Kuryło: Idę 8-go

Skrajnie prawicowe i faszystowskie organizacje odradzają się i stanowią rosnące zagrożenie dla praw człowieka i swobód obywatelskich w całej Europie. Od antyromskiego Jobbiku na Węgrzech, brutalnego Złotego Świtu w Grecji, włoskiej organizacji Forza Nuova, słynącej z islamofobii Partii Wolności Geerta Wildersa w Holandii, Frontu Narodowego we Francji, po Obóz Narodowo-Radykalny, Narodowe Odrodzenie Polski, Młodzież Wszechpolską, Nową Prawicę, Ruch Narodowy w Polsce. Organizacje te nakłaniają do nienawiści, propagują uprzedzenia na całym kontynencie. Europa stoi dziś w obliczu rozpowszechniającego się rasizmu, mowy nienawiści, szowinizmu, homofobii, ksenofobii, postaw antyimigranckich i wzrostu prawicowego populizmu.

11988772_10208239438124061_7583644424369303540_n

Faszyzm wciąż jest bardzo powszechnym zjawiskiem, jawnie nawołuje się do nienawiści religijnej i rasowej, dochodzi do ataków na mniejszości etniczne, narodowe, lewicowców, społeczności LGBTQ, które na każdym kroku obawiają się przemocy ze strony neonazistów. W ciągu ostatnich kilku lat tylko w Białymstoku doszło do kilkudziesięciu incydentów – w jednym z nocnych lokali śmiertelnie pobity przez ochroniarzy został chłopakSprawcy napaści są związani z neonazistowską organizacją Blood&Honour. Tej samej nocy sześciu skinheadów raniło nożem dziewczynę i chłopaka w jednym z białostockich pubów. W 2011 roku podczas Świąt Wielkanocnych Ormianin został zaatakowany maczetą w centrum miasta. W Sądzie Rejonowym podczas rozprawy na ławie oskarżonych siedzieli skini, którzy sprowokowali całą awanturę. W Łodzi skini atakują mieszkania społeczności romskich grożąc podpaleniem. W centrum Warszawy nacjonaliści próbowali podpalić i skatować mieszkańców i mieszkanki ze skłotów Przychodnia i Syrena. Morderstwo Nigeryjczyka, Maxwella Itoy, na Stadionie X-Lecia – wdowa po Maxwellu, Monika Pacak-Itoya, emigrowała z trójką ich dzieci po tym, jak prokuratura odmówiła przyznania im renty po mężu i ojcu zabitym przez policjanta. W Opolu skinheadzi dopuszczają się ataku na Kurdów, w Zabrzu atakują romskie dzieciDewastowane są synagogi, żydowskie cmentarze czy meczety, pojawiają się na nich antysemickie napisy i swastyki.

Demonstracja 8-go jest dobrą okazją do zaprotestowania i okazania solidarności wszystkim mniejszościom. Pokażmy, że nie będzie tolerancji dla faszystowskich idei i antysemickiej mowy nienawiści. Nie gódźmy się i nie przyglądajmy biernie, kiedy starają się o marsz, nie pozwólmy im na organizowanie się w szkołach, uczelniach, w miejscach pracy i innych społecznościach. Neonaziści rosną w kręgach męskiej hierarchii, podporządkowania i kontroli. Pod rękę z systemem kapitalistycznym atakują, terroryzują, zastraszają i nękają. 

W dyskursie nacjonalistycznym problemy kobiet są ukrywane bądź ignorowane, a walka kobiet postrzegana jest jako mało ważna. Organizacje te są przerażające i stanowią niebezpieczeństwo, są zdefiniowane i zdominowane przez mężczyzn oraz działają na rzecz mężczyzn i utrzymania męskich przywilejów. Prawdziwy feminizm walczy z każdą niesprawiedliwością, występuje w imieniu tych, którym odebrano głos, których prześladuje się z powodu koloru skóry, płci, tożsamości psychoseksualnej. Ucisk kobiet jest podstawową siłą patriarchatu i dotyka wszystkich w systemie kapitalistycznym, zakończy się, gdy przejmiemy kontrolę i zaczniemy budować społeczeństwo oparte na zasadach solidarności, współpracy, braku agresji i dominacji. Koniecznością jest podnoszenie świadomości i edukacja, czas zjednoczyć kobiety i mężczyzn. Naszym wspólnym interesem jest poszanowanie różnorodności i równość praw, czas stworzyć wspólnotę! Nacjonaliści uważają, że każdy ma swoje stałe miejsce w „narodzie”, a odejście od tego zagraża jego sile. Kobiety mają rodzić i wychowywać dzieci. Nacjonalistyczna ideologia walki służyć ma do sterowania seksualnością kobiet i zamykania ich w rolach domowych.  

Stawmy opór fali ksenofobii, faszyzmu i nienawiści rasowej. Organizowanie się przeciwko faszystom, i przygotowanie obrony jest niezbędne, by ich powstrzymać. To opór przeciwko władzy i kapitałowi, a także walka z wszelką dyskryminacją, również: ludzi starszych, niepełnosprawnych, biednych i bezdomnych. Wspierajmy inicjatywy, które mogą sprostać temu zagrożeniu.

Brak reakcji będzie cichym przyzwoleniem – nie bądź bierna/y, nie ignoruj, podejmij walkę. 

Przyjdź 08.11 pod bramę UW o godz. 13.00.

Kamila Kuryło

design & theme: www.bazingadesigns.com