Grecki rząd planuje zamknąć wszystkie ośrodki wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy

Grecka organizacja z siedzibą w Atenach – European Anti-Violence Network (EAVN) – rozpoczęła narodową kampanię: „16 tygodni działań przeciwko zamykaniu ośrodków wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy”. Kampania zaczęła się 10 grudnia 2014 w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Potrzebne jest każde, nawet najmniejsze wsparcie w tym krytycznym dla Grecji momencie.

10863587_10204291543342799_175285084_n

Prosimy o podpisanie petycji skierowanej do greckiego ministra spraw wewnętrznych ws. niezamykania ośrodków wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy.

Jakiego wsparcia potrzebujemy:

1/ Pierwszym krokiem kampanii jest petycja zaadresowana do greckiego ministra spraw wewnętrznych. Proszę, przeczytaj ją, podpisz TUTAJ i przekaż dalej! Potrzebujemy jak najwięcej podpisów, aby sprawą zainteresować nie tylko grecki rząd, ale i greckie media (Niestety, w Grecji nie jest to temat z pierwszych stron gazet. Media ledwie się nim interesują).

2/ Nadania szerokiego rozgłosu w tej sprawie, szczególnie w takich instytucjach jak Parlament Europejski, Komisja Europejska, UN-WOMEN etc., które są zdolne (jeśli zechcą) wywrzeć polityczny nacisk na rząd grecki. Instytucje te zostały już poinformowane, ale kontakt bezpośredni zawsze jest skuteczniejszy. Dlatego będziemy bardziej niż zobowiązani/e, jeśli poinformujecie o zamiarach greckiego rządu osoby, które być może znacie w rządowych instytucjach i wiecie, że ta sprawa nie będzie im obojętna.

3/ Jeśli macie inne pomysły na działanie w tej sprawie lub na wywarcie skutecznego nacisku na greckich decydentów, dzielcie się nimi z nami. 

Krótki opis sytuacji i problemu

Większość z was być może wie, że w Grecji:

– do 2011 r. nie było specjalistycznego telefonu zaufania dla kobiet doświadczających przemocy

– do 2012 r. było tylko kilka poradni i parę schronisk dla kobiet doświadczających przemocy

– do dzisiaj nie ma specjalistycznych ośrodków wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy seksualnej

W latach 2011 – 2013, Sekretariat Generalny ds Równouprawnienia oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych powołało 61 ośrodków wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy. W każdym z 13 greckich regionów znajdowały się co najmniej dwie poradnie i jedno schronisko dla kobiet doświadczających przemocy.

Wszystkie te ośrodki działały kompleksowo dzięki narodowemu funduszowi National Strategic Reference Framework (NSRF) na lata 2007 – 2013. Spodziewaliśmy/łyśmy się, że finansowanie z funduszu NSRF będzie kontynuowane w latach 2014 – 2020 (albo przynajmniej z budżetu rządowego). Niestety, ostatnie 2-3 miesiące przyniosły złe wieści potwierdzające krążące pogłoski – w 2015 r. rząd grecki zamierza odciąć finansowanie wszystkich 61 ośrodków wsparcia. Wysłaliśmy/łyśmy pismo ws wyjaśnienia zaistniałej sytuacji do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i do Sekretariatu Generalnego ds Równouprawnienia i cały czas czekamy na odpowiedź, która może przyjść za późno.

Dlatego zdecydowaliśmy/łyśmy się rozpocząć narodową kampanię: „16 tygodni działań przeciwko zamykaniu ośrodków wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy”.

Wspólnie stawimy opór, osobno poniesiemy klęskę! Tylko jeśli połączymy siły osiągniemy nasz cel, razem możemy tego dokonać!

Kiki Petroulaki, Ph.D., BoD President
European Anti-Violence Network (EAVN)

Athens, Greece

Tłumaczenie: Łukasz Wójcicki

design & theme: www.bazingadesigns.com