Czy wiesz kim była Cecilia Payne-Gaposchkin?

Od czasu jej śmierci w 1979 r. kobietę, która odkryła, z czego zbudowany jest wszechświat, uhonorowano wyłącznie pamiątkową tablicą i nekrologiem wspominającym jej największe naukowe dokonania. Wszyscy wiemy, kim był Karol Darwin – twórca teorii ewolucji lub Albert Einstein zajmujący się względnością czasu. A co z twórczynią teorii o składzie wszechświata, która ustaliła, że większość znajdującej się w nim materii to wodór? W tym przypadku podręczniki milczą.

gaposchkin_cecilia_c3

Nadszedł czas, by upamiętnić tę nadzwyczajną astronomkę – Cecilię Peyne-Gaposchkin.

W 1925 r. Cecilia zmieniła oblicze ówczesnej astrofizyki swoją pracą doktorską, w której wykazała, że Słońce składa się głownie z helu i wodoru. Tylko 2% jego masy to inne pierwiastki, takie jak żelazo, krzem i tlen. Cecilia wykazała, że skład chemiczny Słońca i Ziemi różnią się od siebie, co w tamtym czasie było rewolucyjną teorią. 

Kiedy kobieta przedłożyła projekt swojego doktoratu nauczycielowi Harlowi Shapley’owi, ten zaskoczony osiągniętymi przez Payne wynikami przesłał go dalej. W drugiej opinii napisano, że wnioski wysnute przez Cecilię są nieprawdopodobne i niemożliwe, choć nie można znaleźć błędu w jej obliczeniach. Zatem, aby chronić swoją reputację w środowisku, na początku pracy Cecilia zamieściła klauzulę stwierdzającą, że wyniki są prawdopodobnie nieprawdziwe”.

9745231b-87ee-49b9-ad76-b0112e47bacf.jpg_resized_

Działalność naukowa Cecili była odrzucana aż do 1929 roku, gdy wyniki jej prac opublikował jeden z jej dotychczasowych oponentów. Praca naukowczyni stanowi podstawę dla szczegółowego zrozumienia składu chemicznego gwiazd. Jest to astrofizyczny odpowiednik darwinowskiej „O powstawaniu gatunków”, ponieważ wyraźnie określa ramy teoretyczne dla zrozumienia niezliczonych rodzajów gwiazd i ich różnych właściwości obserwacyjnych.

Tłumaczenia: KU

design & theme: www.bazingadesigns.com