Sylwetki kobiet: Melissa Zexter i jej reprezentacje kobiecości

„Zawsze myślę o fotografii jako czymś z przeszłości, a o niciach jako reakcji na przeszłość i teraźniejszość. To dzięki niciom fotografia staje się dla mnie bardziej osobista i pozwala mi pomedytować nad obrazem”, powiedziała w jednym z wywiadów fotografka – Melissa Zexter. 

bwvn3xj7hvgn32i2o15ilf2jyibrz8xjybbwjy_pwoe

Fotografie Melissy Zexter są … haftowane. Zexter tworzy bardzo ciekawą kombinację coraz bardziej zaawansowanego medium jakim jest fotografia oraz średniowiecznego rzemiosła ściegu ręcznego. Fotografka zainspirowała się ściegiem już w dzieciństwie- jej rodzice handlowali antykami, a dom służył jako magazyn dla sztuki, mebli i innych. Mama Melissy też ceniła sobie rzemiosło – szyła ubrania, wyszywała poduszki, sama malowała ściany. Jak przyznaje Melissa, to prawdopodobnie właśnie mama jest dla niej główną inspiracją artystyczną.

Fotografie Melissy Zexter to najczęściej portrety i prace symboliczne, które zgłębiają kwestie związane z tożsamością i reprezentacjami kobiecości.

Melissa Zexter mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Swoje prace wystawiała w wielu galeriach i muzeach, m.in. Hallspace Gallery w Bostonie, the Bronx Museum of the Arts, Galerii Muriel Guepin. Fotografie jej autorstwa były też publikowane m.in. w „The New York Times”, „The New Yorker” i „Time Out Chicago”.

7Melissa Zexter – Nurse

5Melissa Zexter – School Girls

4Melissa Zexter – Cardinal Windows

3Melissa Zexter – Girl with Bow

1Melissa Zexter – Woman with Veil

2Melissa Zexter – Girl with Chair

Opracowała: Katarzyna Siemasz

design & theme: www.bazingadesigns.com