Duchowe świadectwa kobiet nieheteronormatywnych

Czwarte spotkanie z cyklu KNH zostało poświęcone aspekcie duchowości kobiet nieheteronormatywnych. 20 grudnia o godz. 17:00 rozpocznie się panel dyskusyjny z udziałem Doroty Hall, Joanny Czopnik oraz Agnieszki Wiciak, które skupią się na różnorodności poglądów, form religijności pośród kobiet nieheteronormatywnych. W jej trakcie odczytane również zostaną fragmenty książki „Niech nas usłyszą” pod red. Randi O. Solberg. Następnie o godz. 19:30 zapraszamy na film „Pobożna”! Spotkanie odbędzie się 20 grudnia w warszawskiej Feminotece, ul. Mokotowska 29a (wejście od ul. Marszałkowskiej 34/50 do samego końca w podwórzu). 

BANER-NA-FB_KNH_grudzien_zmiana

Duchowość aspiruje do podstawowych wymiarów ludzkiej egzystencji. Jednocześnie najtrudniej poddaje się opisowi i naukowej refleksji. Doświadczenie religijne, będąc jednym z aspektów szeroko rozumianej duchowości, dla wielu wydaje się być płaszczyzną najgłębszego rozwoju i wyzwolenia. 

Jednak niektóre z nas jawnie kontestują tradycyjne systemy religijne, uznając, iż są one orężem znienawidzonego patriarchatu, z którym nie sposób podejmować dialog. Są też takie, które szukają swojego miejsca w duchowościach kobiecych (często boginicznych), w których upatrują źródła zagubionej mocy i siły. Inne lekceważą te dylematy i z pobłażaniem patrzą na wszelkie formy religijności. Bez względu na to gdzie jesteśmy na tej mapie poglądów, niemal wszystkie pytamy o SENS WSZYSTKIEGO… 

O tym jakie są kierunki naszych poszukiwań i co z nich wynika, będziemy rozmawiały na najbliższym spotkaniu, które podzieliłyśmy na dwie części.

17:00-19:00 PANEL DYSKUSYJNY z udziałem: 

Doroty Hall, antropolożki kultury i socjolożki, adiunkt w Zakładzie Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Od 2011 roku prowadzi projekt akademicki o religii i nieheteronormatywności w Polsce, obecnie przygotowuje książkę na ten temat.

Joanny Czopnik, absolwentki judaistyki na UJ oraz Pardes Educators Program w Jerozolimie. Przez kilka lat uczyła przedmiotów judaistycznych w liceum w Baltimore (USA), a obecnie uczy Kultury Żydowskiej w Warszawie. W przeszłości związana z ruchem ortodoksyjnym, a od kilku lat z nurtem postępowym judaizmu. 

Agnieszki Wiciak, z wykształcenia historyczki, współzałożycielki grupy chrześcijan LGBT pod nazwą „Wiara i Tęcza”, współorganizatorki drugiej edycji  O’LESS Festiwalu pt. Duchowość, aktywistki ruchu LGBT, współpracuje, m.in. ze stowarzyszeniem Lambda Warszawa.  

Prowadzenie: Agnieszka Barszcz

W trakcie dyskusji zostaną również odczytane fragmenty książki „Niech nas usłyszą” pod red. Randi O. Solberg, w której wierzące lesbijki z większości krajów Europy opowiadają historie godzenia swojej seksualności z wiarą.

19:30 FILM „Pobożna” reż. Diana Neille, Sana Gulzar, USA 2011, dok., 37 min.

Film opowiada o życiu siedmiu kobiet z Nowego Jorku i New Jersey, które starają się pogodzić swą odmienną seksualność z tradycyjnie ortodoksyjnym judaizmem. Ich wiara zawsze bardzo ostro potępiała homoseksualizm. Dowiedz się w jaki sposób Chani, Pam, Elissa, Hayley, Lina i „Miriam” poradziły sobie z byciem „nieakceptowanymi”, jednocześnie pozostając wierne rygorystycznej wierze i swojej wspólnocie.

Całemu wydarzeniu towarzyszyła będzie performatywna instalacja, stanowiąca część ubiegłorocznej edycji O’LESS Festiwalu pt. Duchowość.

Link do wydarzenia na fb: https://www.facebook.com/events/192827614221028/

W razie pojawienia się pytań prosimy o kontakt na nasz adres: knhdebaty@gmail.com.

Po więcej informacji na temat projektu Kobieta Nieheteronormatywna zapraszamy na naszą stronę: http://www.knh.vxm.pl oraz fanpage: facebook.com/kobietanieheteronormatywna.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

design & theme: www.bazingadesigns.com