sausages Leny Dunham; Rambo, Kitten, Rescues Other Kitten Rebeki Dinerstein oraz Settling autorstwa Jenny Zhang.

Po owych zwiastunach trudno jest odgadnąć, jaką dokładnie formę przyjmie newsletter Dunham i Konner. Z pewnością autorki będą dążyć do możliwie największej różnorodności tematów ze znacznym wskazaniem na kwestie feministyczne. Nie będzie to jednak konserwatywny feminizm, co można stwierdzić już po wypowiedziach Dunham, która mówi:

Feminizm to nie jest brzydkie słowo. My nie jesteśmy grupą obłąkanych, która uważa, że kobiety powinny przejąć władzę nad światem, samotnie wychowywać dzieci i całkowicie wyeliminować mężczyzn. W feminizmie chodzi o to, żeby kobiety miały takie same prawa jak mężczyźni.

(1) lennyletter.com
(2) Sandra Bland 10 lipca 2015 roku została zatrzymana przez policję z powodu braku użycia kierunkowskazu, a następnie skierowana do aresztu. 13 lipca Bland znaleziono w celi powieszoną, z plastikową torbą na głowie. Policja początkowo uznała śmierć kobiety za samobójstwo, jednak z czasem zaczęła badać zdarzenie pod kątem morderstwa. Według amerykańskich aktywistów sprawa Bland to jeden z wielu przykładów dotyczących brutalności policji względem przedstawicieli mniejszości etnicznych w USA.

design & theme: www.bazingadesigns.com