Dyskryminujące ogłoszenie marki Dove: Nie jesteś szczupła, nie jesteś zadbana

Chciałabym móc powiedzieć, że nie wiem, co o tym myśleć. Ale problem jest taki, że wiem dokładnie, co myślę. A przede wszystkim – wiem, co czuję. Czuję łzawą gulę w gardle, czuję się zdradzona, czuję sztylet, który został mi gdzieś od tyłu wbity w moje nieszczupłe plecy.

dove-lutte-contre-les-retoucheursBo sprawa wygląda tak: Marka Dove miała okazję poruszyć nas w bardzo miły sposób – pojawił się spot z kobietami wszelkich rozmiarów, wszelkich pięknych rozmiarów. Słyszałam wiele pochlebnych opinii o tej akcji, cieszyłyśmy się, że ktoś z mediów zaczyna kreować inną definicję piękna. Potem pojawił się filmik „Dove Real Beauty Sketches” – udostępniałyśmy go na facebooku, jedna od drugiej, zdobywał mnóstwo polubień. To dopiero był strzał w dziesiątkę. Zostały podjęte cenne kroki, by kobiety o różnych kształtach czuły się atrakcyjne.

Lecz – dzisiaj przeglądałam ogłoszenia pracy i trafiłam na ogłoszenie od Dove. Szukają konsultantki. Gdzieś z tyłu głowy zaświeciło mi światełko – może to coś dla mnie i moich nieidealnych rozmiarów oraz miłej aparycji. Przecież o to im dokładnie chodzi, to sobie cenią. Minęło już parę godzin od tego momentu – dalej jestem poruszona, dalej wysyłam informację o tym ogłoszeniu do portali mających wielu/e odbiorców/czyń. Bo wiecie co zrobili/ły? Zrobili/ły mi krzywdę. Niekonsekwencją w swej polityce. Hipokryzją?

Na stanowisko konsultantki szukają kobiety, która jest: „zadbana o naturalnym wyglądzie, tzn. szczupła, atrakcyjna o normalnym, delikatnym makijażu i zadbanych dłoniach”. Ja wiem, co to znaczy. To takie proste, tak brutalnie proste. Kobieta zadbana równa się szczupła. Nie jesteś szczupła, nie jesteś zadbana. Czy to prawda? Czy tak siebie widzimy? Czy tak chcemy się widzieć? A najważniejsze – czy tak chcemy być widziane?. Marce niech będzie szkoda, że część kobiet, nie będzie w nich widzieć więcej swego towarzysza. O nas Dove już nie zadba.

Link do ogłoszenia

Link do kampanii reklamowej

Link do Dove Real Beauty Sketches (filmik do dziś ma 62 330 472 wyświetleń)

Natalia Wernecka, studentka psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim

design & theme: www.bazingadesigns.com