„Dwa Brzegi”: 9. edycja festiwalu Filmu i Sztuki

Już w najbliższą sobotę, pierwszego sierpnia rozpocznie się kolejna, już dziewiąta edycja festiwalu filmowego „Dwa Brzegi”. 


timthumb

Wśród tegorocznego rozkładu jazdy warto zwrócić szczególną uwagę na retrospektywę Margarethe von Trotty, jedną z najbardziej znanych feministek w historii kina. Będziemy mogli zobaczyć między innymi jej filmy poświęcone takim postaciom, jak Róża Luksemburg („Róża Luksemburg”), Hildegarda z Bingen („Wizja z życia Hildegardy z Bingen”) czy Hanny Arendt („Hannah Arendt”).

Na „Dwóch Brzegach” odbędzie się również niewyświetlanego dotąd w Polsce filmu „Die Abhanene Welt”. Innym bohaterem retrospektywy jest Jerzy Skolimowski. Będzie to dobra okazja do zapoznania się z ponad 40-letnim dorobkiem reżysera, od wczesnych obrazów z lat 60-tych po głośne „Essential Killing” poruszającego temat tajnych więzień CIA na terenie Polski.

Wśród prezentowanych filmów znajdzie się też polska premiera „The Club” nowego filmu Pablo Larraina, reżysera znanego między innymi z bezkompromisowej krytyki Chile epoki dyktatury Pinocheta (np. w wyświetlanym cztery edycje wcześniej „Post-mortem”). Ciekawie zapowiada się „Aferim” (reż. Radau Jude), który w konwencji zbliżonej do tarantnowskiego „Django” przypomina historię niewolnictwa na Wołoszczyźnie. Osoby zainteresowany tematyką Holocaustu w kinie oprócz „Rosenstrasse” (opowiadającego o deportacji Żydów w Berlinie w 1943 roku) von Trotty będą mogły obejrzeć mającego premierę „Syna Szawła”, pełnometrażowego debiutu węgierskiego reżysera Laszlo Lemesa. Film ukazuje 48 godzin z życia Szawła Auslandera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych do asystowania hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady. Obraz (podobnie, jak pokazywana na Festiwalu „Miara człowieka” Stephane’a Brize’a) ubiega się o nagrodę Lux Prize przyznawaną przez Parlament Europejski. Postaci Jana Karskiego poświęcony został tegoroczny dokument „Karski i władcy ludzkości” Sławomira Grunberga.

Warto zwrócić uwagę na wybór filmów dokumentalnych. Przede wszystkim będzie można zobaczyć „Scenę ciszy” (reż. Joshua Oppenheimer), czyli dalszy ciąg opowieści o anty-komunistycznej czystce w Indonezji. W przeciwieństwie do poprzedniego filmu reżysera „Scena zbrodni” (gdzie głównymi bohaterami byli dawni przywódcy „szwadronów śmierci”), tym razem historia została opowiedziana z perspektywy ofiar. Z obrazów poświęconych współczesnej biedzie będzie można obejrzeć między innymi „Nadejdą lepsze czasy” (reż. Hanna Polak) i „Królowa ciszy” (reż. Agnieszka Zwiefka). W obu filmach opowiadających o życiu, odpowiednio na kremlowskim wysypisku i w romskim obozowisku na obrzeżach Wrocławia codzienny trud jest ukazany za pośrednictwem obserwacji małych dziewczynek – 11-sto letniej Juli i 10-letniej Denisy.

Festiwal potrwa do 9 sierpnia. Część pokazów (między innymi wielokrotnie nagradzany „Turysta” Robena Ostlunda) będzie można obejrzeć za darmo na rynku.

Wszystkie informacje na temat festiwalu można znaleźć na stronie: 
http://www.dwabrzegi.pl

Mateusz Romanowski

design & theme: www.bazingadesigns.com