Inicjatywa Aborcja Bez Granic pomogła w dostępie do aborcji ponad 1400 osobom w ciągu ostatnich 6 miesięcy

Grupa organizacji działająca wspólnie jako Aborcja Bez Granic od 11 grudnia 2019 informowała o dostępnych opcjach bezpiecznej aborcji, udzielała konsultacji przed, w trakcie i po aborcji, informowała o tym, jak zdobyć bezpieczne tabletki do aborcji farmakologicznej, wspierała finansowo, logistycznie i praktycznie w organizacji zabiegów aborcyjnych za granicą.

• Aborcja Bez Granic, która zaczęła działać 11 grudnia 2019 roku, od czasu startu inicjatywy przeprowadziła 2 tysiące rozmów telefonicznych z 1439 osobami i udzieliła 458 porad mailowych.

• Spośród osób, które skontaktowały się z infolinią 101 zgłosiło potrzebę wyjazdu do innego kraju, żeby tam otrzymać dostęp do zabiegu aborcji i opiekę medyczną.

• Aborcja Bez Granic w ciągu ostatnich sześciu miesięcy udzieliła wsparcia finansowego w wysokości ponad 122 540 złotych. Kwota ta obejmuje koszt organizacji wyjazdów, cenę zabiegów, zakwaterowanie i pobyt w innym kraju.

• Pandemia koronawirusa to kolejna bariera w dostępie do aborcji.

• Inicjatywa Aborcja Bez Granic planuje pracować tak długo, jak długo będą zgłaszać się osoby potrzebujące wsparcia w dostępie do aborcji.

Aborcja Bez Granic pomaga wszystkim osobom, które potrzebują dostępu do bezpiecznej aborcji. W ciągu ostatnich 6 miesięcy od momentu startu inicjatywy na infolinię zadzwoniło ponad 1,430 osób a łączna liczba odebranych połączeń wynosi 2,234. Aborcja Bez Granic odebrała 458 wiadomości mailowych. Podane liczby dotyczą tylko osób, które kontaktowały się z ABG bezpośrednio. Dodatkowo, organizacje wchodzące w skład inicjatywy, czyli Kobiety w Sieci (Polska), Aborcyjny Dream Team (Polska), Women Help Women (organizacja międzynarodowa), Abortion Network Amsterdam (Holandia), Ciocia Basia (Niemcy) or Abortion Support Network (Anglia), odbierały wiadomości i telefony swoimi kanałami.

Wsparcie oferowane przez inicjatywę Aborcja Bez Granic obejmowało rzetelne, uczciwe i praktyczne poradnictwo na temat przerywania ciąży, konsultacje w zakresie opieki okołoaborcyjnej, rzetelne informacje na temat aborcji farmakologicznej, poradnictwo związane z aborcją za granicą, pomoc w wyborze kliniki i umawianiu zabiegów, organizacji wyjazdów i pobytu w krajach, w których odbywały się zabiegi aborcyjne, finansowanie i współfinansowanie kosztów zabiegów, podróży i pobytu, wsparcie w tłumaczeniu i towarzyszenie podczas zabiegów w klinikach.

Zdecydowana większość osób kontaktujących się z Aborcją Bez Granic potrzebowała informacji na temat bezpiecznej aborcji farmakologicznej, którą można przeprowadzić w domu.

Pytania dotyczyły źródeł bezpiecznych tabletek i wsparcia podczas procesu aborcji farmakologicznej. Pozostałe osoby (101) potrzebowały wsparcia w organizacji wyjazdu za granicę w celu otrzymania dostępu do aborcji. Nie wszystkie osoby z tych 101 ostatecznie przerwały ciążę – kilka osób zdecydowało się na kontynuację ciąży, kilka zaś nie było w stanie uzyskać dostępu do bezpiecznej aborcji, gdyż długość ciąży przekroczyła limit określony w holenderskim i angielskim prawie aborcyjnym.

