Główny architekt IT LOT-u: „Witam Państwa, bo widzę, że pomimo, że jest to konferencja techniczna, to są tutaj kobiety”

Podczas konferencji organizowanej przez korporację Amazon w Warszawie, główny architekt IT PLL LOT, Paweł Westfalewicz, przywitał uczestniczki i uczestników w następujący sposób:

Rok 2016, konferencja Amazon Web Services w Warszawie.

Wychodzi Chief IT Architect LOT Polish Airlines Paweł…

Opublikowany przez Filip Tepper na 20 październik 2016

Często zdarza się słyszeć czerstwe, niskich lotów żarty podczas różnego rodzaju spędów, konferencji i wykładów organizowanych przez coachów, dyrektorów i analityków. Tym razem wydaje się jednak, że nie był to żart. W naszym przekonaniu to kolejny przejaw patriarchalnej retoryki, która wychodzi na pierwszy plan w momencie, gdy mężczyzn zaskakuje fakt, że kobiety są lepiej wykształcone i łatwiej przystosowują się do zmiennych wymagań gospodarczych i społecznych. Retoryka degradująca osiągnięcia kobiet jest retoryką strachu przed utratą dominującej pozycji.

Pan Westfalewicz najwyraźniej żyje w głębokich okopach patriarchatu i nie zauważył, że ponad połowa studentek i studentów w Polsce (58,4%) to kobiety, zaś na uczelniach technicznych kobiety stanowią już blisko 37% i ten odsetek stale rośnie (dane za Raport: Kobiety na Politechnikach, 2015).

Nie zauważył też pewnie, że w latach 40. XX wieku to w głównej mierze kobiety przyczyniły się do wystrzelenia pierwszej amerykańskiej rakiety kosmicznej, prowadząc badania w ramach Jet Propulsion Laboratory, działającego pod auspicjami NASA.

Wreszcie, pan Westfalewicz nie zauważył, że takie komentarze nie tylko godzą w dobre imię kobiet-naukowczyń (i kobiet w ogóle), lecz także stawiają go w pozycji szowinisty – co już od dawna powinno być wykorzenione ze środowiska, które z jednej strony pokonuje bariery grawitacji i dźwięku, a z drugiej zalicza tak spektakularne zarycie w ziemię.

Codziennik Feministyczny

design & theme: www.bazingadesigns.com