Kamery monitoringu nagrały, jak mąż znęca się nad żoną. Brazylia wstrząśnięta po śmierci Tatiany Spitzner

Iga Dzieciuchowicz


32-letni wykładowca uniwersytecki Luis Felipe Manvailer zamordował swoją 29-letnią żonę Tatiane Spitzner. Byli małżeństwem przez pięć lat, mężczyzna znęcał się nad kobietą. Para spędzała wieczór w barze 22 lipca, doszło do kłótni. Kamery monitoringu nagrały, jak mężczyzna szarpie kobietę w aucie, dusi, goni po parkingu podziemnym, a potem bije w windzie. Po 20 minutach kamery rejestrują, jak wciąga martwe ciało żony do windy, wyciera krew. Według ustaleń policji mężczyzna najpierw pobił, a potem wyrzucił kobietę z ich mieszkania położonego na czwartym piętrze. Zatrzymano go 340 km od miejsca zbrodni. Nagranie pokazano w telewizji, morderstwo wstrząsnęło Brazylią.

Brazylia to kraj, który pod względem liczby zamordowanych kobiet i statystyk dotyczących przemocy domowej wobec kobiet i dzieci zajmuje jedno z najwyższych miejsc na świecie. Dziennie ginie tam 12 kobiet, a morderstwo takie kwalifikowane jest jako femincidio (kobietobójstwo) – jego podłożem jest płeć, jednak zbrodnie te są o wiele trudniejsze do udowodnienia. Trzy lata temu zaostrzono kary dla zabójców kobiet, jednak eksperci wciąż podkreślają, że system prawny nie chroni ich przed przemocą. Drugim poważnym problemem jest stygmatyzacja osób doświadczających przemocy i normy obyczajowe, które nakazują nie mieszać się osobom trzecim w prywatne sprawy pary nawet, jeśli dochodzi do przemocy.

Tatiane Spitzner zwierzyła się przyjaciółkom, że chce odejść od męża, a śledztwo wykazało, że znajomi wiele razy widzieli na ciele kobiety siniaki. Według ich relacji Spitzner opowiadała, że boi się męża. Po analizie nagrania z monitoringu policja wskazała, że mąż kobiety znęcał się nad nią w windzie i w garażu, później katował żonę w mieszkaniu i wyrzucił ją z balkonu. Sąsiedzi pary zeznali, że słyszeli odgłosy walki i krzyki kobiety o pomoc, jednak nie zareagowali wedle popularnego w Brazylii przysłowia, by w kłótnie małżeńskie „nie wkładać swojej łyżki”.

TVN24 za portalem G1 podaje, że w 2017 roku zabito w Brazylii 4473 kobiety, 946 spraw zostało uznanych za kobietobójstwo. To więcej niż rok wcześniej (4201 zabitych kobiet, 812 kobietobójstw). Według Światowej Organizacji Zdrowia Brazylia to kraj, w którym mordowanych jest najwięcej kobiet na świecie.


Jeśli podejrzewasz, że doświadczasz przemocy seksualnej lub doświadcza jej inna kobieta, zadzwoń na telefon antyprzemocowy Feminoteki – 720 908 974. Telefon jest czynny we wtorki, środy i czwartki w godzinach 13.00 – 19.00. Pomagamy niezależnie od wieku, poglądów czy orientacji psychoseksualnej.

Niebieska Linia – 22 668 70 00

Centrum Praw Kobiet – 22 621 35 37

design & theme: www.bazingadesigns.com