„Jestem gejem” – coming out polskiego księdza z Watykanu

„Nazywam się Krzysztof Charamsa. Ksiądz prałat Krzysztof Charamsa. Jestem funkcjonariuszem Kongregacji Nauki Wiary, drugim sekretarzem Międzynarodowej Komisji Teologicznej, teologiem, filozofem, bioetykiem, wykładam na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Jestem gejem” – powiedział w wywiadzie do filmu „Artykuł osiemnasty”, pierwszego polskiego filmu dokumentalnego o walce o równość małżeńską.

Ksiądz Krzysztof Charamsa: Jestem gejemKsiądz Krzysztof Charamsa: Jestem gejem”Nazywam się Krzysztof Charamsa. Ksiądz prałat Krzysztof Charamsa. Jestem funkcjonariuszem Kongregacji Nauki Wiary, drugim sekretarzem Międzynarodowej Komisji Teologicznej, teologiem, filozofem, bioetykiem, wykładam na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Jestem gejem” – powiedział w wywiadzie do filmu Artykuł osiemnasty, pierwszego polskiego filmu dokumentalnego o walce o równość małżeńską. Więcej informacji, kontakt dla mediów: www.art18.pl/media Wesprzyj produkcję filmu Artykuł osiemnasty na: https://pomagam.pl/art18 To nie koniec! Jutro będziemy z księdzem Charamsą w Watykanie. Śledźcie nasz profil, kolejne informacje wkrótce!

Posted by Artykuł Osiemnasty on 2 października 2015

O księdzu Charamsie stało się głośno w ostatnich dniach za sprawą artykułu „Teologia i przemoc”, opublikowanego w „Tygodniku Powszechnym”. Zajął się w nim z językiem używanym przez księdza Dariusza Oko w publicznych wypowiedziach na temat gender, osób o lewicowych poglądach, ateistów i osób nieheteroseksualnych. Brak reakcji polskich władz kościelnych na nie nazwał skandalem. Pokazał, że poglądy głoszone przez ks. Oko są sprzeczne z chrześcijańską zasadą sprzeciwiania się przemocy. Przeciwnie, są przykładem języka przemocy. „Z punktu widzenia teologii chrześcijańskiej retoryka ks. Dariusza Oko jest nie do zaakceptowania. Godzi nie tylko w rzetelność naukową, ale też w ogólnoludzkie standardy przyzwoitości, a przy tym nadużywa autorytetu, jaki sobie przypisuje. Brak reakcji ze strony władz kościelnych na wystąpienia, które są przepełnione nienawiścią, to skandal.

Warto być przyzwoitym, jak mawiał Władysław Bartoszewski, nawet wtedy, gdy się jest księdzem – naukowcem. A może właśnie szczególnie wtedy” – podkreślał. Oskarżył też środowisko teologiczne o milczącą akceptację dywagacji ks. Oko, jego wybijającego się reprezentanta, jak również Konferencję Episkopatu Polski, która „brakiem reakcji na aberracje językowe czy umysłowe swego eksperta zdaje się je popierać”.

Tekst ks. Charamsy to pierwszy tak znaczący i mocny głos człowieka Kościoła w sprawie ks. Oko.

Rozmawiając z twórcami filmu Artykuł osiemnasty, duchowny stwierdził, że w ostatnich latach zarówno władze Polski, jak i Kościół „dotknęły przestworzy kryzysu, obłudy, fałszu i nieczułości”. I wymienił symptomy tego kryzysu: „Gdy w parlamencie mojej ojczyzny ktoś może sobie bezkarnie ubliżać osobom homoseksualnym, gdy ktoś może sobie objeżdżać jak ksiądz Oko mój kraj ze swoim teatrem absurdu, demagogii, ideologii i robić to bezkarnie, gdy ktoś, kto zostaje prezydentem tego kraju, może sobie pozwalać na insynuacje o jakichś niewłaściwych strojach mojej grupy społecznej i następnego dnia nie przeprosić za swoje słowa, gdy poprzedni prezydent przez pięć lat nie spotyka rodzin homoseksualnych nawet na pół godziny, by spojrzeć im w oczy, bezkarnie ignorując tych, dla których został ustanowiony, by im służyć, gdy Kościół milczy, podle, ohydnie milczy, gdy Dominik z Bieżunia odbiera sobie życie, bo nie może wytrzymać homofobii, nienawiści, gdy Kościół wtedy milczy i legalistycznie zostawia wszystko jakiejś tam prokuraturze, gdy Kościół, który ma być autorytetem moralnym wtedy milczy, to znaczy, że dotknęliśmy przestworzy kryzysu”.

„Gdzie jest nasza Ewangelia?” – pyta pod koniec wywiadu ksiądz Chramasa.

Artykuł osiemnasty to film dokumentalny poświęcony staraniom o wprowadzenie równouprawnienia osób LGBT w Polsce. Jest to seria rozmów z osobami reprezentującymi różne dziedziny – media, politologia, socjologia, prawo itd. – aktywistami i aktywistkami, parami jednopłciowymi pragnącymi sformalizować swoje związki oraz wychowującymi dzieci. Film to niezależna produkcja kierowana do dystrybucji telewizyjnej oraz festiwalowej. Do tej pory wzięli w nim udział między innymi: prof. Ewa Łętowska, prof. Monika Płatek, prof. Zbigniew Lew-Starowicz, prof. Jacek Kochanowski, dr Alicja Długołęcka, dr hab. Joanna Mizielińska, dr hab. Jakub Urbanik, dr Bożena Keff, dr Agnieszka Graff, Renata Kim, dziennikarka „Newsweeka”, Eliza Michalik, publicystka Superstacji, Piotr Pacewicz, publicysta „Gazety Wyborczej”, Tomasz Raczek i Jacek Dehnel.

Więcej informacji o filmie:
www
FB
pomagam.pl

design & theme: www.bazingadesigns.com