Ciało Sędzi Abdus-Saalam znalezione w rzece Hudson. Była pierwszą sędzią muzułmanką w USA

Matylda Jonas-Kowalik
Korekta: Monika Mioduszewska-Olszewska

Kilka godzin po ogłoszeniu zaginięcia sędzi Sheili Abdus-Saalam jej ciało znaleziono w rzece Hudson w Nowym Jorku. Była pierwszą w historii muzułmanką pełniącą funkcję sędzi w Stanach Zjednoczonych i zarazem pierwszą czarną Amerykanką zasiadającą w Sądzie Apelacyjnym w stanie Nowy Jork.

abdus-salaamfoto

Była postrzegana jako liberalny głos wśród sędziów Sądu Apelacyjnego, często wspierając bezbronnych obywateli w sporach z dużymi korporacjami. Sędzia Abdus-Salaam była znana ze szczerości i rozważności w swoich wyrokach. Była także autorką przełomowego uzasadnienia wyroku dotyczącego obrony praw rodziców niebiologicznych w parach jednopłciowych.

Abdus-Salaam, jedna z siedmiorga dzieci urodzonych w rodzinie robotniczej w Waszyngtonie, ukończyła College Barnard i uzyskała dyplom z prawa na Columbia University School of Law. Zanim otrzymała nominację do Sądu Apelacyjnego, była przez czternaście lat sędzią w Sądzie Najwyższym w Manhattanie, a także adwokatką w kancelarii East Brooklyn Legal Services Corp. Pełniła także funkcje w Departamencie Prawnym Miasta i Miejskim Urzędzie Pracy w Nowym Jorku.

Abdus-Salaam została znaleziona na brzegu rzeki Hudson przy Manhattanie – zaledwie pół kilometra od swojego domu w centrum Harlemu. Źródła policyjne twierdzą, że nie ma śladów urazów lub obrażeń, które wskazywałyby na udział osób trzecich. Część mediów podaje informację, że Sheila Sbdus-Saalam od dawna zmagała się z depresją i popełniła samobójstwo. Policja ogłosiła, że dochodzenie w sprawie sędzi Abdus-Salaam trwa, a przyczyny jej śmierci ciągle nie są jasne.

design & theme: www.bazingadesigns.com