Inspirujące kobiety wzorem dla dziewczynek

Fotografka Jaime C. Moore świętując piąte urodziny swojej córki pokazuje alternatywne wzory do naśladowania dla dziewczynek.

Teoretycznie wiele powinno dzielić zdjęcia poniżej. Na jednym widzimy 5-letnia Emmę z Teksasu w swetrze mamy. Drugie zdjęcie przedstawia amerykańska sufrażystkę i bojowniczkę o prawa obywatelskie – Susan B Anthony. Pomimo, że cień pod podbródkiem jest nieco mniej widoczny u młodszej modelki, oba portrety łączy zdecydowane poczucie celu. Portret Emmy przedstawionej jako Susan B Anthony jest zrobiony przez jej matkę Jaime C. Moore i jest częścią serii portretów na piąte urodziny Emmy. Pozostałe portrety ukazują Emmę jak Amelie Earhard (ulubione wcielenie Emmy), Helen Keller oraz Jane Goodal. Ostatni z portretów pokazuje samą Emmę.

Moore jako fotografka specjalizuje się w zdjęciach ślubnych, zaręczynowych i rodzinnych. Jak wpadła na pomysł żeby uwiecznić urodziny córki właśnie w ten sposób? „Wszędzie szukałam inspiracji – fora fotograficzne, Pinterest, Google, wszędzie tam małe dziewczynki były przebrane za księżniczki. Emma ma już pięć lat i zaczyna formułować własne opinie. To skłoniło mnie do refleksji, że są prawdziwe kobiety, prawdziwi ludzie, do których można aspirować”. Wyszła z propozycją przebrania Emmy za pięć różnych słynnych kobiet. „Każda z tych kobiet jest inna. Każda z nich pokonała wiele przeszkód i osiągnęła to, co sobie postanowiła”. Nie trudno było przekonać Emmę do projektu, mówi Jaime. „Emma jest naturalna, fotogeniczna, lubi pozować i myślę, że kamera ją kocha. Pokazałam jej oryginalne portrety i na tym moja rola się skończyła. Reszta to zasługa Emmy”. Ostatni portret przedstawia Emmy jako kandydatkę na prezydentkę Stanów Zjednoczonych w roku 2044. Emma nie tylko nie jest zakłopotana tym, że wcieliła się role starszych kobiet, wręcz przeciwnie, widoczna jest jej pewność siebie, którą Emma czerpie od bohaterek ze zdjęć obok.

Susan Anthony and EmmaSusan B Anthony (1820-1906) feministka i działaczka na rzecz praw obywatelskich, foto: Jaime C Moore

Amelia Earhart and EmmaEmma jako pilotka i pisarka Amelia Earhart (1897-1959), zdjęcie: Jaime C Moore

Jane Goodall and EmmaJane Goodall (urodzona w 1934) to antropolożka i pisarka, foto: Jaime C Moore

Helen Keller and EmmaTutaj jako Helen Keller (1880-1968), pisarka, aktywistka i edukatorka, foto: Jaime C Moore

EmmaZdjęcie Emmy jako kandydatki do wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych w 2044 roku, foto: Jaime C Moore

Tłumaczenie: Kamila Tomczak

design & theme: www.bazingadesigns.com