Kolejny rok, kolejny mężczyzna na okładce Times’a

W 2013 „Człowiekiem Roku” magazynu TIME ponownie został mężczyzna – tym razem papież Franciszek. Z 86 tytułów przyznanych od 1927 roku tylko 5 przypadło w udziale kobietom.

Dwie z nich były znane dzięki swojej relacji z mężczyzną u władzy. Wallis Simpson, wyróżniona w 1936 roku, „skradła serce Edwarda, księcia Walii”, co ostatecznie doprowadziło do zrzeknięcia się przez niego tytułu, a z niej uczyniło najsłynniejszą kobietę Wielkiej Brytanii. Madame Chiang Kai-Shek musiała w 1937 podzielić się tytułem „Mąż i żona Roku” ze swoim partnerem, premierem Chin Chiang Kai-shek’anem. Trzecie wyróżnienie zdobyła w 1952 roku Elżbieta II. Przez kolejne 34 lata TIME nie uhonorował żadnej kobiety, aż do roku 1986, gdy „Człowiekiem Roku” została prezydentka Filipin, Corazon Aquino. Ostatnie trzy kobiety – Cynthia Cooper, Coleen Rowley i Sherron Watkins – otrzymały zbiorczą nagrodę w roku 2002 za swoją rolę w obnażeniu skandalu finansowego wokół przedsiębiorstwa energetycznego Enron.

W przyznawaniu tytułu nie chodzi o wybieranie kobiet tylko po to, aby zachować zasadę równości. Chodzi o wyjście poza status quo – dostrzeżenie osiągnięć takich kobiet jak Golda Meir, Helen Keller, Maya Angelou, Madeleine Albright, Sally Ride czy Oprah Winfrey — które zostały całkowicie pominięte. Czy ich wpływ na życie innych był mniejszy niż wpływ regularnie nagradzanych mężczyzn, czy po prostu okładka z kobietą sprzedałaby się gorzej?

personOpracowanie: Justyna Kowalska

design & theme: www.bazingadesigns.com