Godne szycie – Godne życie: Pikieta solidarnościowa przed sklepem Vistula w Krakowie

10 grudnia 2014 r. o godz. 12.00 przed sklepem Vistula w Krakowie (ul. Szpitalna 3) odbędzie się pikieta solidarnościowa z pracownicami myślenickiego zakładu Trend Fashion, które od miesięcy bezskutecznie walczą o polepszenie warunków pracy. Produkowane przez nie garnitury są później sprzedawane w luksusowych sklepach, takich jak Vistula albo Próchnik.

10569680_10204636851949153_607560169_o

Trend Fashion zatrudnia ok. 300 pracowników, przede wszystkim kobiety. Miesięczny zarobek szwaczki wynosi 1300 zł netto – tyle samo, co jedna sztuka wyprodukowanego przez zakład garnituru. W lipcu br. pracownice zorganizowały strajk ostrzegawczy, w którym domagały się podwyżek płac o 100 zł (w przeliczeniu – 1 grosz na normominucie). Zakład nie tylko zignorował żądania pracownic, ale też zwolnił 8 z nich. Problemy związane z pracą w Trend Fashion nie kończą się jednak na niskich zarobkach.
 
„Zarabiamy na poziomie najniższej krajowej. Od siedmiu lat nie było u nas podwyżek płac. Od kilkunastu lat nie dostajemy urlopu w lecie, a pracodawca gwarantuje nam w tym okresie nieznośne warunki pracy. Temperatura w hali produkcyjnej dochodzi do 40oC, brakuje sprawnej wentylacji, o klimatyzacji nie wspominając. Często pracujemy też w soboty. Dodatkowo, przeciekający dach może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, bo przecież szyjemy na elektrycznych maszynach.”, mówi jedna z pracownic.
 
Clean Clothes Polska dodaje: „Sytuacja pracownic podkrakowskiej fabryki Trend Fashion jasno pokazuje, że niebezpieczne warunki pracy oraz płace, które nie pozwalają zaspokoić nawet najbardziej podstawowych potrzeb, to nie tylko problem szwaczek z Bangladeszu, Kambodży czy Chin. Dlatego polskie firmy, które zlecają produkcję w Trend Fashion powinny w myśl zasad społecznej odpowiedzialności biznesu wziąć odpowiedzialność za swój łańcuch dostaw wpływając na Zarząd Trend Fashion, by zagwarantował godne warunki pracy w fabryce”.
 
Organizatorami pikiety są Clean Clothes PolskaOgólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza oraz aktywiści i aktywistki rozmaitych środowisk – pracowniczych, pozarządowych, akademickich –  zaniepokojeni sytuacją w zakładzie. Akcja rozpocznie się o godzinie 12:00 przed sklepem Vistula na ul. Szpitalnej 3 w Krakowie. Aktywiści i aktywistki pojawią się przebrani w męskie garnitury. Planowane jest także wręczenie przedstawicielom firmy podpisanej petycji, nawołującej firmę do przyjęcia społecznej odpowiedzialności za łańcuch dostaw sprzedawanych przez nią produktów.
 
Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza zbiera podpisy pod apelem protestacyjnym do Vistuli i Próchnika. Więcej informacji na temat sytuacji w zakładzie Trend Fashion.
design & theme: www.bazingadesigns.com