„Łatwiej rozebrać kobietę wbrew jej woli, niż ubrać ją wedle jej gustu” – przemoc w Radio RMF MAXXX Włocławek

Droga redakcjo,

W ten weekend, gdy przebywałam w moim rodzinnym mieście, w najpopularniejszym radiu we Włocławku (bardzo opiniotwórczym, którego słucha młodzież) usłyszałam spot, przez który o mały włos nie dałam po hamulcach.

Nie sądziłam, że usłyszę w polskim radiu żart o gwałcie, który promuje jakąś tanią, lokalną firmę odzieżową (z szoku ani ja, ani mąż nie zapamiętaliśmy jej nazwy).

Z radia padło pełne rozbawienia hasło: Łatwiej rozebrać kobietę wbrew jej woli, niż ubrać ją wedle jej gustu. Całość reklamy opatrzona radosnym i zabawnym radiowym dżinglem sprawiała wrażenie lekkiego dowcipu, który ma bawić, a w rzeczywistości jeży włos na głowie.

Razem z mężem postanowiliśmy to gdzieś zgłosić. Nie może być tak, że tak znane i powszechne wśród młodych ludzi radio puszcza takie rzeczy. Nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego nikogo w redakcji nie zaalarmowało to obrzydliwe hasło, ani nikomu nie przyszło przez myśl, jak odbiorą to osoby, które kiedyś doświadczyły przemocy seksualnej.

Jest to pokaz ignorancji, która zamiast zanikać, zdaje się szerzyć w naszym kraju. Śledzę Państwa na facebooku i wiem, że reagujecie w takich sprawach. Z pewnością macie większe możliwości w wyciąganiu konsekwencji w takich sytuacjach.

Kultura gwałtu powinna zginąć raz na zawsze! Tymczasem jesteśmy bombardowani takimi hasłami, które są wodą na młyn dla gwałcicieli (w tym też tych potencjalnych), a osobom, które doświadczyły przemocy przypominają o najgorszej rzeczy, jaka przytrafiła im się w życiu.

Komentarz red.:

Umacnianie przyzwolenia na przemoc seksualną i wspieranie postaw umniejszających doświadczenie gwałtu zasługuje na zdecydowane potępienie.

Według raportu Fundacji STER 87% kobiet doświadczyło jakiejś formy molestowania seksualnego. 62% brało udział w aktywności seksualnej, której nie chciało. Co piąta kobieta w Polsce ma za sobą doświadczenie gwałtu, większość z nich została zgwałcona przez bliską sobie osobę: partnera (22%) lub byłego partnera (63%), w swoim własnym domu (55%). Prawie połowa respondentek ma za sobą wielokrotne doświadczenie gwałtu – 20% zostało zgwałconych więcej niż 10 razy. 95% kobiet nikomu nie mówi o swoich doświadczeniach ani nie zgłasza sprawy na policję czy do prokuratury.

Domagamy się usunięcia reklamy i przeprosin na antenie radia RMF MAXX Włocławek. Nie ma zgody na żarty z przemocy seksualnej!


Korekta: Iga Dzieciuchowicz

design & theme: www.bazingadesigns.com