Okraska: Dla Basi z Lipin

Magdalena Okraska – dziennikarka, nauczycielka, etnografka, tłumaczka, autorka książki Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu”.


Komentarze, które pojawiają się na temat Basi z Lipin na jej profilu fb, do którego rodzina nie ma dostępu i nie może ich kasować, są ohydne. Klasistowskie, seksistowskie, niegodne. A czemu tam była, a jaka matka jest o piątej rano na mieście, a czemu w wieku 19 lat miała dwoje dzieci. No miała, była. Pojechała do Katowic na disco. Koniec rozkminy.

Wszyscy piszą o złożoności sytuacji, niewielu broni potrąconej i zabitej przez autobus kilka dni temu w Katowicach Basi, więc zrobię to ja, z feministycznej perspektywy. Dziewczyna po imprezie próbowała rozdzielić bijących się mężczyzn, znajdujących się na pasie ruchu. Było już jasno. Autobus podjechał do grupy, zatrzymał się, po czym ponownie ruszył i wjechał w ludzi. Basia nie miała szans, znajdowała się pół metra przed maską, była tyłem.

Komentarze, które pojawiają się na temat Basi z Lipin na jej profilu facebook, do którego rodzina nie ma dostępu i nie może ich kasować, są ohydne. Klasistowskie, seksistowskie, niegodne. A czemu tam była, a jaka matka jest o piątej rano na mieście, a czemu w wieku 19 lat miała dwoje dzieci. No miała, była. Pojechała do Katowic na disco. Koniec rozkminy.

W Polsce jako kobieta nie masz prawa do zabawy i alkoholu. Musisz cały czas udawać, że „dobrze się prowadzisz”, bo sąsiedzi, teściowie, szef. Trwa nad tobą samosąd i krucjata udowadniania, że jesteś patolą, a ty masz się odżegnywać, że wcale nie, że rzadko, że troszeczkę. Okropny podwójny standard. Nie ma żadnego powodu, dla którego przypadkowa, niepotrzebna śmierć osoby tak młodej, byłaby usprawiedliwiona, bo ktoś był młodocianą matką, „patolą z Lipin”. Nie ma żadnego powodu, dla którego mamy tu zajmować miejsca w ławach sądowych i przeprowadzać sąd kapturowy.

Polski seksizm, który gloryfikuje i poniża jednocześnie matki, bo są „nie tak” matkami, jest naprawdę oburzający. To pewnie wszędzie tak działa, ale widzę to tu i to tu kolejny raz możesz kurwa umrzeć, a ktoś będzie pieprzył czemu z domu wyszłaś.

Nie zapraszam do dyskusji o samopoczuciu kierowcy, sytuacji kierowcy, przepracowaniu kierowcy i czy kierowca miał prawo ruszyć. To jest komentarz dla Basi z Lipin i dla wszystkich poniżanych kobiet.

design & theme: www.bazingadesigns.com