Jak „Sound Women” starają się zwrócić uwagę na nierówność płci w stacjach radiowych?

Tylko 1 z 5 osób prowadzących audycję w brytyjskim radiu to kobieta. Nadszedł już najwyższy czas, aby puścić w eter żeńskie głosy. 

 Sarah ChampionSarah Champion, prezenterka w Radiu Absolute, jest członkinią organizacji „Sound Women”, która pomaga kobietom w przebiciu się przez szklany sufit w przemyśle medialnym.

W przełomowym badaniu „Sound Women”, pierwszym tego rodzaju w Wielkiej Brytanii, wykazano, że tylko 1 na 5 głosów w krajowych stacjach radiowych należy do kobiety.

„Nie powiem, że jestem zaskoczona tymi wynikami. Pracuję w branży od ponad 15 lat i każdego dnia walczę z dyskryminującym podejściem, że ludzie, a zwłaszcza kobiety, nie lubią słuchać kobiecych głosów w radiu. Tak, jak powiedziała to kiedyś moja znajoma Emma Caldwell, prezenterka Capital Network: Kto chce przy śniadaniu usłyszeć żeński pisk?

Brak kobiet w mediach jest poważnym problemem, który wymaga podjęcia zdecydowanych działań. Kobiety-spikerki są wyraźnie niedoreprezentowane w czasie najwyższej słuchalności- tylko 13% prowadzi audycje w godzinach porannych i 12% popołudniami, w czasie szczytu komunikacyjnego.

Moim młodzieńczym postanowieniem było niegodzenie się na pracę w programach śniadaniowych jako chichocząca w tle „ozdoba” głównego gospodarza. Grzecznie odmawiałam współpracy tego typu w większych stacjach i bez wahania przyjęłam propozycję poprowadzenia własnego programu w prime time (paśmie popołudniowym) za jedyne £ 13,000 rocznie. Przez kilka lat byłam także współprowadzącą programu na stacji Horizon w Milton Keynes i cieszyłam się każdą sekundą wspólnych audycji. Dwa lata później dostałam wymarzoną pracę w „1 Golden Square”, stacji dla której zawsze chciałam pracować… Jestem tu już więcej niż osiem lat.

Do prowadzenia audycji zainspirowała mnie prezenterka Debbie Mac (spikerka w „Capital London”, „Galaxy” a obecnie „Real Radio”), z którą miałam przyjemność pracować z pod koniec lat 90.

Debbie uważa, że postrzeganie kobiet w radiu opiera się na nieprawdziwych założeniach: „Nigdy nie widziałam na oczy żadnych naukowych badań jasno stwierdzających, że żeński głos w eterze przyczynia się do spadku słuchalności. Niestety, mniej miejsca dla prezenterek oznacza mniejsze możliwości przebicia się dla nowego talentu. Znalezienie prowadzącego/j o przyjemnym, wpadającym w ucho głosie, łebskiego/j i świadomego/j swojej wartości nie powinno zależeć od płci”.

Założycielka „Sound Women”, Maria Williams, twierdzi, że więcej żeńskich głosów w brytyjskim radiu jest niezwykle ważne zarówno dla słuchaczek, jak i dziewczyn aspirujących do roli prezenterek. W bezpośredniej reakcji na badania „Absolute Radio” zainicjowało program stażowy mających na celu wspieranie kobiecej twórczości ze szczególnym naciskiem na znalezienia nowego radiowego talentu.

„Mam nadzieję zainspirować kogoś w ten sam sposób, jak kiedyś ja zostałam zainspirowana. Początki kariery nie są łatwe – przypominają bezpłatną pracę wolontariacką. W moim przypadku prawie przez rok odbierałam telefony od słuchaczy o 5 rano… Oczywiście udział w lokalnych, radiowych roadshow daje dużą satysfakcję. Nie da się jednak ukryć, że występując w roli „seksownej śnieżynki” czułam się zażenowana. Na początku nie dostajesz żadnych pieniędzy, z czasem pojawia się niskie wynagrodzenie i niekorzystne godziny pracy… Więc czy warto wiązać swoją przyszłość z radiem? Absolutnie! Kocham to, co robię. Jestem pasjonatką muzyki, którą gram, uwielbiam interakcje ze słuchaczami, wywiady z największymi światowymi muzycznymi kapelami oraz koncerty. Czekam z niecierpliwością na nową dziewczynę, która będzie czuć się dokładnie tak samo jak ja”.

Autorka: Sarah Champion

Tłumaczenie: KU

design & theme: www.bazingadesigns.com