Filmy zaangażowane

Na fali marszów i happeningów antyfaszystowskich z 9 listopada, warto przypomnieć sobie kilka porywających ekranizacji, pobudzających polityczną świadomość. Oto lista dziesięciu najlepszych filmów zaangażowanych od Dazed&Confused. Polecamy Waszej uwadze Pussy Riot: Modlitwa Punka, który ukaże się w polskich kinach w listopadzie.

1056420

Everyday Rebellion

Everyday Rebellion to austriacki dokument w reżyserii braci Riahi. Opowiada o mocy pokojowych protestów i przygląda się nowym formom obywatelskiego nieposłuszeństwa w czasie globalnych wstrząsów, od ukraińskiego FEMENu, przez Occupy Wall Street  do rewolucji Indignados w Hiszpanii.


Ukraine Is Not A Brothel

Długometrażowy dokument ujawniający prawdę kryjącą się za organizacją FEMEN, feministyczną topless sensacją Ukrainy. Reżyserka Kitty Green śledziła niepokorne aktywistki przez 4 lata pokazywania przez nie nagich piersi w protestach przeciw patriarchalizmowi i przemocy wobec kobiet.  Tytuł (pol. „Ukraina to nie burdel”) jest sloganem, który grupa wypisała na swoich ciałach w początkowym okresie działalności, walcząc z reputacją Ukrainy jako europejskim centrum prostytucji.

Pussy Riot – A Punk Prayer

21 lutego 2012 r. Maria Alochina, Nadieżda Tołokonnikowa i Jekatarina Samucewicz zorganizowały w moskiewskiej cerkwii „modlitwę punka”, antyputinowski performance, po którym zostały aresztowane i skazane na pobyt w kolonii karnej. Pussy Riot natychmiast zwróciły uwagę całego świata na naruszanie praw człowieka w  Rosji, a ich kolorowe kominiarki stały się symbolem walki z opresyjnym reżimem. W filmie kamera Mike’a Lernera i Maxima Pozdorowkina podąża za dziewczynami do więziennych celi.

United Red Army

Wychwalany dramat dokumentalny Koji Wakamatsu z muzyką Jima O’Rourke, splotami poruszających materiałów archiwalnych i dogranych sekwencji, obrazujący powstanie i autodestrukcję jednej z najbardziej ekstremalnych młodych grup rewolucyjnych lat 60. – japońskiej lewicowej Zjednoczonej Armii Czerwonej.

Fuck For Forest

Seks i ekologia połączone w jednej organizacji non-profit. Wywodząca się z Berlina grupa Fuck For Forest gromadzi pieniądze na ratowanie przyrody, sprzedając amatorskie porno w Internecie. Polski reżyser Michał Marczak towarzyszy członkom i członkiniom w (bardzo) aktywnej zbiórce pieniędzy na wykupienie ziemi i oddanie jej za darmo Indianom w Amazonii.

Daisies

Rok 1966, na długo przed powstaniem Pussy Riot reprezentantka czeskiej Nowej Fali, Vera Chytilova, ukazała w swym anarcho-surrealistycznym obrazie dwie dziewczyny, które w figlarny sposób dopuszczają się zniszczenia, równając z ziemią bankiet zorganizowany dla liderów Partii Komunistycznej w represyjnym reżimie, który od człowieka bardziej cenił wydajność. Władze zakazały filmu za przedstawianie rozwiązłości i odsunęły kontrowersyjną reżyserkę od pracy na niemal kolejne dziesięć lat.

Nothing But A Man

Wszedł na ekrany brytyjskich kin dopiero w tym roku, po pięćdziesięciu latach. Niezależne kino amerykańskie lat 60. z niezwykle naturalną grą aktorską. Nothing But A Man był jednym z pierwszych przedstawień życia czarnoskórych na Głębokim Południu (Alabama) i tym samym zalążków Ruchu Praw Obywatelskich wśród pracowników i pracownic kolei zmagających się z rasizmem epoki.

Utopia

Opowiada uniwersalną historię o władzy i oporze w dobie mediów napędzanych starymi imperatywami przedstawianymi jako liberalizm.

5 Broken Cameras

Mocno osobisty dokument od Emad Burnat i Guy Davidi, zmontowany ze zdjęć robionych przez palestyńskiego rolnika Burnata przez lata życia we wsi Bilin na Zachodnim Brzegu. Burnat kręci wideo-pamiętnik swojego codziennego życia rodzinnego, który szybko nabiera szerszego znaczenia jako zapis oporu wiejskiej społeczności, stawianego izraelskiej ekspansji terytorialnej.

Battleship Potemkin

Niezapomniana matka wszystkich filmów-protestów, nieme sowieckiego arcydzieło z 1925 r. autorstwa Siergieja Eisensteina, o marynarzach buntujących się po tym, jak zostało im podane zepsute mięso. Jest to jeden z największych propagandowych filmów w historii, adaptujący komunistyczne ideały w taki sposób, że wtedy żołnierzy SS obowiązywał zakaz oglądania go.


Carmen Gray

Opracowanie: Aleksandra Kamińska

design & theme: www.bazingadesigns.com