W Indiach broń ma chronić kobiety przed gwałtem

Nirbheek, czyli nowa broń produkowana w Indiach, przeznaczona jest głównie do użytku przez kobiety. Nazwa została nadana w hołdzie ofierze gwałtu z grudnia 2012 roku – Nirbhayi. W języku Hindi słowo „nirbheek” znaczy „nieustraszona” lub „nieustraszony”.

Indian protestors hold placards as they take part in a protest to mourn the death of a gang-raped student, in Mumbai on December 29, 2012. A medical student who was savagely gang-raped in New Delhi died in a Singapore hospital on December 29, triggering appeals for calm from Indian leaders who feared a fresh outburst of violent street protests. AFP PHOTO/ PUNIT PARANJPEProtest po śmierci Nirbhayi, która padła ofiarą gwałtu

Produkcja broni wystartowała 6 stycznia i jak donosi India Times, zanotowano już ponad 20 zamówień oraz 80 formalnych zapytań.

Wg państwowych rejestrów ponad milion osób ma licencję na posiadanie broni. To ponad cztery razy więcej niż liczba uprawnionych do tego osób w policji. W liczbach bezwzględnych Indie są drugim krajem na świecie pod względem ilości broni w posiadaniu prywatnym [1].

Część kobiet jest jednak przeciwna noszeniu podręcznej broni w celu pomocy przy zwalaczniu napastowania w transporcie publicznym. Shalini Seth, cytowana przez India Times, mówi: „Nie ma niczego, co można zrobić kobiecie bez broni, a czego nie można kobiecie z bronią”.

Arun Kumar, oficer indyjskiej policji, twierdzi jednak, że broń może wiele zmienić. Tłumaczy, że w większości wypadków sprawca napaści nie liczy się, że ofiara może stawiać opór. „Kobiety noszące podręczną broń z pewnością mogą zmienić tę tendencję”, kończy Kumar.

Ciężko sobie wyobrazić, by masowe zbrojenie kobiet w Indiach miało pomóc walczyć z kulturą gwałtu. Być może jednak władze kraju nie mają pomysłu na skuteczniejszą edukację mężczyzn i sięgają po środki, które mają pomóc w perspektywie krótkowzrocznej (choć i to jest wątpliwe). 

[1] Gun Policy, Number of Privately Owned Firearms – World Ranking w: www.gunpolicy.org/firearms/region/india

design & theme: www.bazingadesigns.com