Lekarz w Medicover odmówił wypisania recepty na antykoncepcję. Nie było uzasadnionych medycznie okoliczności, tylko magiczne hasło „klauzula sumienia”

Anna

Czy Państwo zdają sobie sprawę, że klauzula sumienia nie obowiązuje w przypadku wypisywania recept na antykoncepcję?

486046904_f86668fe9b_bfot. Beatrice Murch

Wczoraj (29.08) dr Wiaczesław Bramski podczas wizyty w Państwa centrum na Inflanckiej odmówił mi przepisania jakichkolwiek tabletek antykoncepcyjnych informując mnie, że źle trafiłam, ale on nie zajmuje się on w ogóle antykoncepcją hormonalną”. Nie było żadnych konkretnych, uzasadnionych medycznie okoliczności, tylko magiczne hasło klauzula sumienia”.

Ja rozumiem, że każdy ma prawo do swoich poglądów, ale jest wiele specjalizacji, a nawet innych zawodów, w których Pan Wiaczesław nie musiałby się tym zajmować. To nie jest prywatny gabinet, tylko wielka firma, która powinna dbać o swój profesjonalny wizerunek. Dodam, że doskonale wiedzą Państwo o tym zaściankowym procederze, ponieważ sami umieścili Państwo informacje na ten temat na oficjalnej stronie Medicoveru (która nie jest widoczna podczas rejestrowania się na wizytę, więc informacja dotarła do mnie już po fakcie).

Z pewnością Państwo o tym też wiedzą, ale jeszcze przypomnę: 

Lekarz/lekarka odmawiający/a wypisania recepty w sytuacji braku medycznych argumentów podlega odpowiedzialności: zawodowej, w związku z niewłaściwym wykonywaniem swojego zawodu (naruszenie obowiązku udzielania świadczeń zdrowotnych, nadużywanie klauzuli sumienia, niewykonywanie zawodu zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej), cywilnej (np. naruszenie dóbr osobistych czy też wyrządzenie szkody) czy nawet karnej (jeśli swoim zachowaniem naraża pacjentkę/pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo). Łamie też prawa pacjentki/pacjenta (przede wszystkim prawo do świadczeń zdrowotnych)”.

Zwrócono mi uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię – moja wizyta była w ramach abonamentu. Co by było gdyby to była wizyta prywatna – czy musiałabym płacić za kolejną czy priorytetowo wysłaliby mnie Państwo do innego lekarza?

Czekam na Państwa reakcję. Jeśli nie nastąpi ona przed końcem tygodnia zamierzam zgłosić skargę do Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z nierealizowaniem kontraktu przez Państwa placówkę i nieudzielanie świadczeń, do których udzielania są Państwo zobowiązani.


Prawniczka wyjaśnia, co zrobić, gdy lekarz/lekarka odmawia wypisania recepty na antykoncepcję. 

design & theme: www.bazingadesigns.com