Grecja: Członek neonazistowskiego ugrupowania oskarżony o zabójstwo

Lewicowy muzyk został zasztyletowany w stolicy Grecji – Atenach. Podejrzany to członek neo-nazistowskiego ugrupowania Złoty Świt.

_69906430_018151108-1

34-letni Pavlos Fyssas został zamordowany w środę. Policja aresztowała podejrzanego i przeszukała biura Złotego Świtu. Partia zaprzecza jakiemukolwiek związkowi ze sprawą. Napięcia społeczne wzrosły po tym, jak Grecy/czynki przez lata doświadczali cięć w budżecie.

Minister porządku publicznego, Nikos Dendias, odwołał wizytę w Rzymie mówiąc, że sytuacja jest krytyczna. Wyraził swój głęboki żal z powodu incydentu i zapowiedział, że rząd wkrótce zaproponuje nowe prawo zwalczające przemoc polityczną i grupy uzbrojone. Socjalistyczna Partia Grecji, która jest drugą partią w koalicyjnym rządzie, utrzymuje, że Złoty Świt powinien być uznany za grupę przestępczą.

Zabójstwo nastąpiło przed dalszymi strajkami przeciwko rządowym planom cięć tysięcy stanowisk w sektorze publicznym.

Fyssas, antyfaszysta i artysta hip-hopowy, został pchnięty nożem przed kawiarnią krótko po północy czasu lokalnego w zachodniej dzielnicy Aten, Keratsini.
http://www.youtube.com/watch?v=vQfE_dXfVLk

Raporty wskazują, że ofiara została zaatakowana przez grupę 15 mężczyzn. Do popełnienia zbrodni przyznał się 45-latek, jak podaje policja, ma on związek ze Złotym Świtem. Na chwilę przed śmiercią ofiara wskazała oprawcę.

Złoty Świt często oskarżany był o brutalne ataki na lewicowych aktywistach/tkach oraz imigrantach/kach.

Według europejskiej organizacji broniącej praw człowieka (The Council of Europe) są podstawy, aby uznać Złoty Świt za nielegalny, jednak partia ma 18 członków parlamentu, a jej popularność wzrosła w czasach kryzysu.

Opracowanie: Aleksandra Kamińska

design & theme: www.bazingadesigns.com