Laureat Olimpiady Filozoficznej z Wielokulturowego Liceum im. Jacka Kuronia nie przyjął nagrody. Bo HGW ignoruje Paradę Równości

Dzisiaj w Centrum Nauki Kopernik odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom olimpiad przedmiotowych i zawodowych. Sebastian Słowiński, uczeń Wielokulturowego Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia oraz Julia Minasiewicz, uczennica z 21. Społecznego LO im. Jerzego Grotowskiego, jako laureaci Olimpiady Filozoficznej nie przyjęli nagrody od władz Warszawy. Dlaczego?

Odmówiłem odebrania nagrody i dyplomu, podpisanego przez Hannę Gronkiewicz-Waltz, z bardzo prostego powodu, choć nie wszystko udało mi się powiedzieć na gali wręczenia. Po pierwsze, miasto Stołeczne po raz kolejny odmówiło patronatu Paradzie Równości, w której udział biorą mieszkańcy i mieszkanki Warszawy. Tak samo ważni i tak samo mieszkający w niej, jak inni – skomentował Sebastian.

Po drugie, Hanna Gronkiewicz-Waltz nie tylko marginalizuje sprawy osób LGBTQ, ale również ruchy lokatorskie i te, które nie wpisują się w neoliberalną, heteronormatywną wizję tkanki społecznej. Nie mam zamiaru przyjmować ani nagród, ani tytułów od władz miasta, które reprezentuje tylko wybujałą „większość” seksualną, bogatych warszawiaków i warszawianek – dodaje.

Po Sebastianie głos zabrać chciała Julia Minasiewicz, uczennica z 21. Społecznego LO im. Jerzego Grotowskiego, która również nie przyjęła nagrody, lecz nie została dopuszczona do głosu.

Sebastiana nagrodzono brawami. Po gali odebrał gratulacje od pozostałych zwycięzców i zwyciężczyń.

design & theme: www.bazingadesigns.com