Covid-19 zaskoczył wszystkich, również inicjatywę Aborcja Bez Granic. Wszystkie grupy musiały działać jeszcze intensywniej. Przywrócone granice, zamknięte lotniska, zatrzymane podróże kolejowe sprawiły, że wyjazdy aborcyjne stały się jeszcze bardziej skomplikowane, droższe i pochłaniające więcej czasu. Aborcja Bez Granic potraktowała to jako kolejne utrudnienia (poza tymi już występującymi: restrykcyjne prawo, stygmatyzacja aborcji, warunki ekonomiczne, niestabilna sytuacja finansowa i zawodowa, często występująca przemoc domowa, brak opieki nad dziećmi, które już się posiada) w dostępie do bezpiecznej aborcji, z którymi trzeba było sobie poradzić. Pomimo tych wszystkich utrudnień, Aborcja Bez Granic była stanie dalej pomagać i wspierała osoby w wyjazdach po aborcje do Niemiec, Holandii, Anglii i innych części Europy.

Aborcja Bez Granic w liczbach:

Od 11 grudnia 2019 otrzymałyśmy 2,234 telefony od 1439 osób.

W poszczególnych miesiącach te liczby przedstawiały się następująco:

Telefony / Osoby

Grudzień (od 11.12):  303 / 227

Styczeń  305 / 228

Luty  334 / 250

Marzec  393 / 193

Kwiecień 401 / 255

Maj 420 / 250

Czerwiec (do 8.06)  72 / 36

Otrzymałyśmy również 458 maili.

W tym czasie łączna suma wsparcia finansowego to 122 540 złotych, z czego 97 395 złotych to koszty samych zabiegów a 25 041 złotych to koszty podróży i pobytu w innym kraju.

Justyna Wydrzyńska, Kobiety w Sieci:

Jesteśmy poruszone tym, ile osób skontaktowało się z nami w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Spodziewałyśmy, że telefonów będzie sporo, ale gdy w Polsce rozpoczęła się epidemia koronawirusa, liczba telefonów wzrosła niemal dwukrotnie. Od 2006 roku udzielamy rzetelnych porad osobom, które tych informacji potrzebują i nie przestaniemy tego robić, dopóki będzie taka potrzeba.”

Karolina Więckiewicz i Natalia Broniarczyk, Aborcyjny Dream Team:

Nikt nie spodziewał się, że trzy miesiące po ogłoszeniu Aborcji Bez Granic nastąpi globalna pandemia, ale na szczęście osoby, z którymi tworzymy Aborcję Bez Granic, to doświadczone w bojach działaczki. Wspólnie udaje nam się pokonywać nawet te bariery, które wynikają z wybuchu pandemii. Aborcja w czasach koronawirusa to przede wszystkim aborcja farmakologiczna w domu, a dostęp do bezpiecznych leków, rzetelnych informacji i wsparcia okazały się kluczowe w tym czasie. Pandemia tylko uwypukliła już istniejące bariery w dostępie do aborcji. Zdarzało nam się wspierać osoby, które potrzebowały zachować aborcję w sekrecie i przyjmowały leki, gdy mąż pracował zdalnie za ścianą. Nieustanie staramy się pomagać wszystkim osobom, które się z nami kontaktują i rozpowszechniać informacje, o tym, że aborcja farmakologiczna w domu do 12 tygodnia ciąży jest całkowicie bezpieczna, a przerwanie własnej ciąży jest całkowicie legalne.”

Mara Clarke, Abortion Support Network:

Aborcja Bez Granic odniosła sukces wykraczający znacznie poza to, na co miałyśmy nadzieję. To wielka radość i przywilej pracować z Kobietami w Sieci, Aborcyjnym Dream Teamem, grupą ANA (Abortion Network Amsterdam), Women Help Women i Ciocią Basią, udzielać praktycznych informacji oraz wesprzeć te ponad 100 osób, które się z nami skontaktowały. Dodatkowo – środki, które przeznaczamy na działalność Aborcji Bez Granic sprawiają, że nasze organizacje partnerskie mogą swoje własne środki przeznaczać na wsparcie osób, które kontaktują się z nimi bezpośrednio. To sytuacja podwójnego zwycięstwa.”

Zuzanna Dziuban, Ciocia Basia: 

Ciocia Basia jest zachwycona możliwością wspólnej pracy, ponad granicami, żeby zapewnić dostęp do aborcji i innych świadczeń osobom, które tego potrzebują. Jesteśmy jednocześnie szczęśliwe z powodu sukcesu naszej wspólnej pracy, ale też oczywiście skrajnie krytyczne wobec ograniczeń prawnych w Polsce i innych cześciach Europy, które sprawiają, że aborcyjne fundusze w ogóle muszą istnieć. Mamy nadzieję, że nasza działalność sprawi, że stanie się to oczywiste, że każdy kraj musi zapewnić bezpieczną, legalną i dostępną aborcję dla wszystkich osób, które w nim mieszkają i jej potrzebują.”

