Jane Austen pojawi się na banknocie

Dyrektor Banku Anglii Mark Carney zapowiada, że autorka będzie zdobiła banknot od 2017 r. Jest to zwycięstwo aktywistów/ek żądających więcej kobiecych twarzy.

Jane-Austen-banknote-010

Dzięki zwycięstwie bojowników/czek domagających się kobiecej reprezentacji (poza Królową) na krajowych banknotach, kolejną potwierdzoną twarzą nominału dziesięciu funtów została Jane Austen. Sir Mervyn King, dyrektor naczelny Banku, zdradził parlamentarzystom, że autorka „Dumy i Uprzedzenia“, jako potencjalna kandydatka „czekała w rezerwie“, a Mark Carney potwierdził ten wybór w środę. Zmiana wizerunku nastąpi prawdopodobnie w 2017 r.

„Jane Austen z pewnością zasługuje na miejsce w grupie postaci historycznych figurujących na naszych banknotach. Jej powieści mają trwały i uniwersalny przekaz, jest rozpoznawalna jako jedna z największych pisarek angielskiej literatury.“ – powiedział nowy dyrektor. Przy okazji ogłosił, że Bank przeprowadzi inspekcję procesu wybierania głów mających zdobić nominały, aby zapewnić zróżnicowanie ich zakresu.

„Wierzymy, że banknoty powinny uczcić całą gamę wielkich brytyjskich postaci historycznych, wraz z ich zasługami dla wielu dziedzin życia. Bank zobowiązuje się do tego celu, a my chcemy, aby ludzie mieli zaufanie do naszego zaangażowania w różnorodność. Dlatego dzisiaj ogłaszam rewizję procesu selekcji przyszłych postaci.“ – dodał Carney. Przegląd będzie nadzorowany przez głównego kasjera Chrisa Salmona, którego podpis zatwierdza wszystkie banknoty.

Ogłoszenie Carney’a miało na celu stłumienie trzymiesięcznej burzy protestów, wywołanych po ogłoszeniu króla, że jedyną kobietę (poza królową) zdobiącą banknot – czyli reformatorkę więziennictwa Elizabeth Fry – zastąpi w 2016 r. twarz Winstona Churchilla. Fry i Florence Nightingale to jedyne dwie kobiety inne niż królowa, które pojawiły się na banknotach od czasu wprowadzenia zwyczaju portretowania figur historycznych w 1970r.

Działacze/ki grozili/ły podaniem Banku do sądu za dyskryminację, powołując się na Akt Równości z 2010r. i zorganizowaną przez stronę kampanii Change.org petycję gromadzącą ponad 35,000 podpisów. Zaproszona do dyskusji z Salmonem na temat tego problemu Caroline Cradio-Perez, współzałożycielka feministycznego bloga Women’s Room i szefowa kampanii, określiła obwieszczenie banku jako „znakomity dzień dla kobiet“. „Bez kampanii, bez 35,000 podpisów petycji, Bank Anglii bezmyślnie wymazałby kobiety z historii. Ciepło przyjmujemy ten ruch ze strony Banku i dziękujemy za wysłuchanie nas oraz podjęcie tak pozytywnego i stanowczego kroku, by zakończyć nasze zmartwienie.“ – powiedziała.

„Wiadomość o potwierdzeniu Jane Austen jest fantastyczna, ale usłyszeć, że proces selekcji będzie kompleksowo zbadany – to jeszcze lepsza wiadomość.“

Bojownicy/czki ogłosili/ły, że 13,000 funtów zebranych do zakwestionowania decyzji banku przed sądem zostanie przekazane orgnizacjom charytatywnym działającym na rzecz kobiet, w tym Rape Crisis.

Cradio-Perez przyznała, że Austen nie stała na czele jej listy marzeń jako nowa kobieca twarz na banknocie, lecz mimo to była szczególnie trafnym wyborem, biorąc pod uwagę kontekst: „Austen była niesamowicie inteligentną kobietą. Spędzała czas na nabijaniu się z establishmentu, wszystkie jej książki opowiadały o tym, jak kobiety są uwięzione i źle przedstawiane. Smutne, że mówiła o tym dwieście lat temu, a ja muszę powtarzać to dziś.“

Posłanka Stella Creasy, pomagająca zorganizować napisanie listu od czterdziestu sześciu członków i członkin Partii Pracy do Davida Camerona, mówi: „Wielka Brytania ma wiele kobiet w swojej historii, które są powodem do dumy. Dzisiejsza decyzja pozwala na oczekiwanie, że będzie więcej takich w przyszłości“.

Po zapowiedziach zmian, członkowie społeczeństwa przekazali własne sugestie, kto powinien pojawić się na banknotach, chociaż Bank uwzględnia jedynie te, które wniosły „niezaprzeczalny wkład w konkretnej dziedzinie pracy”. Lista publicznych propozycji zostanie rozpatrzona, ale ostateczna dezycja pozostaje w rękach dyrektora banku.

Obok portretu Austen na nowym druku widnieć będą jej biurko, pióra z Chawton Cottage w Hampshire, gdzie mieszkała; dom brata, Godmersham Park, który często odwiedzała i który uważany jest za inspirację do niektórych powieści oraz cytat Panny Bingley z „Dumy i Uprzedzenia“: „Nie ma jak lektura, to moje święte przekonanie!“

Autorki: Katie Allen i Heather Stewart

design & theme: www.bazingadesigns.com