Filipiny: Sąd Najwyższy uznaje antykoncepcję za zgodną z konstytucją

Po wielu latach sprzeciwu Kościoła Katolickiego, który na Filipinach posiada duże wpływy w kwestiach politycznych i społecznych, w kraju dostępna będzie antykoncepcja oraz edukacja seksualna. Nowe prawo przewiduje dostępność środków antykoncepcyjnych w państwowych ośrodkach zdrowia oraz edukację seksualną w szkołach. We wtorek Sąd Najwyższy potwierdził, że planowane zmiany nie są niezgodne z konstytucją.

_74104897_hi021831244

W grudniu 2012 roku prezydent kraju Benigno Aquino podpisał ustawę dotyczącą polityki planowania rodziny, jednak po protestach wielu grup katolickich, Sąd Najwyższy zdecydował się na uchylenie prawa do czasu stwierdzenia jego zgodności z konstytucją.

Wg posła Edcela Lagmana, wyrok sądu jest potwierdzeniem rodzielności między państwem a Kościołem i potwierdza pierwszeństwo rządu w kwestiach sekularnych takich jak zdrowie i rozwój społeczno-ekonomiczny. Jego przeciwnik Francisco Tatad ostrzega jednak, że prawo może prowadzić do „cywilnego nieposłuszeństwa, a w ekstremalnym przypadku nawet do rzeczywistej rewolty”.

Filipiny to jedyny kraj azjatycki, w którym religia katolicka jest tak rozpowszechniona – ponad 80% mieszkańców kraju deklaruje przynależność do Kościoła. Wpływ tej instytucji widać w regulacjach prawnych obowiązujących w państwie – do dziś zabronione są tu rozwody.

design & theme: www.bazingadesigns.com