Kalifornia: Przewijaki w męskich toaletach mają promować partnerstwo

Dwa akty prawne, których wprowadzenie obecnie rozważa się w Kalifornii, ułatwiłyby parom bardziej sprawiedliwe dzielenie się opieką nad dziećmi. W wyniku ustawy mężczyźni uzyskaliby dostęp do przewijaków w miejscach publicznych.

shutterstock_140072458-638x431
Po wejściu w życie projektu ustawodawczego nr 1358 placówki publiczne – w tym kina, obiekty sportowe, biblioteki i restauracje – musiałyby się zobowiązać do zapewnienia mężczyznom i kobietom równego dostępu do przewijaków. Projekt ustawodawczy nr 1350 nie wymaga, by w miejscach publicznych przebudować toalety, wyposażając je w przewijaki, ale mają one być „równie dostępne dla rodziców obojga płci“, jeśli zdecydowanoby się dodać je w przyszłości.

Senator Ricardo Lara, pomysłodawca projektu nr 1350, wyjaśnia, że taka regulacja prawna byłaby po prostu odpowiedzią na kształt nowoczesnej rodziny: „Amerykańska rodzina ewoluuje – zmieniają się role płciowe kobiet jako głównych opiekunek dziecka, coraz częściej w opiekę angażują się także mężczyźni. Jest też wiele jednopłciowych par z dziećmi“.

Wielu kalifornijskich ojców narzeka, że mają problem z przewijaniem dzieci w przestrzeni publicznej. Bez specjalnie w tym celu zaprojektowanych przestrzeni w męskich toaletach często zmuszeni są zmieniać pieluchy na brudnych łazienkowych podłogach. Jednak przeciwnicy/czki projektów twierdzą, że ich wprowadzenie może się wiązać z kosztowanymi i niepotrzebnymi regulacjami dla przedsiębiorstw.

Chociaż ojcowie coraz częściej przejmują część obowiązków domowych i wiążących się z opieką nad dziećmi, to nadal kobiety wykonują większość nieodpłatnej pracy opiekuńczej i domowej. Okazuje się jednak, że małżeństwa jednopłciowe, naginające role płciowe, skutecznie promują partnerstwo. Dzieci dorastające z dwoma matkami lub ojcami czują się mniej ograniczone przez oczekiwania społeczne związane z płcią.

Tara Culp-Ressler

design & theme: www.bazingadesigns.com