Dryjańska: Obywatelki drugiej kategorii

Brak edukacji seksualnej. Utrudniony dostęp do antykoncepcji. Tolerowanie sytuacji, gdy fundamentaliści katoliccy przebrani za farmaceutki i farmaceutów odmawiają kobietom realizacji recept. Ograniczenie dostępu do badań prenatalnych. Utrudnianie kobietom zgwałconym i chorym prawa do przerwania ciąży. Plany zmuszenia kobiet do rodzenia dzieci martwych lub ciężko chorych. Chęć ograniczenia dostępu do in vitro, z wsadzaniem do więzienia włącznie. Brak znieczulenia przy porodzie. Obraźliwie symboliczna pomoc dla kobiet wychowujących dzieci wymagające szczególnej opieki. Brak realnej pomocy dla kobiet samodzielnie wychowujących dzieci. Brak polityki prorodzinnej. Pozorowanie walki z przemocą wobec kobiet. 33% wyroków w zawieszeniu dla gwałcicieli.

manifa_2014_infografikaW Polsce jesteśmy obywatelkami drugiej kategorii.

Hipokryzja to stanowczo zbyt słabe określenie, by opisać to, co w dziedzinie praw kobiet i praw reprodukcyjnych dzieje się w Polsce. To znaczące, że ustawy ograniczające prawa kobiet najczęściej inicjują mężczyźni. Obecna restrykcyjna ustawa antyaborcyjna nie przyczynia się przecież do ograniczenia liczby aborcji, ale do znacznego pogorszenia sytuacji kobiet. Problem w tym, że panowie posłowie nie biorą pod uwagę tego, że nasze państwo nie pomaga osobom wychowującym dzieci wymagające szczególnej opieki. Gdy rodzi się ciężko chore dziecko, ojcowie często opuszczają dzieci i ich matki. Kobieta zostaje sama – bez pomocy ojca dziecka, bez pomocy państwa. Panowie posłowie (i mniej liczne posłanki) chcą narzucić swoje przekonania innym ludziom, nie biorąc pod uwagę tego, czy ci ludzie – kobiety! – mogą to udźwignąć. Tam gdzie nie ma wyboru, nie ma mowy o heroizmie. Zmuszanie kobiet do rodzenia martwych lub ciężko chorych dzieci jest okrucieństwem.

Organizacje feministyczne od wielu lat do znudzenia powtarzają: edukacja seksualna – antykoncepcja – aborcja. W takiej właśnie kolejności. Edukacja seksualna po to, by młodzi (i starsi) ludzie podejmowali odpowiedzialne decyzje – o wstrzymaniu się przed współżyciem lub takim podjęciu współżycia, by zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Antykoncepcja po to, by do minimum ograniczyć liczbę aborcji. Legalna aborcja po to, by kobiety nie traciły zdrowia lub życia.

Anna Dryjańska, socjolożka, Fundacja Feminotekahttp://wiemkogowybieram.blogspot.com

image description

design & theme: www.bazingadesigns.com