Ginekolog z Zabrza oskarżony o gwałt na pacjentkach

Iga Dzieciuchowicz


50-letni ginekolog z Zabrza został tymczasowo aresztowany – jest podejrzany o gwałt i tzw.  inne czynności seksualne, których miał dopuszczać się na swoich pacjentkach podczas badań ginekologicznych w prywatnym gabinecie. Mężczyzna nie przyznaje się do winy.

Na początku wakacji jedna z pacjentek zgłosiła się na policję, gdzie zrelacjonowała przebieg badania ginekologicznego, które odbiegało od przyjętych procedur lekarskich. Policja w Zabrzu wszczęła dochodzenie i dotarła do kolejnych pokrzywdzonych pacjentek – zeznawały w sądzie w obecności psychologa. Podejrzany ginekolog został zatrzymany.

Do napaści seksualnych na kobiety miało dochodzić w latach 2016-2018, poszkodowanymi są cztery pacjentki. Ginekolog usłyszał zarzut w piątej sprawie, za wszystkie grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności. Zarzuty dotyczą artykułu 197 par. 2 kodeksu karnego, który mówi o doprowadzeniu do obcowania płciowego i poddania się innej czynności seksualnej. Mężczyznę zatrzymano w drodze do gabinetu. Policja zabezpieczyła laptopy i dokumentację medyczną, zatrzymała także dwa samochody i gotówkę na poczet ewentualnego zadośćuczynienia dla pokrzywdzonych.

Ginekolog został przesłuchany, nie przyznaje się do winy. Na forach internetowych już kilka lat temu pojawiły się anonimowe wypowiedzi pacjentek, w których opisywały one niestosowne zachowania lekarza i ostrzegały inne kobiety. Śledczy apelują o zgłaszanie się innych pokrzywdzonych na policję lub do prokuratury.

design & theme: www.bazingadesigns.com