Abortion Network Amsterdam:

Pomaganie osobom w dostępie do aborcji w czasie pandemii to nie było coś, co planowałyśmy, kiedy zaczynałyśmy inicjatywę, ale Covid-19 bardzo pokazał bardzo wyraźnie, jak barbarzyńskie są złe ustawy aborcyjne. W przeszłości złe regulacje sprawiały, że uzyskanie aborcji bywało trudne nawet dla osób, które mają pieniądze i możliwości, ale też szczególnie trudne dla osób, które mają mniej pieniędzy, są w przemocowych związkach lub mają niepewny status migracyjny. Teraz każdy może zobaczyć, jak trudny jest dostęp do aborcji, gdy podróżowanie nie jest możliwe.”

Kinga Jelińska, Women Help Women:

Aborcja Bez Granic jest inicjatywą o solidarności, radykalnej empatii i praktycznej pomocy. Rozbijamy granice, żeby zapewnić osobom w Polsce dostęp do aborcji. Zapewnimy tylu osobom, ilu możemy, informację i dostęp do tabletek aborcyjnych (mifepriston i mizoprostol) oraz wiedzę na temat tego, jak ich bezpiecznie użyć zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia. Zapewniamy, że dostęp do aborcji nie zależy od tego, gdzie osoba się urodziła, jaki ma paszport, ile lat, jaką płeć czy jaką wyznaje religię. Dopóki każda osoba, która potrzebuje aborcji nie będzie mogła otrzymać do niej dostępu blisko swojego miejsca zamieszkania, dopóty będziemy działać”.

Aborcja Bez Granic podkreśla, że dalej będzie realizować obrane przez siebie cele:

• pomoc w dostępie do aborcji

• destygmatyzacja aborcji, zarówno tej farmakologicznej w domu, jak i tej w klinice za granicą,

• bezwarunkowe wsparcie i radykalna empatia, które obejmują niezadawanie pytań osobom potrzebującym aborcji, o to jak zaszły ciąże, dlaczego chcą ją przerwać

• uznanie autonomii drugiej osoby i zaufanie decyzjom, które ta osoba podejmuje

• zapewnienie, że „nie stać mnie na aborcję” nie może być jedynym powodem, dla którego ktoś zostaje rodzicem.


W ramach świętowania półrocza istnienia Aborcji Bez Granic, pragniemy zaprosić wszystkie osoby do rozpowszechniania informacji o naszej inicjatywie. Serdecznie zachęcamy do zostawiania ulotek informacyjnych w instytucjach ochrony zdrowia, u swoich lekarzy/rek, ginekologów/żek.

Po ulotki można zgłaszać się mailowo na adres: administracja@maszwybor.net

11 czerwca 2020 zapraszamy na Facebook AborcyjnyDreamTeam, gdzie o godzinie 15.00 rozpocznie się czterogodzinny maraton rozmów o aborcji online, w którym wezmą udział członkowskie organizacje inicjatywy, badaczki, lekarz wykonujący aborcje w Londynie, organizacje pomagające w aborcjach w Meksyku, działaczki z Polski i zagranicy.  Link do wydarzenia.


Jeśli jesteś w Polsce i potrzebujesz pomocy w dostępie do aborcji, możesz zadzwonić do Aborcji Bez Granic pod numer +48 22 29 22 597 lub odwiedzić stronę aborcjabezgranic.pl


Kontakty dla mediów:

Kobiety w Sieci: Justyna Wydrzyńska, +48 725 892 134, justyna@maszwybor.net

Aborcyjny Dream Team, Karolina Więckiewicz, +48 501 074 469, kontakt@aborcyjnydreamteam.pl,

Aborcyjny Dream Team, Natalia Broniarczyk, +48 503 098 993, kontakt@aborcyjnydreamteam.pl

Abortion Support Network: Mara Clarke, +44 7913 353 530, mara@asn.org.uk

Abortion Network Amsterdam, +31 616111734, anamsterdam@riseup.net

Ciocia Basia, Zuzanna Dziuban, +49 1742563357, ciocia.basia@riseup.net

Women Help Women, Kinga Jelińska, +31 645956581, kinga@womenhelp.org

design & theme: www.bazingadesigns.com