Wójcik: Jak one kodują!

Właśnie skończyłam przeglądać, analizować i oceniać 1155 zgłoszeń, które przyszły na kolejne warsztaty programistyczne Rails Girls Warsaw. Odezwało się mnóstwo dziewczyn i kobiet, które żałują, że nie zainteresowały się programowaniem wcześniej, czują się wykluczone z cyfrowego świata, zazdroszczą umiejętności swoim partnerom, kolegom, współpracownikom. Piszą, że chciały się nauczyć, ale nie miały odwagi, bo kodowanie wydawało się takie męskie i trudne. Inne wspominają, że kiedy zaczynały, były wyśmiewane albo zniechęcane. Niektóre chcą po prostu spróbować czegoś nowego.

railsgirls

Wysłały zgłoszenie, bo promując warsztaty, zawsze zaznaczamy, że programowanie jest świetną przygodą, którą każdy może i powinien przeżyć. Dodajemy do kodu uśmiech, beztroskę, słodycze i serduszka. Staramy się zrobić wszystko, by pokazać, że podczas naszych warsztatów panuje luźna atmosfera, że mogą poczuć się bezpiecznie, że nic nie stanie im na drodze i że wreszcie mogą zobaczyć, czym jest ten mityczny świat komputerów. Sądząc po liczbie zgłoszeń, bardzo dobrze eliminujemy obawy i wzbudzamy ciekawość.

Jestem programistką od wielu lat, przez większość tego czasu pracowałam jako jedna z niewielu dziewczyn w zespole w zdominowanym przez mężczyzn środowisku. Uważam, że większa równowaga płci zapewniłaby lepszą atmosferę i wydajność pracy. Dlatego właśnie zależy mi na pokazaniu, że kodowanie nie jest wyłącznie męskim zajęciem i z tego powodu włączam się w organizację inicjatyw edukacyjnych, takich jak Rails Girls Warsaw.

Gdyby nie warsztaty, nie wiedziałabym, ile dziewczyn boi się spróbować, miało złe doświadczenia z technologią w przeszłości lub uważa, że są kompletnie niezdolne do podjęcia walki, a co najgorsze – ile z tych złych doświadczeń wynikało ze zniechęcania ich przez bliskich do realizowania się na tym polu. Skala problemu wydaje mi się przytłaczająca. Wystarczyła niewielka promocja, żeby przekonać do zgłoszenia się tysiące dziewczyn, które dotychczas obawiały się programowania, ale w bezpiecznej atmosferze gotowe są próbować. Tymczasem miejsc jest zaledwie 45.

Problem braku kobiet w branży IT jest oczywiście złożony – wynika zarówno z uwarunkowań społecznych, jak i wychowania (edukacji). Nie da się rozwiązać go od ręki, a na pewno nie serią małych warsztatów. Warto jednak pamiętać, że wszystko, co jest potrzebne do nauki, jest już dostępne. Wystarczy się przemóc i skorzystać z któregoś z setek instruktaży zamieszczonych w sieci. Jeśli jednak nadal będziesz mieć wątpliwości, zapytaj – znajdzie się mnóstwo osób, które chętnie pomogą.

Magdalena Wójcik, Rails Girls Warsaw

image description

design & theme: www.bazingadesigns.com