Kto jest przeciwko tęczowym flagom na Facebooku?

Mimo jego ogromnej popularności, nie wszyscy polubili wyrażający poparcie dla małżeństw jednopłciowych filtr fotograficzny na Facebooku – wywołał on sprzeciw w Rosji i świecie arabskim.

Facebook1

Jeśli w zeszły weekend zaglądała_eś na Facebooka, zauważyła_eś pewnie, jak wielokolorowe stały się zdjęcia profilowe twoich znajomych. Być może sam_a zmieniłaś_eś barwy swojego zdjęcia w ten właśnie sposób. Tęczowy filtr fotograficzny został wprowadzony przez portal po bezprecedensowej decyzji Sądu Najwyższego otwierającej drzwi dla małżeństw jednopłciowych w całych Stanach Zjednoczonych. Jednakże w niektórych częściach globu reakcja na tę inicjatywę była mniej niż entuzjastyczna lub wręcz wroga.

W Rosji stworzono kilka filtrów nakładających na zdjęcia kolory rosyjskiej flagi zamiast barw tęczy. Jedna z takich aplikacji została pobrana z sieci ponad 4 000 razy. Typowe komentarze, jak ten mieszkanki Moskwy, Jeleny Starkowej, brzmiały: „nasza odpowiedź na tęczowy świat #dumnazbyciarosjanką”.

W Rosji obowiązują kontrowersyjne przepisy prawne zabraniające informowania osób w wieku poniżej 18 lat o istnieniu homoseksualizmu, zaś z niedawno przeprowadzonego badania wynika, że ponad 80% Rosjan sprzeciwia się legalizacji małżeństw jednopłciowych.

Mimo tego niektórzy Rosjanie buntują się wobec tej wrogiej reakcji. Anna Koterlnikowa, która zmieniła swoje zdjęcie profilowe na przedstawiające tęczową flagę, napisała w komentarzu: „Wybaczcie! Jestem hetero, jestem Rosjanką, ale nie jestem homofobką!”.

Na Bliskim Wschodzie wielu użytkowników mediów społecznościowych również mocno zaakcentowało swój sprzeciw wobec tęczowej flagi. Egipski użytkownik Twittera, Sharif Najm, stwierdził: „ta informacja mnie rani”, zaś Syryjka Rami Isa napisała:

„Do diabła z wami i waszymi małżeństwami. Zniszczyliście nasz niewinny symbol dzieciństwa, tak bardzo lubiliśmy tęczę”. Ahmad Abd-Rabbuh, egipski profesor nauk politycznych zakomunikował, że małżeństwa jednopłciowe „są wbrew harmonii społecznej i kulturowej”. Dodał również: „Wiem, że mój komentarz zdenerwuje wielu moich znajomych”.

Na Twitterze odnotowano ponad 2000 tweetów z Egiptu, które dotyczyły motywu tęczowej flagi. Większość z nich odnosiła się do niego krytycznie. Niektórzy posunęli się do sarkastycznego obwinienia użytkowników, którzy zmienili zdjęcia profilowe na wielobarwne, o ściągnięcie na kraj weekendowych burz. Jednakże nie wszystkie reakcje były negatywne. Egipska prezenterka telewizyjna, Muna Iraqi, stwierdziła: „[Wspieram prawa ludzi] do wolności w życiu i miłości, wolności bez ryzyka prześladowania”.

Oczywiście należy zauważyć, że małżeństwa jednopłciowe nie są jednogłośnie popierane w samych Stanach Zjednoczonych – około 2/5 Amerykanów jest przeciw, jak wynika z badań Pew Research Center.

„Jestem 100% przeciwny małżeństwom jednopłciowym” – napisał na Twitterze Joshua Taipale. – „Mam przyjaciół gejów, to świetni ludzie; to nic osobistego. Ale rząd federalny nie może o tym decydować. Wybór powinien należeć do poszczególnych stanów”.

Z kolei niektórzy aktywiści transseksualni kontynuują swój sprzeciw wobec Facebooka – sponsora parady LGBTQ w San Franscisco – za prowadzoną przez portal politykę zmuszającą użytkowników do podawania „prawdziwych danych osobowych”, o czym informowano już w BBC Trending.

Olga Bugorkowa i Ghada Tantawi

Tłumaczenie: Grzegorz Stompor

design & theme: www.bazingadesigns.com