Jesteśmy obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej, jesteśmy osobami trans!

Brak ustawowych regulacji w kwestii uzgodnienia płci skazuje osoby trans na egzystowanie w prawnym niebycie. Po rozpoczęciu procesu zmiany płci osoby trans czekają na nowe dokumenty latami. Aby uzyskać dowód osobisty, który odpowiada ich tożsamości, muszą przejść przez upokarzające procedury sądowe wytaczając proces swoim rodzicom.

Obecna praktyka urąga naszej godności osobistej i jest zaprzeczeniem europejskich standardów dotyczących praw człowieka. Brak klarownych rozwiązań prawnych to dla nas nie tylko masa kłopotów formalnych – brak jasnego prawa oznacza, że jesteśmy obywatelami drugiej kategorii. Ustawa o uzgodnieniu płci ma szansę zmienić naszą sytuację – mówią na filmie.

„W Polsce na sądowy proces zmiany płci czeka się latami. Utrudnia nam to codzienne funkcjonowanie, trudno nam znaleźć pracę, wynająć mieszkanie czy pojechać gdzieś pociągiem”.

„Za każdym razem, kiedy muszę pokazać swoją legitymację szkolną albo jakikolwiek dokument, ludzie mnie pytają, czy to naprawdę jestem ja”.

„Każdy kolejny dzień bez dokumentów, szczególnie w sytuacjach formalnych, to dzień stresu, przerażenia i wątpliwości, czy zostanę zaakceptowana, jak zostanę potraktowana, z jaką spotkam się reakcją”.

Zrzut ekranu 2015-10-05 o 21.07.12 (1)

„Gdybym uzyskał prawną zmianę imienia i płci metrykalnej, moje życie by się zaczęło”.

„W Polsce, żeby zmienić prawnie płeć, trzeba pozwać swoich rodziców przed sądem. Faktycznie oznacza to, że jesteśmy pozbawiani praw obywatelskich i ubezwłasnowolnieni, nie możemy decydować o naszych własnych losach”.

„Niedawno skończyłem 18 lat, jestem już pełnoprawnym obywatelem Polski, mogę głosować, mogę płacić podatki, ale prawnie nie mogę być sobą”.

Zrzut ekranu 2015-10-05 o 21.09.52

„Szansą na zmianę jest ustawa o uzgodnieniu płci. Ustawa ta przeszła przez wszystkie etapy legislacyjne i zatrzymała się na prezydenckim wecie”.

„Nie spodziewałam się, że prezydent Andrzej Duda zawetuje tę ustawę, ponieważ przedstawiał się jako prezydent wszystkich Polaków”.

„Weto prezydenta Andrzeja Dudy jest niezrozumiałe i niepoparte żadnymi merytorycznymi argumentami. Nie rozumiem, dlaczego polityczna decyzja, wynikająca z prywatnego światopoglądu ma wpływać na losy moje i innych transpłciowych osób”.

Zrzut ekranu 2015-10-05 o 21.08.02

„W lipcowym głosowaniu dotyczącym ustawy o uzgodnieniu płci 252 osoby zagłosowały za jej przyjęciem. Jeżeli oni wszyscy oraz osoby, które były wówczas nieobecne, ale popierają tę ustawę, wezmą udział w najbliższych obradach oraz zagłosują za odrzuceniem prezydenckiego weta, ustawa może zostać przyjęta, co ułatwiłoby życie mnie i wielu innym osobom transpłciowym”. 

Korekta: Michalina Jadczak

design & theme: www.bazingadesigns.com