Kapitalizm Game Over: przejęcie Smyka (CeDeT) na Święto Wolności

06.06.2014 r. w Warszawie odbyły się społeczne obchody rocznicy „wprowadzenia demokracji”. W centrum miasta została zaprezentowana wystawa dokumentująca protesty społeczne, które miały miejsce już po zmianie władz w 1989 roku.

Na opuszczonym budynku domu towarowego Smyk wywieszony został świecący napis „Kapitalizm game over”, zawisły na nim również bannery z pisanymi solidarycą hasłami „Wojna”, „Nędza”, „Bezrobocie”, „Wyzysk”. Inny banner głosił „25 lat nierówności”.

Na jednym z pięter opuszczonego domu towarowego rozpoczął się koncert. Po około 45 minutach na miejsce przybyło kilkanaście radiowozów policji, która obstawiła wyjście z budynku. Ponieważ wyjście było zamknięte, funkcjonariusze wyłamali część drzwi.

Kilkadziesiąt osób znajdujących się w środku zostało wylegitymowanych. Jak powiedzieli funkcjonariusze przyczyną interwencji nie był koncert, lecz transparenty z niewygodnymi hasłami. Z rozmowy między policjantami a ochroniarzem budynku, który pojawił się dopiero wtedy, dziennikarz lewica.pl dowiedział się, że obecny właściciel domu towarowego chce doprowadzić do jego wyburzenia.

Społeczne obchody 25lecia „wolności” zorganizował Kolektyw Syrena. Brali w nich udział również przedstawiciele OZZ Inicjatywa Pracownicza, Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Warszawy Społecznej.

Zapowiadamy z pełną świadomością naszych słów zemstę. Zemstę za 25 lat biedy, wyzysku. Za 25 lat niesprawiedliwości, nierówności i obiecujemy, że za każdą jedną eksmisję będziemy zajmować kilkanaście budynków takich jak ten. Zajmiemy też ratusz, zajmiemy Pałac Kultury, w przyszłości przejmiemy całe miasto, bo miasto należy do nas, do ludzi, a nie do elit.

design & theme: www.bazingadesigns.com