Izba Reprezentantów przegłosowała ustawę zabraniającą późnych aborcji

Lekarzom i lekarkom grozi do 5 lat pozbawienia wolności za przeprowadzenie aborcji po 20 tygodniu ciąży, niemniej jednak szanse ustawy na wejście w życie są niewielkie.

Trent-Franks-AP1

                    Trent Franks, Republikanian, który pierwszy wyszedł z projektem ustawy .

We wtorek wieczorem Izba Reprezentantów przegłosowała ustawę zabraniającą wykonywania aborcji na kobietach po 20 tygodniu ciąży. Lekarzom i lekarkom za taki czyn miałoby grozić do 5 lat pozbawienia wolności.

Mimo że Biały Dom obiecał zawetować ustawę,  projekt przeszedł już przez Senat – uczestnicy/zki kampanii podkreślają, iż jest ona niekonstytucyjna. Symboliczne głosowanie miało służyć jako przypomnienie o sile ruchu anty-aborcyjnego wśród Republikanów.

Wielu strategów politycznych myślało, że partia będzie się w przyszłości mniej skupiała na aborcji, po tym jak niewielkie poparcie mieli wśród głosujących kobiet podczas wyborów prezydenckich w 2012r. Jednak Izba Reprezentantów poparła projekt ustawy licząc na przychylność w świetle poruszenia wywołanego skazaniem Pensylwańskiego lekarza za mordowanie zdrowych noworodków.

W głosowaniu pomiędzy partiami, 228 glosujących poparło ustawę „O ochronie dzieci nienarodzonych zdolnych do odczuwania bólu”,  196 głosowało przeciwko. 6 Demokratów/ek i 6 Republikanów/ek głosowało sprzecznie z interesami partii. Nazwa ustawy odzwierciedla temat sporów dotyczących płodu w drugim trymestrze ciąży odczuwającego ból.

„Po 20 tygodniu nienarodzone dziecko reaguje na bodźce odczuwając je  jako bolesne, tak samo jak dorosły, np. poprzez drgnięcie” – stanowi tekst ustawy.

Zwolennicy/zki prawa wyboru twierdzą, że nie tylko powyższe stwierdzenie jest zwodnicze, lecz także powyższa uchwała jest niezgodna z postanowieniami sądu najwyższego, ponieważ prawo do aborcji jest gwarantowane przez konstytucję Stanów Zjednoczonych.

Wśród komentarzy przyciągających kpiny w poniedziałek ukazała się sugestia Republikanina z Teksasu Michaela Burgess broniącego ustawy poprzez sugestię, że płody się masturbują. „Spójrzcie na 15. tygodniowe dziecko. Ono wykonuje konkretne ruchy w konkretnym celu” – mówi – “Dotyka swojej twarzy. Jeśli to męski płód może mieć ręce między nogami. Jeśli odczuwa przyjemność, chyba nie trudno sobie wyobrazić, że odczuwa także ból?”

Przedstawiciel Izby, John Behner, odparł sugestie, że ta symboliczna ustawa miałaby niejako zniszczyć próby Republikanów/ek w celu uzyskania jak największej liczby kobiet-wyborczyń. “Po procesie Kermit Gosnell (w Pensylwanii) i innych przerażających wydarzeniach, które miały ostatnio miejsce – większość Amerykanów/ek wierzy w zasadność tej ustaw i ja też w nią wierzę” – powiedział.

Ustawa zabrania przeprowadzania aborcji “jeśli przypuszczalny wiek nienarodzonego dziecka od momentu zapłodnienia wynosi 20 tygodni lub więcej, z wyjątkiem sytuacji, kiedy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu, w celu uratowania życia kobiety zagrożonego zaburzeniami, chorobą lub urazem”.

Osoba niestosująca się do ustawy będzie podlegała karze grzywny lub karze pozbawiania  wolności do lat 5.

Republikanie dodali późną poprawkę, która bierze pod uwagę kobiety, które zostały zgwałcone, mimo że takie przypadki były rzadkie.

W poniedziałek Biały Dom potwierdził, że sprzeciwi się ustawie zainicjowanej przez Republikana z Arizony – Trenta Franks, w której zapisano iż „nie do zaakceptowania jest ograniczanie zdrowia kobiet, ich prawa do reprodukcji, oraz pozbawianie ich prawa do wyboru”.

“Ustawa ta nie jako jest bezpośrednią konkurencją dla Roe vs Wade i pokazuje pogardę dla zdrowia i praw kobiet oraz tego jaką rolę odgrywają lekarze w podejmowaniu decyzji zdrowotnych oraz jakie mają miejsce w konstytucji” – dodają. „Jeśli ustawa dojdzie do prezydenta jego doradcy zalecą mu zawetowanie ustawy”.

Mimo wszystko prawo do aborcji jest pod coraz większym odstrzałem ze strony prawodawstwa we wszystkich stanach i uchwalenie ustawy najprawdopodobniej pociągnie za sobą kampanie antyaborcyjne i wskrzesi najbardziej kontrowersyjne aspekty polityki USA.

Dan Roberts

Tłum. Agnieszka Kopeć

źródło: http://www.guardian.co.uk/world/2013/jun/19/republicans-pass-bill-criminalise-abortion

  1. nostromo

    Aborcja (lub tez promowany „Moj wybor”)-jakie ladne okreslenie morderstwa na bezbronnej istocie.

Prosimy używać nowych komentarzy

design & theme: www.bazingadesigns.com