Kobiety robią streetart

Pseudonimy często nie informują o płci. Może dlatego mamy mgliste pojęcie o tym ile kobiet zajmuje się sztuką uliczną. Niektóre artystki nie ujawniają tego, że są kobietami, ponieważ uważają, że nie powinna ona wpływać na to, jak odbiera się ich sztukę. Jednak wszystko wskazuje na to, że sztuka uliczna nie jest już klubem dla chłopców. Zajęło to chwilę, jednak w końcu nadszedł ten czas. Graffiti przejmowane jest przez kobiety i dziewczyny, które dosłownie pozostawiają swój ślad w przestrzeni publicznej.

Nasza lista to tylko czubek góry lodowej. Jesteśmy pewne, że przegapiłyśmy wiele wspaniałych i dobrze zapowiadających się artystek ulicznych, co może być dobrą wymówką na kolejny artykuł, ale naszym zdaniem to właśnie te dziesięć dziewczyn obecnie wyznacza nowe granice dla streetartu. Mają zróżnicowane style i używają różnych mediów, niektóre świadomie propagują kobiece elementy w sztuce ulicznej, podczas gdy inne wychodzą poza kategorie płci.

• MAYA HAYUK •

Maya Hayuk jest feministką, która nie podejmie współpracy z galeriami, których wystawy nie mają przynajmniej 10% artystek. Hayuk znana jest ze swoich wielkoformatowych, abstrakcyjnych murali charakteryzujących się zawiłymi wzorami, symetryczną kompozycją i bardzo jasnymi kolorami. Jej prace znaleźć można na całym świecie.

Maya-Hayuk-Hammer-Museum1

• SWOON •

Swoon znana jest z naturalnej wielkości plakatów – wszystkie są ręcznie wycinane – przedstawiają postacie usytuowane na ścianach oraz opuszczonych budynkach Brooklynu oraz Manhattanu. Będąc aktywistką oraz humanitarystką, prace Swoon przedstawiają kwestie społeczne oraz środowiskowe. Jej dzieła inspirowane są zarówno przez sztukę historyczną jak i ludową, a wiele z nich bazuje na obrazie, jako odwołaniu, poczynając od czarnych drewnianych grafikach niemieckiego ekspresjonizmu kończąc na indonezyjskich Wayang.

swoon

• HERA Z HERAKUT •

Hera (Jasmin Siddiqui) pochodzi z Niemiec i jest członkinią załogi Herakut razem z Akut (Falk Lehma). Od 2004 roku para ta połączyła swoje diametralnie różne style by stworzyć coś nowego w obrębie sztuki współczesnej. Hera robi linie i definiuje pozycję oraz całą kompozycję dzieła. Innymi słowy, buduje szkielet a Akut dodaje mięśnie i skórę. Przez połączenie swoich stylów – surowe i pobieżne formy Hery oraz fotorealistyczne detale Akut – ta dwójka tworzy niezwykłe światy fantastyczne.

Hera

 • MISS VAN •

Miss Van zaczęła malować w wieku 20 lat, w 1993 roku, otwierając kobiecy ruch sztuki ulicznej. Pochodzi z Tuluzy we Francji, gdzie jej otwarcie kobieca sztuka była tchnieniem świeżego powietrza dla tradycyjnie męskiego streetartu. Znana jest ze swoich bardzo rozpoznawalnych, zmysłowych kobiecych postaci nazywanych „Poupes”. Z czasem, dziewczyny Miss Van stały się mniej słodkie a bardziej pociągające i seksowne, równocześnie nabierając niejednoznacznych wyrazów twarzy.

miss-van

• MYLA Z DABS MYLA •

Dabs i Myla małżeństwem oraz artystycznym tandemem z Melbourne zajmującym się graffiti. Opisując ich sztukę, nie jesteśmy w stanie ich rozróżnić. Para pracuje razem prawie dekadę z czasem rozwijając własny styl. Dabs i Myla znane są z niezwykłej palety kolorów, czystych linii oraz wykorzystywania w swoich pracach typografii oraz postaci z kreskówek. Współpracują ze sobą w każdym projekcie, od malarstwa do sztuki ulicznej.

dabs-myla

• INDIE184 •

Dorastając w NYC, Indie184 zaczęła udzielać się w kulturze graffiti w 2001 roku. Znana jest z klasycznego nowojorskiego, prostego, lecz figlarnego kobiecego stylu graffiti przesiąkniętego odważnymi kolorami oraz bogatego w serduszka, gwiazdki oraz bąbelki. Jej prace często zawierają symbolikę oraz przesłanie. Prace Indie184 znaleźć możesz od ulic w South Bronxie aż po Oslo.

indie1841

• LADY AIKO •

Lady AIKO rozpoznawalna jest we współczesnym świecie sztuki, jako jedna z najważniejszych artystek i artystów, którzy wyłonili się w nowym milenium. Jej wielkoformatowe prace łączące wschodnią i zachodnią kulturę znaleźć można w wielu miastach na całym świecie. Lady AIKO płynnie łączy esencję współczesnych ruchów sztuki amerykańskiej takich jak sztuka abstrakcyjna, pop art oraz nowoczesne graffiti i sztuka uliczna z tradycyjną japońską estetyką, którą pierwotnie trenowała. Sztuka Lady AIKO jest otwarcie kobieca, pełna pinup i kwiecistych wzorów, róży, fioletów oraz blichtru.

lady-aiko1

 • CHRISTINA ANGELINA •

Christina Angelina jest wenecką malarką, artystką uliczną, fotografką, producentką oraz właścicielką galerii. Gdy nie jest zajęta profesjonalnymi zobowiązaniami lub nie kończy obrazu w swojej pracowni znaleźć ją można plakatującą ściany swoimi rysunkami. Jako malarka preferuje pracę farbą olejną, jednak jej miłość do plakatowania powoli wkracza do jej prac w studio.

christina-angelina

• CBLOXX •

Dorastając w ponurym miasteczku przemysłowym Huddersfield w Yorkshire CBloxx, wyrzucona ze szkoły artystycznej samouczka sztuki ulicznej wniosła do niej prace psychodeliczne i surrealistyczne pełne mrocznych wyobrażeń. Jej przedstawienia postaci voodoo, upiorów, czaszek oraz szkieletów w zestawieniu z miejskim krajobrazem tworzą przerażający klimat. CBloxx używa ręcznie rysowanych i wycinanych szablonów, farby w spreju, markerów oraz szkiców.

cbloxx-2

• FAITH47 •

Faith47 samouczka, artystka graffiti z Cape Town w RPA znana jest ze swoich społecznie zaangażowanych murali. Wyrafinowany styl i smutny nastrój jej prac jest łatwo rozpoznawalny. Wczesne prace Faith47 inspirowane były głównie przez społeczną rzeczywistość jej kraju. Zainteresowana była zestawieniem wielkich różnic pomiędzy obietnicami lepszego życia i twardą rzeczywistością życia w RPA. W późniejszych pracach częściej powtarzającymi tematami są kondycja ludzka i nasza relacja ze zwierzętami oraz naturą.

faith47

Tłumaczył: Jakuszek Cukierman

design & theme: www.bazingadesigns.com