„Czy chcesz nie ponosić konsekwencji za rzucanie seksistowskich uwag do studentek?”. Protest przeciw wystawie „Chcę być kobietą”

8 marca


8 marca 2019 roku zaprotestowałyśmy przeciwko seksistowskiej wystawie Chcę być kobietą” w warszawskiej Galerii XX1. Wystawa ma zostać otwarta dzisiaj, w Międzynarodowym Dniu Kobiet, święta walki o równouprawnienie i sprawiedliwość.

Biorący w niej udział uprzywilejowani panowie profesorowie niefrasobliwie zabawiają się terminem emancypacja”, sugerując społeczeństwu, że to oni, jako mężczyźni o wysokiej pozycji na prestiżowej uczelni, są dziś dyskryminowani. Walczyć z tą opresją zamierzają za pomocą autoironii” i przenikliwego, profesorskiego spojrzenia, które nie sięga niestety za horyzont wyznaczany przez interesy owych panów i ich kolegów. Jednak panowie zamierzają uczyć nas tego właściwego” feminizmu, czyli innego od tego, który im zagraża”. Komunikaty dotyczące wystawy zamieszczane w internecie przez jej kuratora, prof. Sławomira Marca odbiły się szerokim echem.

Mamy dość tych seksistowskich złotych myśli produkowanych w profesorskim gniazdku. Nie zgadzamy się na te popisy ignorancji i seksizmu pod przykrywką wolności wypowiedzi artystycznej. Dlatego umieściłyśmy na witrynach Galerii XX1 własną wersję tekstu kuratorskiego.

Prof. Sławomir Marzec komentuje swoją wystawę:

Ilustracja MS

design & theme: www.bazingadesigns.com