Finlandia najlepszym krajem dla matek

Najlepszy kraj dla matek to Finlandia, najgorszy – Somalia. Tak wynika z międzynarodowego badania porównującego różne kraje, przeprowadzonego przez organizację działającą na rzecz ochrony dzieci – Save the Children. Wyniki raportu zostały przedstawione w tym tygodniu w Berlinie.

the-children-are-not-measured-at-all-for-the-first-six-years-of-their-education

Dość przewidywalnie najlepiej radzą sobie kraje północy Europy – po Finlandii w czołówce znajdują się Norwegia, Szwecja, Islandia, Holandia i Dania. Na dole tabeli zaś plasuje się wiele krajów afrykańskich.

Kryteria, pod kątem których przeprowadzone jest badanie, to między innymi zdrowie matek, śmiertelność wśród dzieci, jakość kształcenia oraz dochody.  

Badania też potwierdza dużą różnicę między krajami z czołówki a tymi z dołu. Podczas gdy np. W Szwecji jedna na 14 tysięcy matek umiera w młodym wieku, w Czadzie (miejsce 170.) jest to jedna z 15 kobiet. W Sierra Leone zaś co piąte dziecko umiera przed swoimi piątymi urodzinami, podczas gdy na Islandii proporcja wynosi 1:435. Za pozytywny przykład można uznać Etiopię, gdzie śmiertelność wśród matek zmniejszyła się o 2/3 od roku 2000.  Polska uplasowała się na 29 miejscu wyprzedzając między innymi Stany Zjednoczone, Słowację oraz Węgry.

Wiele krajów, w których warunki życia matek i dzieci są bardzo złe, to miejsca długotrwałych konfliktów lub takie, które były dotknięte katastrofami naturalnymi.

Wg przewodniczącej organizacji Save the Children – Carolyn Miles, Europa tradycyjnie wypada dobrze w rankingu ze względu na wiele faktorów, z których najważniejsze to dobre kształcenie oraz edukacja kobiet, niska śmietelność wśród narodzin oraz dobra opieka prenatalna i wsparcie w trakcie porodu. 

Link do raportu (wersja niemieckojęzyczna)

design & theme: www.bazingadesigns.com